Flere tennisstjerner har døjet med varmen under Cincinnati Open, men danske Holger Rune har formået at holde hovedet koldt trods de varme temperaturer.
Den franske spiller Arthur Rinderknech kollapsede og måtte opgive at spille videre ved middagstid lokal tid mandag, og samtidig var Rune i aktion og slog amerikaneren Alex Michelsen.
Den danske stjerne klarede sig altså igennem, men varmen var et tema for ham ifølge hans mor og manager, Aneke Rune.
– Holger er ret imponeret over sig selv, for det er virkelig helt vanvittigt varmt. Og det er egentlig næsten værre at spille første kamp, siger han (Holger, red.), for der er luftfugtigheden ekstremt høj og temperaturerne også.
– Når man rammer andet sæt, så er luftfugtigheden lidt bedre, men til gengæld er temperaturerne steget, og solen brænder helt igennem, siger han, så det er vilde forhold, lyder det fra Aneke Rune.
Flere spillere har trukket sig som følge af varmen i turneringen. Mandag led russeren Daniil Medvedev i en grad, så han under en pause stak sit hoved ned i en fryser ved banen.
I skyggen har temperaturen været over 30 grader, og i solen er heden selvsagt endnu skrappere.
Rune sad over som syvendeseedet over i første runde og har i de to efterfølgende kampe vundet med 2-0 i sæt. Mandag slog han Michelsen med cifrene 7-6, 6-3 efter 1 time og 35 minutter på banen.
– Jeg var personligt imponeret over, hvor upåvirket Holger så ud i hele kampen. Han er hydreret rigtig godt, også dagen før, og han spiller med sin kasket, så solen ikke koger hans hjerne helt ned. Men alligevel imponerende, at han så så cool ud, mener Aneke Rune.
I ottendedelsfinalen onsdag skal Rune møde den tiendeseedede amerikaner, Frances Tiafoe.
Clara Tauson er samme sted nået til tredje runde, hvor hun natten til onsdag dansk tid skal op mod russeren Veronika Kudermetova.
Turneringen, der har status som ATP- og WTA 1000, er for begge danskere sidste opvarmning før US Open, der begynder 24. august.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED