Slagter FCK-stjerne: Han skal bøde for sine ord

Kamil Grabara er kommet i stormvejr efter sine udtalelser omkring sin manglende VM-udtagelse.



Kamil Grabara har været igennem noget af en rutsjebanetur i forbindelse med VM-udtagelsen.

Han var ikke en del af cheftræner Czesław Michniewicz trup på 26 mand, men da Bartłomiej Drągowski pådrog sig en alvorlig skade inden afrejsen til Qatar, så blev der alligevel plads til Grabara.

FC Københavns stjernekeeper nåede dog til Tipsbladet at reagere på, at han ikke var blevet udtaget til VM-slutrunden. Det skete i forbindelse med, at han blev tildelt Det Gyldne Bur.

– I sidste ende er jeg jo polak, og jeg vil altid holde med landsholdet. Men der er jo også et andet landshold, som spiller i rødt og hvidt, som jeg afgjort også vil heppe på. Rent faktisk tror jeg, at det ene landshold har en lidt bedre chance til VM end det andet, så mon ikke, at jeg skifter trøje undervejs og lærer en ny nationalmelodi.

Den udtalelse har skabt røre i hjemlandet, hvor polske fans blandt andre har vendt ham ryggen. Nu møder Grabaras udtalelser også kritik i det polske tv-program Debata+.

– Jeg glemmer slet ikke, at nogen har gjort noget så dumt. På den anden side kommer han endnu engang ud med sådan en opvisning i medierne, som er fuldstændig ubrugelig, lyder den benhårde kritik fra den tidligere polske fodboldspiller og nuværende ekspert Marek Koźmiński.

– Han er en rigtig god målmand, men han har ikke gjort noget for at stige i hierakiet. Jeg er overbevist om, at han har måttet bøde for sine ord, da han ankom til lejren. For det første til træneren, som valgte en anden. Han (træneren) havde ret, det var ikke en kontroversiel beslutning. Derudover er det stødende overfor fansene og nationen. Jeg følte mig krænket.

Kamil Grabara har én optræden for det polske landshold tilbage i foråret, men det antal bliver formentlig ikke større i Qatar, hvor han står bag Wojciech Szczęsny og Łukasz Skorupski i den polske målmandskø.

Polen åbner VM-slutrunden mod Mexico. Derudover er man i gruppe med Argentina og Saudi Arabien.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England sprudlede i underholdende målfest

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Får afvist bud på dansk profil