HADERSLEV (Tipsbladet)
Sønderjyske skulle bygge videre på en udmærket slutning på efterårssæsonen, mens AGF kom til Haderslev med fem sejre i fem træningskampe.
For århusianerne var det første opgør med Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør, mens Sønderjyske havde de nye folk Matti Olsen og målmand Marcus Bundgaard med fra start her ved første givne lejlighed.
Sønderjyske-AGF 1-4 (1-3)
0-1 Patrick Mortensen (24.)
0-2 Mikael Anderson (28.)
1-2 Ivan Djantou (34.)
1-3 Patrick Mortensen (45.)
1-4 Patrick Mortensen (51.)
Kampens bedste:
Sønderjyske
Kristall Ingason skabte flere gode chancer og tilløb til muligheder fra Sønderjyskes midtbane, og han og sønderjyderne skal have kredit for at blive ved med at spille fodbold, selv om de søndag var oppe mod overmagten.
Der skal nok være point i andre kampe for Sønderjyske her i foråret, hvor modstanden i nedrykningsslutspillet trods alt er noget mere jævnbyrdig med oprykkerne end det, et udmærket AGF-hold kom med i dag.
AGF
Hold nu fast, Patrick Mortensen!
Med foden og med hovedet på to gode bolde leveret af holdkammeraterne, mens han på sit tredje mål sendte Sønderjyske-forsvaret ud i kiosken efter Kach Å Bom (sønderjysk for slik og kage) med en lækker fint, før han køligt placerede bolden bag Sønderjyskes debuterende keeper Marcus Bundgaard.
Det var godt nok ikke nogen sjov debut for den nye sønderjyde, der ikke kan klandres det store for AGF’s og ‘Paddys’ skydefelt.

Patrick Mortensen forlængede i denne uge kontrakten i AGF med et år, og et det er jo svært at sige andet end ‘Bravo!’ til Carsten V. Jensen og Mortensen for den beslutning.
Mortensen var i hopla og trivedes tydeligvis med Youssouph Badji som sidemand, mens servicen fra midtbanen og begge kanter var i top.
‘Paddy’ deltog også fornuftigt i spillet, det var ikke til at se, AGF havde været tvunget til et par udskiftninger i startopstillingen, og på den her måde bliver Mortensen jo Superliga-topscorer.
Kampens værste:
Maxime Soulas og hans frænder i Sønderjyskes forsvar havde en svær eftermiddag, da kampen var på højkant mod et veloplagt AGF.
Det var såmænd ikke fordi Sønderjyske blev udspillet på kryds og tværs, men Patrick Mortensen gjorde, som det passede ham, da kampen skulle afgøres, og franskmanden havde det svært i de situationer.
Kampens detalje:
AGF har – overvejende uretmæssigt – et ry for at være et tonserhold med lutter store badejern, der header på alt over ankelhøjde.
Den kliché kan vi godt lægge i graven med Kristian Arnstad som tier på den bagerste midtbaneposition i AGF.
Der er lidt italiensk regista over den 175 centimeter høje nordmand, der har lynhurtige fødder og slår en skøn aflevering, hvad det er den korte aflevering, stikningen eller den lange, præcise bold til en fremstormende kant.
I dag i Haderslev slog Arnstad et herligt indlæg første gang ude i højre side, Sønderjyske-målmand Marcus Bundgaard var mere eller mindre prisgivet på.
Den dumpede ned for fødderne af Patrick Mortensen ved bagerste stolpe, hvor ‘Paddy’ scorede et af de letteste af sine nu 96 mål i Superligaen.
Det mål var Arnstads, og det er svært at forestille sig et AGF-hold den kommende tid uden den norske playmaker, der lever op til lige præcis nul fordomme om nordmænd og AGF’ere.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER