Slagter FCK-stjerne: Han skal bøde for sine ord

Kamil Grabara er kommet i stormvejr efter sine udtalelser omkring sin manglende VM-udtagelse.



Kamil Grabara har været igennem noget af en rutsjebanetur i forbindelse med VM-udtagelsen.

Han var ikke en del af cheftræner Czesław Michniewicz trup på 26 mand, men da Bartłomiej Drągowski pådrog sig en alvorlig skade inden afrejsen til Qatar, så blev der alligevel plads til Grabara.

FC Københavns stjernekeeper nåede dog til Tipsbladet at reagere på, at han ikke var blevet udtaget til VM-slutrunden. Det skete i forbindelse med, at han blev tildelt Det Gyldne Bur.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.

Den udtalelse har skabt røre i hjemlandet, hvor polske fans blandt andre har vendt ham ryggen. Nu møder Grabaras udtalelser også kritik i det polske tv-program Debata+.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, lyder den benhårde kritik fra den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

– Han er en rigtig god målmand, men han har ikke gjort noget for at stige i hierakiet. Jeg er overbevist om, at han har måttet bøde for sine ord, da han ankom til lejren. For det første til træneren, som valgte en anden. Han (træneren) havde ret, det var ikke en kontroversiel beslutning. Derudover er det stødende overfor fansene og nationen. Jeg følte mig krænket.

Kamil Grabara har én optræden for det polske landshold tilbage i foråret, men det antal bliver formentlig ikke større i Qatar, hvor han står bag Wojciech Szczęsny og Łukasz Skorupski i den polske målmandskø.

Polen åbner VM-slutrunden mod Mexico. Derudover er man i gruppe med Argentina og Saudi Arabien.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit