Wow! Han holdt legestue i Haderslev

Tipsbladet stiller skarpt på søndagens 2025-åbningskamp i Superligaen for Sønderjyske og AGF.



HADERSLEV (Tipsbladet)

Sønderjyske skulle bygge videre på en udmærket slutning på efterårssæsonen, mens AGF kom til Haderslev med fem sejre i fem træningskampe.

For århusianerne var det første opgør med Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør, mens Sønderjyske havde de nye folk Matti Olsen og målmand Marcus Bundgaard med fra start her ved første givne lejlighed.

Sønderjyske-AGF 1-4 (1-3)
0-1 Patrick Mortensen (24.)
0-2 Mikael Anderson (28.)
1-2 Ivan Djantou (34.)
1-3 Patrick Mortensen (45.)
1-4 Patrick Mortensen (51.)

Kampens bedste:

Sønderjyske
Kristall Ingason skabte flere gode chancer og tilløb til muligheder fra Sønderjyskes midtbane, og han og sønderjyderne skal have kredit for at blive ved med at spille fodbold, selv om de søndag var oppe mod overmagten.

Der skal nok være point i andre kampe for Sønderjyske her i foråret, hvor modstanden i nedrykningsslutspillet trods alt er noget mere jævnbyrdig med oprykkerne end det, et udmærket AGF-hold kom med i dag.

AGF
Hold nu fast, Patrick Mortensen!

Med foden og med hovedet på to gode bolde leveret af holdkammeraterne, mens han på sit tredje mål sendte Sønderjyske-forsvaret ud i kiosken efter Kach Å Bom (sønderjysk for slik og kage) med en lækker fint, før han køligt placerede bolden bag Sønderjyskes debuterende keeper Marcus Bundgaard.

Det var godt nok ikke nogen sjov debut for den nye sønderjyde, der ikke kan klandres det store for AGF’s og ‘Paddys’ skydefelt.

Patrick Mortensen (til højre) havde en fantastisk dag i Haderslev.

Patrick Mortensen forlængede i denne uge kontrakten i AGF med et år, og et det er jo svært at sige andet end ‘Bravo!’ til Carsten V. Jensen og Mortensen for den beslutning.

Mortensen var i hopla og trivedes tydeligvis med Youssouph Badji som sidemand, mens servicen fra midtbanen og begge kanter var i top.

‘Paddy’ deltog også fornuftigt i spillet, det var ikke til at se, AGF havde været tvunget til et par udskiftninger i startopstillingen, og på den her måde bliver Mortensen jo Superliga-topscorer.

Kampens værste:
Maxime Soulas og hans frænder i Sønderjyskes forsvar havde en svær eftermiddag, da kampen var på højkant mod et veloplagt AGF.

Det var såmænd ikke fordi Sønderjyske blev udspillet på kryds og tværs, men Patrick Mortensen gjorde, som det passede ham, da kampen skulle afgøres, og franskmanden havde det svært i de situationer.

Kampens detalje:
AGF har – overvejende uretmæssigt – et ry for at være et tonserhold med lutter store badejern, der header på alt over ankelhøjde.

Den kliché kan vi godt lægge i graven med Kristian Arnstad som tier på den bagerste midtbaneposition i AGF.

Der er lidt italiensk regista over den 175 centimeter høje nordmand, der har lynhurtige fødder og slår en skøn aflevering, hvad det er den korte aflevering, stikningen eller den lange, præcise bold til en fremstormende kant.

I dag i Haderslev slog Arnstad et herligt indlæg første gang ude i højre side, Sønderjyske-målmand Marcus Bundgaard var mere eller mindre prisgivet på.

Den dumpede ned for fødderne af Patrick Mortensen ved bagerste stolpe, hvor ‘Paddy’ scorede et af de letteste af sine nu 96 mål i Superligaen.

Det mål var Arnstads, og det er svært at forestille sig et AGF-hold den kommende tid uden den norske playmaker, der lever op til lige præcis nul fordomme om nordmænd og AGF’ere.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Manchester United jagter Liverpool-profil

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Medie peger på FC København



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Trods krise: Freder Superliga-træner

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

José Mourinho klarmelder dansker

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Han skal jo være Brøndby-mand

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Brøndby henter stort målmandstalent

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Superliga-stortalenter topper international liste

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Forlænger med stortalent

Celtic – Stuttgart

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!