Schmeichels krav: Vil ikke have Qatar-spørgsmål

Peter Schmeichel stillede op til interview hos Viaplay før Chelsea - Manchester United, og her havde han én klar betingelse.



Peter Schmeichel er atter kommet i modvind.

Tidligere på ugen kom det frem, at den tidligere danske landsholdsmålmand skal arbejde som ekspert hos beIN SPORTS dækning af VM-slutrunden i Qatar.

BeIN SPORTS er statsejet af Qatar, hvorfor Peter Schmeichel altså ryger direkte på Qatars lønningsliste. Situationen kan sammenlignes med Schmeichels rolle op til VM i Rusland i 2018, hvor han lavede propaganda for landet og Putin for Russia Today. 

Peter Schmeichel var lørdag med i optakten til Chelsea – Manchester United for Viaplay, hvor Viaplay-kommentator Peter Grønborg interviewede ham før kampen om Cristiano Ronaldos situation i Manchester United. 

Her gjorde Viaplay-vært Helle Smidstrup det efterfølgende klart for seerne, at det var en betingelse for interviewet, at Peter Schmeichel ikke blev stillet spørgsmål om Qatar. 

Dermed stiller Peter Schmeichel altså krav til, at han ikke bliver spurgt ind til sin rolle for Qatar, der afholder VM næste måned.

Udover Peter Schmeichel er stjerner som Kaka, Alessandro Del Piero, John Terry, Gary Neville, Arsene Wenger og David Villa også en del af beIN SPORTS eksperthold til slutrunden. 

beIN SPORTS er et datterselskab til tv-mediegruppen Al Jazeera og er såvel stiftet som ejet af Qatars statslige investeringsfond.

Qatar har både siden skabelsen af beIN SPORTS for omtrent ti år siden og via forgængeren Al Jazeera Sport brugt tv-selskabet til at skabe sig en stor rolle i international fodbold og sport, hvor tv-selskabet betaler mange milliarder kroner for tv-rettigheder.

Når der har manglet penge i kassen, har staten skudt penge ind, hvilket ifølge en opgørelse af Ekstra Bladet fredag skal gøres op i adskillige milliarder kroner de seneste år.

Schmeichels rolle hos beIN SPORTS bliver ekstra påfaldende set i lyset af den omfattende kritik, han allerede tilbage i 2018 fik for at optræde for et andet statskontrolleret tv-selskab, nemlig Russia Today, der brugte den tidligere danske landsholdsmålmand i blandt andet optaktsprogrammer i tiden op til VM i Rusland.

Her kom både Schmeichel og FIFA-præsident Gianni Infantino i skudlinjen i forbindelse med et interview, hvor de begge forholdt sig meget kritisk til vestlige mediers kritiske dækning af Rusland, der blandt andet var i sigtekornet med afsløringer om korruptions-mistanker, brug af nordkoreanske arbejdere under slavelignende forhold på VM-stadion i Sankt-Petersborg og så ikke mindst det massive, statsstyrede dopingprogram, der i årene inden ramlede sammen om ørerne på russisk sport og fik flere til at efterlyse en fratagelse af VM-værtskabet.

Schmeichel fik også tung kritik efter et besøg i Qatar i november 2021 til landets første Formel 1-Grand Prix, hvor Schmeichel i et interview med svensk TV4 lagde sig ud med den svenske journalist Olof Lundh og pure afviste, at fodboldspillere havde noget at forholde sig kritisk til i forhold til VM-slutrunden i Qatar i 2022.





‘Ingen i Danmark kan hente ham’




LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Emiliano Marcondes færdig i Norwich



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Brighton – Liverpool

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub