Yankuba Minteh var ikke en del af OB's trup søåndag, da han i løbet af ugen havde brudt sig på klubbens interne husregler.
Misæren var sådan set lagt ned mellem kantspilleren og OB, men Minteh har siden været udsat for en hetz på sociale medier og efter søndagens uafgjorte kamp mod Randers FC.
OB skriver på klubbens hjemmeside, at han har været udsat for ubehagelige kommentarer på sine sociale medier, ligesom han blev passet op af en gruppe efter kampen mod Randers, som opførte sig truende.
– De reaktioner, som Yankuba er blevet udsat for, er bestemt ikke i orden, og det tager vi som klub skarpt afstand fra. Vi skal huske, at vi har at gøre med en meget ung mand, som har begået en fejl.
– Det er han fuldstændig klar over, og han er meget ked af det. Men det retfærdiggør på ingen måde de reaktioner, han har oplevet efterfølgende, siger fodbolddirektør Björn Wesström.
Som følge af de ubehagelige oplevelser, så har Yankuba Minteh valgt at sygemelde sig. På nuværende tidspunkt kan OB ikke komme med flere oplysninger om, hvornår han er tilbage igen.
18-årige Minteh viste sig som en stor profil for OB i løbet af efteråret, hvor han både imponerede på banen og i et interview, hvor han meldte OB ind i guldkampen.
To mål og tre assists blev det til for kantspilleren i løbet af syv kampe. Søndag kunne han se sine holdkammerater spille uafgjort mod Randers FC i forårspremieren.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER