Meget få har gjort det lige så godt som Elias Achouri i dette Superliga-forår.
Viborg FF-kantspilleren, der kom til klubben i sommer, har været hér, dér og alle vegne med seks mål og seks assister til følge i løbet af årets første måneder.
Achouris bedrifter på banen har også sendt Viborg FF i retning af klubbens første Superliga-medaljer. Den bedrift kan meget vel ende med at blive Elias Achouris sidste mission i den grønne trøje.
Klubbens sportsdirektør, Mads Agesen, fortæller til Tipsbladet, at tuneseren er i høj kurs knap to måneder før transfervinduets start.
– Indtil videre er der interesse fra udlandet. Men mon ikke der er nogle fra indlandet, som holder øje med ham. Det kunne jeg godt forestille mig, siger Mads Agesen.
– Det er tidligt stadigvæk, da vinduet ikke er gået i gang, men vi mærker jo interessen fra hans bagland og fra klubber, som forsøger at være tidligt ude. Han er iøjnefaldende, og det er hans præstationer også. Han er en dygtig spiller, som har formået på ret kort tid at vænne sig til den danske kultur, og den måde vi spiller på.
Viborg FF vil selvsagt gerne holde på Elias Achouri, men de kender også deres plads i transferhierakiet.
– Vi har ham på kontrakt to år mere, så et eller andet sted er vi selv lidt herre over det. Men vi forventer, at der kommer bud [til sommer, red.], som vi skal forholde os til. Det ser vi positivt på, og vi kender også vores plads i fødekæden, hvor vi skal udvikle dygtige spillere og give dem en chance ind i en større liga.
Hvilken størrelsesorden skal buddene være på, før I lytter?
– Jeg kommer ikke til at gå i markedet med en salgspris. Vi forholder os til det som kommer, og så vi har en god ide om, hvad en spiller som Elias skal koste. Det kan andre også have en mening om, men vi kigger på det, når det kommer.
Kan man forestille sig, at det er i lejet omkring Justin Lonwijk (solgt for omkring 15 millioner kroner som Viborgs dyreste salg nogensinde i efteråret)?
– Nu lokker du mig. Men jeg forestiller mig, at Elias godt kan sprænge transferrekorden i Viborg. Jeg synes, at han er en uset diamant. Han kan lave mål, assistere og er en evig trussel. Når vi har en spiller, så skal vi gøre dem endnu bedre, og det har vi formået med Elias, og derfor mærker vi også interesse fra større ligaer.
I og med Elias Achouri er franskfødt og har tunesisk pas, så er det naturligt at tænke, at den franske liga holder øje. Ligeså har han spillet mange år i portugisisk fodbold, hvorfor det ikke er utænkeligt, at spanske klubber også har ham på radaren.
Farvel til Clint Leemans og goddag til bydere på Anton Gaaei
Viborg FF's fantomsæson er ikke kun skabt gennem Elias Achouri. Det har været en helstøbt indsats, hvor andre spillere også har gjort sig bemærket.
Hollandske Clint Leemans har været leveringsdygtig fra sit udgangspunkt på midtbanen, og ham måtte man for nyligt sige farvel til ved sommerens kontraktudløb, da man ikke kunne blive enige om en forlængelse.
– Clint havde en ambition om at komme ud i Europa for at spille på en større hylde, og selvom vi gerne ville beholde ham, så kunne vi ikke få enderne til at mødes. Omvendt giver det også en mulighed for os til at kigge på en ny type, siger Mads Agesen, der påpeger, at man var for langt fra hinanden rent økonomisk.

Mads Agesen (tv) sammen med direktør Morten Jensen (th) ved præsentationen af sportsdirektøren tilbage i marts (Foto: Viborg FF).
I Viborg FF er man allerede i gang med sine skyggelister, da man forbereder sig på aktivitet til sommer. Det gælder både efter afgangen af Clint Leemans, på højre kant hos Elias Achouri og på højre back.
Her spiller Anton Gaaei, som har fået sit helt store gennembrud i sin første sæson på seniorniveau. Med en ung alder, et kolossalt talent og U21-landskampe på cv'et, så øjner andre klubber en fremtidig stjerne.
– Der har været sund interesse omkring Anton. Når man har en spiller med hans profil, som er ung og fast mand på U21-landsholdet samt en masse fart og fysik, så er det klart, at der er interesse.
– Anton er en voldsomt god spiller. Han har kun spillet på seniorniveau i et år nu, så vi synes, at vi har med en rigtig spændende spiller at gøre, som har et endnu større loft end Superligaen.
Transfervinudet slår sine døre op den 1. juli, hvor spillere kan skifte klub. Inden da handler det for Viborg FF om at få afviklet sæsonens sidste fire kampe bedst muligt.
Lige nu har man 46 point på fjerdepladsen, samme antal som AGF på tredjepladsen, der dog har en bedre målscore. FC København og FC Nordsjælland er henholdsvis tre og fire point foran Viborg FF.
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
NYHEDER
Kan få konsekvenser for David Nielsen
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
EKSKLUSIVT
– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul
EKSKLUSIVT
– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
TOPNYHED
Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’
NYHEDER
Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma
HELT VILDT
Medie fælder dom over Clement Bischoff
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
TOPNYHED
‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
NYHEDER
Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
TIPSBLADETS DOM
Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
TRANSFER
Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa
INTERVIEW
Ellevild med dansk duo
INTERVIEW
Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser
NYHEDER
Rystet efter nederlag
NYHEDER
Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold
NYHEDER
23.000 får unik chance
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
TOPNYHED
Stort medie fremhæver Noah Nartey
MEDIE
Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
NYHEDER
Deler detaljer fra møde med Schmeichel
EKSKLUSIVT
Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum
NYHEDER
Uwe Rösler i følelsesladet hyldest
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
TOPNYHED
Sammenligner stjerne med Daniel Agger
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
NYHEDER
Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
NYHEDER
Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv
DAGENS SPILFORSLAG
Fabregas kan snøre sin gamle træner
NYHEDER
Kollapsede på banen – nu deler han nyt
NYHEDER
Afviser ondskabsfuldt rygte: ‘Det er ulækkert’
NYHEDER
Premier League bekræfter stor ændring
NYHEDER
Måber over dansk stjerne
Sigter efter mesterskab trods syvendeplads
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!
BIZART
Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt
INTERVIEW
Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’
INTERVIEW
– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg
INTERVIEW
Brøndby-boss med skidt skadesopdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i Eindhoven
Brøndby er færdig i pokalturneringen
TIPSBLADETS DOM