Qatar har tidligere meldt ud, at man håber at tiltrække omkring 1,2 millioner mennesker til VM-slutrunden, der starter til november. Men hvor de mange gæster skal sove, står hen i det uvisse.
Nyhedsbureauet AP har undersøgt, hvad der er af overnatningsmuligheder i Qatar, og det tegner ikke lyst for fansene.
Næsten alt er nemlig allerede reserveret til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), så man er sikker på, at der er hoteller til holdene, Fifa-folk, sponsorer og medier.
Ifølge AP har en grundig søgning på hotelkæder og hjemmesider blandt andet vist, at der lige nu kun er ét hotel, hvor det er muligt at booke et ophold under hele VM fra 21. november til 18. december.
VM-arrangøren har over for nyhedsbureauet erkendt, at der bliver udfordringer med at finde hoteller til fans. Faktisk bliver der kun udbudt omkring 90.000 værelser til offentligheden via hjemmesider, som det står lige nu.
For at sætte det i perspektiv svarer det blot til antallet af amerikanske fans, der havde billet til VM i Rusland i 2018. Et VM, der var spredt ud over et kæmpe land med hoteller mange steder.
Qatar er blot 11.571 kvadratkilometer stort – altså godt en fjerdedel af Danmark, som er knap 43.000 kvadratkilometer stort.
Ifølge arrangørens egne beregninger, som AP har fået indsigt i, kan der forventes omkring 850.000 udenlandske fans, der får brug for overnatning. I et lille land som Qatar virker det umuligt at løse under VM.
Der er grund til bekymring, mener Ronan Evain, som er direktør for sammenslutningen af europæiske fodboldfans.
– Hvis et landshold er kvalificeret til VM, så er det nu, dets fans forsøger at finde indkvartering. Og lige nu er der intet at finde, siger Evain til AP.
Det kan betyde, at fans kan blive tvunget til at rejse ud lige før og hjem direkte efter kampe, fordi de ikke har mulighed for overnatte i Qatar.
VM-slutrunden bliver den geografisk mest kompakte til dato. De otte VM-stadioner er placeret inden for en radius af bare 48 kilometer i Doha.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
