Slagter FCK-stjerne: Han skal bøde for sine ord

Kamil Grabara er kommet i stormvejr efter sine udtalelser omkring sin manglende VM-udtagelse.



Kamil Grabara har været igennem noget af en rutsjebanetur i forbindelse med VM-udtagelsen.

Han var ikke en del af cheftræner Czesław Michniewicz trup på 26 mand, men da Bartłomiej Drągowski pådrog sig en alvorlig skade inden afrejsen til Qatar, så blev der alligevel plads til Grabara.

FC Københavns stjernekeeper nåede dog til Tipsbladet at reagere på, at han ikke var blevet udtaget til VM-slutrunden. Det skete i forbindelse med, at han blev tildelt Det Gyldne Bur.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.

Den udtalelse har skabt røre i hjemlandet, hvor polske fans blandt andre har vendt ham ryggen. Nu møder Grabaras udtalelser også kritik i det polske tv-program Debata+.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, lyder den benhårde kritik fra den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

– Han er en rigtig god målmand, men han har ikke gjort noget for at stige i hierakiet. Jeg er overbevist om, at han har måttet bøde for sine ord, da han ankom til lejren. For det første til træneren, som valgte en anden. Han (træneren) havde ret, det var ikke en kontroversiel beslutning. Derudover er det stødende overfor fansene og nationen. Jeg følte mig krænket.

Kamil Grabara har én optræden for det polske landshold tilbage i foråret, men det antal bliver formentlig ikke større i Qatar, hvor han står bag Wojciech Szczęsny og Łukasz Skorupski i den polske målmandskø.

Polen åbner VM-slutrunden mod Mexico. Derudover er man i gruppe med Argentina og Saudi Arabien.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Overraskende skifte lurer

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Grønbæk hylder dansker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne udtaget til VM

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Næste sæson skal vi i Europa

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen