Vildt forslag: Brøndby bør gå på rov i FCK

Det kommer næppe til at ske, men forslaget er vildt og ganske overraskende.



Brøndby IF har fået ny ejer, og på dette tidspunkt i det nye ejerskab er det uvist, hvor mange penge der bliver til at købe nye spillere for.

Men sikkert lader det til at være, at BIF fremadrettet kommer til at kunne handle på en hylde, der er ganske høj.

I sommer hentede man eksempelvis både Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo, og det er fra den hylde,at klubben fremadrettet forvetens at vil rekruttere fra.

Og det er altså her, at Kenneth Emil Petersen, der er fodboldkommentator hos Viaplay, ser en mulighed for, at der kan ske en sjælden handel mellem FC København og Brøndby IF.

Et skifte mellem de to klubber sker meget, meget sjældent, og faktisk skal man helt tilbage til 1995 for at finde de seneste gange, hvor en spiller er rykket fra den ene klub til den anden.

Dengang i 1995 hentede Brøndby IF Peter Møller i FCK, og man hentede også Allan Nielsen. Begge endte med at blive landsholdsspiller.

Og nu foreslår Kenneth Emil Petersen så, at BIF igen går på rov i FCK. Denne gang for den australske målmand Mathew Ryan, hvis Mads Hermansen skulle blive solgt.

– Man ved, der er interesse for Mads Hermansen. Kunne det blive til et vintersalg? Han er virkelig, virkelig god og er en ung og dygtig målmand.

– Kunne Mathew Ryan blive ny Brøndby-keeper? Der er et eller andet, der kilder det helt rigtige sted, når jeg siger det. De vil få en super dygtig målmand. En, der laver pointgivende redninger, har erfaring, rutine og udstråling.

– Jeg er med på, at han kan have større muligheder efter VM, men Brøndbys nye ejere skal hente fra en høj hylde, siger Kenneth Emil Petersen.

Eksperten peger på, at BIF har en lille trumf, når det kommer til Mathew Ryan. Se hvilken i videoen øverst til denne artikel.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton