Fransk stjerne vild med Pierre-Emile Højbjerg

Den franske lansholdsanfører Hugo Lloris siger pæne ting om Pierre-Emile Højbjerg før lørdagens VM-brag.



Tipsbladet i Qatar 

Pierre-Emile Højbjerg og Hugo Lloris er til dagligt holdkammerater i Tottenham, men i år har de også været modstandere flere gange, og lørdag er de det igen, når Danmark og Franrkig tørner sammen til VM.

De to nationer har som bekendt mødt hinanden to gange tidligere det seneste halve år, og begge opgør er endt med en dansk sejr, så det er afgjort Højbjerg, der har håneretten over for den franske målmand.

I sidste uge fortalte Pierre-Emilie Højbjerg, at han og Hugo Lloris har fået taget et billede sammen, så de husker også at være gode venner på den anden side af slutrunden, og den information får den franske keeper til at trække på smilebåndet. 

– Vi vil altid være gode venner efter kampene. Det er en kamp i 90 minutter med nget på spil for begge, men det bliver hyggeligt at møde ham. Vi har et godt forhold, og jeg kan kun sige gode ting om ham. Han har en vigtig rolle på det danske hold, og jeg glæder mig til at møde ham. Det samme gælder min gamle holdkammerat Christian Eriksen, men under kampen er vi modstandere, siger Hugo Lloris.

Den rutinerede målmand bærer anførerbindet for Les Bleus, og han har kunnet se kaptajnen på det danske landshold, Simon Kjær, bruge en masse tid på andet end fodbold hidtil under slutrunden. Det er naturligvis hele debatten om Qatar som værtsnation og “OneLove”-anførerbindet, der har fyldt for Milan-spilleren. 

Hugo Lloris fastslår, at han har valgt at gribe tingene anderledes an end Simon Kjær, da det kan slide at have meget at se til uden for grønsværen. 

– Ja, man kan godt miste lidt energi, men det er forskelligt fra person til person. Jeg foretrækker at koncentrere mig om fodbold, det er derfor, vi er her, og den bedste måde at repræsentere vores land er ved gode præstationer. Fra fransk side har vi besluttet at gå den vej, siger Lloris, der udtrykker stor respekt for det danske hold inden lørdagens VM-brag:

– Det bliver en hård kamp. Danmark er tvunget til at gå efter sejren efter pointtabet mod Tunesien, men vi vil gøre alt for at vinde.

Det har ikke fyldt ret meget i den franske lejr, at de forsvarende verdensmestre har fået høvl af Danmark to gange i år.

– Det er en helt anden turnering, men det siger noget om Danmarks niveau. De kan være meget stærke og kan udfordre selv de bedste hold. Nu er vi advaret, og vi har ikke brug for motivation.

Der er kickoff mellem Danmark og Frankrig lørdag klokken 17.00. Franskmændene vandt det første opgør ved VM med 4-1 over Australien og fører dermed gruppen. 





‘Mathias Jensen har grund til at være sur’




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

Vejle Boldklub – OB

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne