FCK-stjerne i massiv modvind: Det var bare en joke

Kamil Grabara kom med nogle opsigtsvækkende bemærkninger før VM, som fik flere landsmænd til at gå amok. Nu forsvarer keeperen sig.



Kamil Grabara gik igennem nogle hektiske dage før VM, hvor han først blev udeladt af truppen og sidenhen kom med som følge af en slem skade til Bartłomiej Drągowski.

Inden skaden til Spezia-keeperen, så nåede FCK-stjernen at kommentere på, at han ikke var en del af landstræner Czesław Michniewiczs 26 mands trup.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, sagde Grabara til Tipsbladet.

Kommentaren skabte røre i Polen, hvor Kamil Grabara kom i modvind både blandt fans og fodboldeksperter.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, sagde den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

Nu har Kamil Grabara så haft mulighed for at forsvare sig selv på fredagens pressemøde forud for Polens kamp mod Frankrig søndag eftermiddag ved VM i Qatar.

– Jeg tænker på, hvordan det er at lave vittigheder. Folk laver som regel jokes, men fodboldspillere har det nok sværere med det. Det var situationen omkring, at jeg ville tage et dansk statsborgerskab. Det er bare en joke sagt med et smil på læben til slut i samtalen, siger Kamil Grabara ifølge polske Gazeta.pl og fortsætter.

– Jeg forstår, at det er meget nemt at tage en sætning ud af et interview, men det er værd at citere mere, fordi jeg sagde også, at jeg føler mig polsk og støtter Polen.

23-årige Kamil Grabara er med som Polens tredjemålmand, hvor Wojciech Szczęsny er det klare førstevalg. Juventus-målmanden har stået Polens første tre kampe, hvor man har sikret sig en billet til 1/8-delsfinalen mod Frankrig.

Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for en enkelt landskamp i en 2-1-sejr over Wales i Nations League. Det er ikke kun Kamil Grabaras ord, der er i fokus i øjeblikket, da det også er kommet frem, at FCK-spilleren var meget tæt på at skifte klub i sommer. Læs mere HER.





Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Atletico Madrid – Arsenal

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!