Kamil Grabara gik igennem nogle hektiske dage før VM, hvor han først blev udeladt af truppen og sidenhen kom med som følge af en slem skade til Bartłomiej Drągowski.
Inden skaden til Spezia-keeperen, så nåede FCK-stjernen at kommentere på, at han ikke var en del af landstræner Czesław Michniewiczs 26 mands trup.
– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, sagde Grabara til Tipsbladet.
Kommentaren skabte røre i Polen, hvor Kamil Grabara kom i modvind både blandt fans og fodboldeksperter.
– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, sagde den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.
Nu har Kamil Grabara så haft mulighed for at forsvare sig selv på fredagens pressemøde forud for Polens kamp mod Frankrig søndag eftermiddag ved VM i Qatar.
– Jeg tænker på, hvordan det er at lave vittigheder. Folk laver som regel jokes, men fodboldspillere har det nok sværere med det. Det var situationen omkring, at jeg ville tage et dansk statsborgerskab. Det er bare en joke sagt med et smil på læben til slut i samtalen, siger Kamil Grabara ifølge polske Gazeta.pl og fortsætter.
– Jeg forstår, at det er meget nemt at tage en sætning ud af et interview, men det er værd at citere mere, fordi jeg sagde også, at jeg føler mig polsk og støtter Polen.
23-årige Kamil Grabara er med som Polens tredjemålmand, hvor Wojciech Szczęsny er det klare førstevalg. Juventus-målmanden har stået Polens første tre kampe, hvor man har sikret sig en billet til 1/8-delsfinalen mod Frankrig.
Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for en enkelt landskamp i en 2-1-sejr over Wales i Nations League. Det er ikke kun Kamil Grabaras ord, der er i fokus i øjeblikket, da det også er kommet frem, at FCK-spilleren var meget tæt på at skifte klub i sommer. Læs mere HER.
LIVE
TransferLIVE: OB sælger til Portugal
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
England – Argentina
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT