FCK-stjerne i massiv modvind: Det var bare en joke

Kamil Grabara kom med nogle opsigtsvækkende bemærkninger før VM, som fik flere landsmænd til at gå amok. Nu forsvarer keeperen sig.



Kamil Grabara gik igennem nogle hektiske dage før VM, hvor han først blev udeladt af truppen og sidenhen kom med som følge af en slem skade til Bartłomiej Drągowski.

Inden skaden til Spezia-keeperen, så nåede FCK-stjernen at kommentere på, at han ikke var en del af landstræner Czesław Michniewiczs 26 mands trup.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, sagde Grabara til Tipsbladet.

Kommentaren skabte røre i Polen, hvor Kamil Grabara kom i modvind både blandt fans og fodboldeksperter.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, sagde den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

Nu har Kamil Grabara så haft mulighed for at forsvare sig selv på fredagens pressemøde forud for Polens kamp mod Frankrig søndag eftermiddag ved VM i Qatar.

– Jeg tænker på, hvordan det er at lave vittigheder. Folk laver som regel jokes, men fodboldspillere har det nok sværere med det. Det var situationen omkring, at jeg ville tage et dansk statsborgerskab. Det er bare en joke sagt med et smil på læben til slut i samtalen, siger Kamil Grabara ifølge polske Gazeta.pl og fortsætter.

– Jeg forstår, at det er meget nemt at tage en sætning ud af et interview, men det er værd at citere mere, fordi jeg sagde også, at jeg føler mig polsk og støtter Polen.

23-årige Kamil Grabara er med som Polens tredjemålmand, hvor Wojciech Szczęsny er det klare førstevalg. Juventus-målmanden har stået Polens første tre kampe, hvor man har sikret sig en billet til 1/8-delsfinalen mod Frankrig.

Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for en enkelt landskamp i en 2-1-sejr over Wales i Nations League. Det er ikke kun Kamil Grabaras ord, der er i fokus i øjeblikket, da det også er kommet frem, at FCK-spilleren var meget tæt på at skifte klub i sommer. Læs mere HER.





Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Det er helt galt, Brøndby!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Flere ændringer på vej i FC København  

Oprykker henter FCK-emne

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Deler godt Brøndby-nyt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hylder Mads Hermansen

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Neestrup afslører reprimande

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

‘Schmedes er under pres’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Victor Froholdt bliver matchvinder

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup