Den danske tennisstjerne Holger Rune blev sendt til tælling i første parti af lørdagens kamp ved ATP Masters 1000-turneringen Cincinnati Open mod Roman Safiullin, da en russisk serv ramte danskeren i ansigtet.
Safiullins hårde serv sikrede ham partiet, og russeren gik efterfølgende hen til Holger Rune og undskyldte for kæberasleren.
Rune fik dog sundet sig, og den syvendeseedede dansker spillede sig videre til tredje runde med en sejr på 7-5, 7-6.
Danskeren var på grund af sin seedning oversidder i første runde, og han var på papiret favorit mod Safiullin, der er nummer 80 på verdensranglisten.
Her er Holger Rune nummer ni, og danskeren havde inden lørdagens kamp vundet de to hidtidige møder mellem spillerne. De fandt begge sted sidste år. Tredje gang blev altså heller ikke lykkens gang for Safiullin mod Holger Rune.
Safiullin fik ellers en god åbning på lørdagens opgør, og han havde muligheden for at serve sig foran 4-1 i første sæt, men Holger Rune fik brudt russeren og reduceret til 2-3 i stedet for.
Hoger Rune fik brudt Safiullin igen ved stillingen 4-4, og derefter kunne danskeren serve første sæt hjem. Men den mission glippede trods to sætbolde i egen serv.
En ny chance for at serve første sæt hjem fik Holger Rune dog med det samme igen, da han brød russeren endnu engang. Og Holger Rune udnyttede sin tredje sætbold med en forhåndsvinder.
Stor dramatik
I andet sæt var begge spillere gode til at holde serv. På ganske kort tid stod der 6-6, så sættet skulle afgøres i en tiebreak. Ved stillingen 5-5 i tiebreaken leverede Holger Rune en flot forhåndsvinder, og danskeren skulle efterfølgende blot bruge den ene matchbold til at lukke kampen.
Turneringen i Cincinnati er en af de store optaktsturneringer forud for årets sidste grand slam-turnering, US Open i New York, som begynder senere på måneden.
Holger Runes bedste resultat ved Cincinnati Open fandt sted sidste år, hvor han nåede helt frem til semifinalen og derfor har en del ranglistepoint at forsvare i år.
I tredje runde møder Holger Rune enten Alex Michelsen fra USA eller franske Corentin Moutet.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby græder med Nicolai Vallys
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
NYHEDER
Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
Her kan du se Sabah FK mod AGF
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
LIVE
TransferLIVE: Er han på vej til Silkeborg IF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: I dialog med FCK om Garananga
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
TOPNYHED
Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’
NYHEDER
FC Barcelona bekræfter trist nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
MEDIE
AGF tæt på køb af svensk forstærkning
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller
MEDIE
Liverpool-spiller på vej til Danmark?
MEDIE
Marcus Rashford i stor kovending
KOMMENTATOR
Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid
NYHEDER
1. divisionsstjerne flirter med Superliga-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland-boss: Han er altdominerende
EKSKLUSIVT
Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit
Rundens Hold i Superligaen – 3. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Danske klubber udsat for svindel
TIPSBLADET SPECIAL
VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
“Hvad fanden laver han?”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-stopper jagtes af Superliga-klub
EKSKLUSIVT