NZ-landstræner: Fantastisk med Winston Reid

New Zealands landstræner Ricki Herbert er ekstremt glad for at have sikret sig FC Midtjyllands Winston Reid, der bliver spået store muligheder for fast spilletid ved VM.



Som tipsbladet.dk 12. marts kunne afsløre i Danmark, skifter Winston Reid de danske landsholdsfarver ud med de newzealandske.

På New Zealand er historien om FC Midtjylland-spillerens skifte en stor nyhed, og landstræner Ricki Herbert lægger ikke skjul på sin begejstring.

– Det er fantastisk, at vi har fået tilgangen fra Winston Reid. Han vil i den grad være med til at styrke holdet, og jeg er utrolig glad for, at det er lykkedes at hente ham, siger Ricki Herbert til tipsbladet.dk.

– Han er god med bolden, opfatter spillet godt og har trods sin unge alder masser af rutine. Han vil uden tvivl være en forstærkning af vores hold.

Læs også: Chok: Winston Reid dropper Danmark

Ricki Herbert forhørte sig allerede i 2006 omkring mulighederne for at få Winston Reid til at skifte til New Zealand, men dengang afviste den nu 21-årige forsvarsspiller. Reid er født på New Zealand men flyttede som 10-årig til Danmark sammen med sin newzealandske mor og danske stedfar.

– Jeg tog igen kontakt til Winston for et par måneder siden for at høre om mulighederne, og heldigvis faldt det positivt ud, lyder det fra Ricki Herbert.

Winston Reid er noteret for 15 ungdomslandskampe for Danmark men kan alligevel skifte nationalhold. Tidligere var reglen, at spillere, der havde repræsenteret et ungdomslandshold senest måtte skifte nation inden det 21. fyldte år.

I sommeren 2009 fjernede FIFA helt aldersgrænsen, hvilket åbnede en ny mulighed for Winston Reid, der fylder 22 år i juli.

Læs også: Winston Reid skjulte opkald fra landstræner

19. maj møder Winston Reid for første gang sine nye landsholds-kammerater, når Ricki Herbert samler holdet til VM-træningslejr. FC Midtjylland-spilleren kan se frem til debut og masser af spilletid frem mod VM.

– Winston vil helt sikkert få debut mod Australien 24. maj. Det handler om at få ham spillet ind på holdet, men da vi har flere kampe og god tid inden VM, bliver det ikke noget problem, siger Ricki Herbert, der regner med, at Winston Reid kommer til at spille ved VM.

– Vi har nu fået flere strenge at spille på i forsvaret, og jeg ser rigtig store muligheder for Winston ved VM. Som sagt opfatter jeg ham som en forstærkning af vores hold, og holder det stik, kommer han selvfølgelig i kamp.

I FC Midtjylland spiller Winston Reid i en klassisk fire-back-kæde, men for New Zealand må han indstille sig på en anderledes opstilling.

– Da vi ikke har den oplagte højre back, spiller vi normalt kun med tre forsvarere. Ryan Nelsen, der er vores anfører og også er det i Premier League-klubben Blackburn, er et sikkert valg til en af pladserne.  Men jeg kan sagtens se Winston udgøre forsvaret sammen med Ryan Nelson og Tommy Smith (Ipswich, red), siger landstræneren.


Tommy Smith er på samme vis som Winston Reid for nyligt blevet tilknyttet New Zealand. Forsvarsspilleren er født i England men havde sin barndom på New Zealand. Han vendte siden tilbage til England, hvor han har spillet flere U/landskampe – senest i 2007, hvor han spillede U/17-VM for England.

Tommy Smith fik sin debut for New Zealand i februar.

– Selv om det er unge spillere, har jeg fuld tillid til, at de kan løfte opgaven, og jeg ser meget frem til at komme til at arbejde med Winston Reid i fremtiden, siger Ricki Herbert.

New Zealand er for første gang i 28 år med ved et VM og er i gruppe med Italien, Slovakiet og Paraguay.



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Stjerner sender besked til Froholdt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC København – Sønderjyske

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano