Kamil Grabara har været igennem noget af en rutsjebanetur i forbindelse med VM-udtagelsen.
Han var ikke en del af cheftræner Czesław Michniewicz trup på 26 mand, men da Bartłomiej Drągowski pådrog sig en alvorlig skade inden afrejsen til Qatar, så blev der alligevel plads til Grabara.
FC Københavns stjernekeeper nåede dog til Tipsbladet at reagere på, at han ikke var blevet udtaget til VM-slutrunden. Det skete i forbindelse med, at han blev tildelt Det Gyldne Bur.
– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.
Den udtalelse har skabt røre i hjemlandet, hvor polske fans blandt andre har vendt ham ryggen. Nu møder Grabaras udtalelser også kritik i det polske tv-program Debata+.
– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, lyder den benhårde kritik fra den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.
– Han er en rigtig god målmand, men han har ikke gjort noget for at stige i hierakiet. Jeg er overbevist om, at han har måttet bøde for sine ord, da han ankom til lejren. For det første til træneren, som valgte en anden. Han (træneren) havde ret, det var ikke en kontroversiel beslutning. Derudover er det stødende overfor fansene og nationen. Jeg følte mig krænket.
Kamil Grabara har én optræden for det polske landshold tilbage i foråret, men det antal bliver formentlig ikke større i Qatar, hvor han står bag Wojciech Szczęsny og Łukasz Skorupski i den polske målmandskø.
Polen åbner VM-slutrunden mod Mexico. Derudover er man i gruppe med Argentina og Saudi Arabien.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AaB dæmper superligaforventninger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW