FCK-stjerne i massiv modvind: Det var bare en joke

Kamil Grabara kom med nogle opsigtsvækkende bemærkninger før VM, som fik flere landsmænd til at gå amok. Nu forsvarer keeperen sig.



Kamil Grabara gik igennem nogle hektiske dage før VM, hvor han først blev udeladt af truppen og sidenhen kom med som følge af en slem skade til Bartłomiej Drągowski.

Inden skaden til Spezia-keeperen, så nåede FCK-stjernen at kommentere på, at han ikke var en del af landstræner Czesław Michniewiczs 26 mands trup.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, sagde Grabara til Tipsbladet.

Kommentaren skabte røre i Polen, hvor Kamil Grabara kom i modvind både blandt fans og fodboldeksperter.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, sagde den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

Nu har Kamil Grabara så haft mulighed for at forsvare sig selv på fredagens pressemøde forud for Polens kamp mod Frankrig søndag eftermiddag ved VM i Qatar.

– Jeg tænker på, hvordan det er at lave vittigheder. Folk laver som regel jokes, men fodboldspillere har det nok sværere med det. Det var situationen omkring, at jeg ville tage et dansk statsborgerskab. Det er bare en joke sagt med et smil på læben til slut i samtalen, siger Kamil Grabara ifølge polske Gazeta.pl og fortsætter.

– Jeg forstår, at det er meget nemt at tage en sætning ud af et interview, men det er værd at citere mere, fordi jeg sagde også, at jeg føler mig polsk og støtter Polen.

23-årige Kamil Grabara er med som Polens tredjemålmand, hvor Wojciech Szczęsny er det klare førstevalg. Juventus-målmanden har stået Polens første tre kampe, hvor man har sikret sig en billet til 1/8-delsfinalen mod Frankrig.

Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for en enkelt landskamp i en 2-1-sejr over Wales i Nations League. Det er ikke kun Kamil Grabaras ord, der er i fokus i øjeblikket, da det også er kommet frem, at FCK-spilleren var meget tæt på at skifte klub i sommer. Læs mere HER.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tæt på utrolig kamprekord

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF og OB var enige om at spille søndag

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Officielt: Her spilles AGF-OB



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Brøndby IF – Randers FC

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet