Slagter FCK-stjerne: Han skal bøde for sine ord

Kamil Grabara er kommet i stormvejr efter sine udtalelser omkring sin manglende VM-udtagelse.



Kamil Grabara har været igennem noget af en rutsjebanetur i forbindelse med VM-udtagelsen.

Han var ikke en del af cheftræner Czesław Michniewicz trup på 26 mand, men da Bartłomiej Drągowski pådrog sig en alvorlig skade inden afrejsen til Qatar, så blev der alligevel plads til Grabara.

FC Københavns stjernekeeper nåede dog til Tipsbladet at reagere på, at han ikke var blevet udtaget til VM-slutrunden. Det skete i forbindelse med, at han blev tildelt Det Gyldne Bur.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.

Den udtalelse har skabt røre i hjemlandet, hvor polske fans blandt andre har vendt ham ryggen. Nu møder Grabaras udtalelser også kritik i det polske tv-program Debata+.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, lyder den benhårde kritik fra den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

– Han er en rigtig god målmand, men han har ikke gjort noget for at stige i hierakiet. Jeg er overbevist om, at han har måttet bøde for sine ord, da han ankom til lejren. For det første til træneren, som valgte en anden. Han (træneren) havde ret, det var ikke en kontroversiel beslutning. Derudover er det stødende overfor fansene og nationen. Jeg følte mig krænket.

Kamil Grabara har én optræden for det polske landshold tilbage i foråret, men det antal bliver formentlig ikke større i Qatar, hvor han står bag Wojciech Szczęsny og Łukasz Skorupski i den polske målmandskø.

Polen åbner VM-slutrunden mod Mexico. Derudover er man i gruppe med Argentina og Saudi Arabien.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Delaney afslører dialog

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tottenham jagter choktransfer

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

– Vi har alle fejlet

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’