Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 20.00
Spillested:Fisht Olympic Stadium, Sochi
Dommer: Szymon Marciniak, Polen
Pulje: Gruppe F
På TV: TV 2
Hashtag: #tyssve #vmdk
Holdnyt:
Tyskland:
En af VM’s helt store forhåndsfavoritter løb meget overraskende ind i nederlag til Mexico i første spillerunde. De forsvarende verdensmestre kunne slet ikke få spillet til at hænge sammen – og da slet ikke det forventede høje tempo. Det lukrerede mexicanerne på og vandt en fortjent 1-0-sejr, der med mere kølighed i kontra-spillet sagtens kunne være blevet større.
Den har de tygget på i Tyskland lige siden, og stjerneholdet er nu under gevaldigt pres før mødet med Sverige, der ligger med tre point efter første runde. Et nyt nederlag til tyskerne vil gøre katastrofen total, og selv en uafgjort kan bringe holdet tæt på sensationelt exit ved VM.
En trøst for tyskerne er, at holdet ikke har tabt til Sverige i de seneste 11 møder – syv sejre og fire uafgjorte.
Jonas Hector sad ude med sygdom i kampen mod Mexico men er klar til kampen lørdag, hvor han kan erstatte Marvin Plattenhardt på backpladsen.
Sverige:
Der skulle et VAR-straffespark til før svenskerne fik hul på målscoringen mod gruppens svageste hold fra Sydkorea. Målet blev kampens eneste, men de tre vigtige point blev sikret, hvilket var fuldt fortjent.
Det stiller Sverige i en perfekt situation, hvor et uafgjort resultat mod Tyskland vil være klar brugbart i forhold til at klemme sig videre fra gruppen, men den største bekymring må fortsat være evnen til at score mål.
Andreas Granqvists straffesparksmål var den første svenske scoring i mere end 340 minutters landsholds-fodbold, og fjerner man dødbolds-målet har Sverige ikke scoret i åbent spil i mere end 430 minutter.
Mod Sydkorea var der klart optræk til flere mål, men ind ville bolden ikke, og det er næppe sandsynligt, at Sverige får lige så let spil mod Tyskland.
Victor Lindelof var syg til den første kamp, men er igen på højkant, så han kan være med til at slås med de tyske angribere.
Karantæner:
Tyskland: Ingen
Sverige: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tyskland (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Müller, Özil, Draxler – Werner
Sverige (4-4-2): Olsen – Lustig, Granqvist, Jansson, Augustinsson – Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg, – Berg, Toivonen
Profilen:
Andrea Granqvist var ikke bare matchvinder mod Sydkorea – han var kampens klart bedste spiller. Den slidstærke forsvarsspiller var her, der og alle vegne og bliver uden tvivl en utrolig vigtig spiller i forhold til at lukke ned for den tyske offensiv.
Vidste du, at..:
I to af de tre seneste VM-slutrunder er den forsvarende verdensmester røget ud efter gruppespillet. Det skete for Spanien for fire år siden, for Italien i 2010 og for Frankrig i 2002.
Dom:
Mexico nedlagde tyskerne med et godt presspil og lynhurtige kontra-angreb. Den taktik kan svenskerne ikke bruge til voldsomt meget, da holdet ikke har de samme redskaber at gøre godt med. Det bliver mere et slid for svenskerne, der formentlig vil forsøge at holde tempoet i kampen nede og forsøge at komme til afslutningerne via mere traditionelt opspil samt på dødbolde.
Tyskland er det pressede hold og er tvunget frem. Nok plejer holdet at været udstyret med den normale grundighed og tålmodighed, men situationen her er ganske uvant for tyskerne, der i testkampene frem mod VM i den grad også havde problemer med at vinde kampene.
Det må formodes, at Tyskland kommer til at dominere kampen – men også at svenskerne kommer til at slås bravt for point. Det ender med en målfattig affære, men tyskerne – problemer eller ej – bør trække det længste strå. 1-0 til Tyskland.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
