Kamil Grabara gik igennem nogle hektiske dage før VM, hvor han først blev udeladt af truppen og sidenhen kom med som følge af en slem skade til Bartłomiej Drągowski.
Inden skaden til Spezia-keeperen, så nåede FCK-stjernen at kommentere på, at han ikke var en del af landstræner Czesław Michniewiczs 26 mands trup.
– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi, sagde Grabara til Tipsbladet.
Kommentaren skabte røre i Polen, hvor Kamil Grabara kom i modvind både blandt fans og fodboldeksperter.
– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, sagde den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.
Nu har Kamil Grabara så haft mulighed for at forsvare sig selv på fredagens pressemøde forud for Polens kamp mod Frankrig søndag eftermiddag ved VM i Qatar.
– Jeg tænker på, hvordan det er at lave vittigheder. Folk laver som regel jokes, men fodboldspillere har det nok sværere med det. Det var situationen omkring, at jeg ville tage et dansk statsborgerskab. Det er bare en joke sagt med et smil på læben til slut i samtalen, siger Kamil Grabara ifølge polske Gazeta.pl og fortsætter.
– Jeg forstår, at det er meget nemt at tage en sætning ud af et interview, men det er værd at citere mere, fordi jeg sagde også, at jeg føler mig polsk og støtter Polen.
23-årige Kamil Grabara er med som Polens tredjemålmand, hvor Wojciech Szczęsny er det klare førstevalg. Juventus-målmanden har stået Polens første tre kampe, hvor man har sikret sig en billet til 1/8-delsfinalen mod Frankrig.
Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for en enkelt landskamp i en 2-1-sejr over Wales i Nations League. Det er ikke kun Kamil Grabaras ord, der er i fokus i øjeblikket, da det også er kommet frem, at FCK-spilleren var meget tæt på at skifte klub i sommer. Læs mere HER.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
‘Schmedes er under pres’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’