Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



FC Midtjylland – FC Nordsjælland 0-1 (0-0)
0-1, Levy Nene (90+)

Kampens bedste

FC Midtjylland

Han kom ikke på tavlen, men Junior Brumado fik virkelig vist nogle af sine kvaliteter mod FC Nordsjælland. Den bomstærke angriber var simpelthen en kæmpe mundfuld for de nordsjællandske gæster, hvor han flere gange ikke var bleg for at knokle defensivt og komme tilbage i banen for at genvinde boldene. 

I optakten sagde Kristian Bach Bak, at FC Midtjylland gerne vil forlænge med brasilianeren, der har udløb ved årsskiftet. Og det forstår man godt. Det er bare med at sikre den underskrift. 

Men ellers var det ikke nogen opløftende kamp for Midtjylland, der smed point og i det hele taget skuffede. Det kan blive et meget, meget dyrt i guldkampen.

FC Nordsjælland

FC Nordsjælland stod godt imod FC Midtjyllands pres og tog en imponerende sejr, og en af dem, der skal hyldes, er Andreas Hansen. Den erfarne keeper diskede op med en række gode redninger og gode aktioner i kampen – ikke mindst i det 105. minut på Edward Chilufya.

Også ros til midtbanestjernen Caleb Yirenkyi, der i dagens kamp vikarierede med fin succes i det centrale forsvar, og indskiftede Hjalte Boe Rasmussen, der var en trussel mod FC Midtjyllands forsvar.

Kampens værste

I anden halvlegs første minutter var der nærmest kamp om at få det mest tossede gule kort. Ibrahim Adel sparkede gang i konkurrencen ved – et stykke efter dommerens fløjten – at sparke bolden på mål. 

Men Denil Castillo stod nok for den mest tossede med sit åbenlyse forsøg på film få minutter senere. I første omgang lignede det, at han fremtvang et straffespark, men gengivelserne viste, at han filmede i en situation, hvor han meget vel kunne have afsluttet i stedet. Det blev han korrekt straffet for med et gult kort. Og det var særligt tosset, for nu er ecuadorianeren i karantæne mod Viborg i næste uge. Hvad tænkte du dog på, Castillo?

Kampens detalje

Det var nogle fuldstændig vanvittige scener i overtiden af kampen.

Først kom Mike Tullberg i et ophedet skænderi med FC Nordsjællands trænerbænk. Derefter scorede FC Nordsjællands unge Hjalte Boe Rasmussen, men efter et 100 år (okay, det tog vel bare fem minutter) langt VAR-tjek blev det mål annulleret, og så tydede det på en pointdeling.

Men nærmest minuttet efter var der så optur alligevel for FC Nordsjælland. Levy Nene scorede et opsigtsvækkende mål fra distancen, hvor han først fik afdriblet Mads Bech Sørensen, før han sparkede på mål – den afslutning blev rettet af af Martin Erlic, og så fløj den over Elias Olafsson i målet.

Vilde scener – og nok også nogle vilde jubelscener i Aarhus.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson