Wow! Han holdt legestue i Haderslev

Tipsbladet stiller skarpt på søndagens 2025-åbningskamp i Superligaen for Sønderjyske og AGF.



HADERSLEV (Tipsbladet)

Sønderjyske skulle bygge videre på en udmærket slutning på efterårssæsonen, mens AGF kom til Haderslev med fem sejre i fem træningskampe.

For århusianerne var det første opgør med Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør, mens Sønderjyske havde de nye folk Matti Olsen og målmand Marcus Bundgaard med fra start her ved første givne lejlighed.

Sønderjyske-AGF 1-4 (1-3)
0-1 Patrick Mortensen (24.)
0-2 Mikael Anderson (28.)
1-2 Ivan Djantou (34.)
1-3 Patrick Mortensen (45.)
1-4 Patrick Mortensen (51.)

Kampens bedste:

Sønderjyske
Kristall Ingason skabte flere gode chancer og tilløb til muligheder fra Sønderjyskes midtbane, og han og sønderjyderne skal have kredit for at blive ved med at spille fodbold, selv om de søndag var oppe mod overmagten.

Der skal nok være point i andre kampe for Sønderjyske her i foråret, hvor modstanden i nedrykningsslutspillet trods alt er noget mere jævnbyrdig med oprykkerne end det, et udmærket AGF-hold kom med i dag.

AGF
Hold nu fast, Patrick Mortensen!

Med foden og med hovedet på to gode bolde leveret af holdkammeraterne, mens han på sit tredje mål sendte Sønderjyske-forsvaret ud i kiosken efter Kach Å Bom (sønderjysk for slik og kage) med en lækker fint, før han køligt placerede bolden bag Sønderjyskes debuterende keeper Marcus Bundgaard.

Det var godt nok ikke nogen sjov debut for den nye sønderjyde, der ikke kan klandres det store for AGF’s og ‘Paddys’ skydefelt.

Patrick Mortensen (til højre) havde en fantastisk dag i Haderslev.

Patrick Mortensen forlængede i denne uge kontrakten i AGF med et år, og et det er jo svært at sige andet end ‘Bravo!’ til Carsten V. Jensen og Mortensen for den beslutning.

Mortensen var i hopla og trivedes tydeligvis med Youssouph Badji som sidemand, mens servicen fra midtbanen og begge kanter var i top.

‘Paddy’ deltog også fornuftigt i spillet, det var ikke til at se, AGF havde været tvunget til et par udskiftninger i startopstillingen, og på den her måde bliver Mortensen jo Superliga-topscorer.

Kampens værste:
Maxime Soulas og hans frænder i Sønderjyskes forsvar havde en svær eftermiddag, da kampen var på højkant mod et veloplagt AGF.

Det var såmænd ikke fordi Sønderjyske blev udspillet på kryds og tværs, men Patrick Mortensen gjorde, som det passede ham, da kampen skulle afgøres, og franskmanden havde det svært i de situationer.

Kampens detalje:
AGF har – overvejende uretmæssigt – et ry for at være et tonserhold med lutter store badejern, der header på alt over ankelhøjde.

Den kliché kan vi godt lægge i graven med Kristian Arnstad som tier på den bagerste midtbaneposition i AGF.

Der er lidt italiensk regista over den 175 centimeter høje nordmand, der har lynhurtige fødder og slår en skøn aflevering, hvad det er den korte aflevering, stikningen eller den lange, præcise bold til en fremstormende kant.

I dag i Haderslev slog Arnstad et herligt indlæg første gang ude i højre side, Sønderjyske-målmand Marcus Bundgaard var mere eller mindre prisgivet på.

Den dumpede ned for fødderne af Patrick Mortensen ved bagerste stolpe, hvor ‘Paddy’ scorede et af de letteste af sine nu 96 mål i Superligaen.

Det mål var Arnstads, og det er svært at forestille sig et AGF-hold den kommende tid uden den norske playmaker, der lever op til lige præcis nul fordomme om nordmænd og AGF’ere.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Skidt nyt for Frederik Rønnow?



‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen? 

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu