Schmeichels krav: Vil ikke have Qatar-spørgsmål

Peter Schmeichel stillede op til interview hos Viaplay før Chelsea - Manchester United, og her havde han én klar betingelse.



Peter Schmeichel er atter kommet i modvind.

Tidligere på ugen kom det frem, at den tidligere danske landsholdsmålmand skal arbejde som ekspert hos beIN SPORTS dækning af VM-slutrunden i Qatar.

BeIN SPORTS er statsejet af Qatar, hvorfor Peter Schmeichel altså ryger direkte på Qatars lønningsliste. Situationen kan sammenlignes med Schmeichels rolle op til VM i Rusland i 2018, hvor han lavede propaganda for landet og Putin for Russia Today. 

Peter Schmeichel var lørdag med i optakten til Chelsea – Manchester United for Viaplay, hvor Viaplay-kommentator Peter Grønborg interviewede ham før kampen om Cristiano Ronaldos situation i Manchester United. 

Her gjorde Viaplay-vært Helle Smidstrup det efterfølgende klart for seerne, at det var en betingelse for interviewet, at Peter Schmeichel ikke blev stillet spørgsmål om Qatar. 

Dermed stiller Peter Schmeichel altså krav til, at han ikke bliver spurgt ind til sin rolle for Qatar, der afholder VM næste måned.

Udover Peter Schmeichel er stjerner som Kaka, Alessandro Del Piero, John Terry, Gary Neville, Arsene Wenger og David Villa også en del af beIN SPORTS eksperthold til slutrunden. 

beIN SPORTS er et datterselskab til tv-mediegruppen Al Jazeera og er såvel stiftet som ejet af Qatars statslige investeringsfond.

Qatar har både siden skabelsen af beIN SPORTS for omtrent ti år siden og via forgængeren Al Jazeera Sport brugt tv-selskabet til at skabe sig en stor rolle i international fodbold og sport, hvor tv-selskabet betaler mange milliarder kroner for tv-rettigheder.

Når der har manglet penge i kassen, har staten skudt penge ind, hvilket ifølge en opgørelse af Ekstra Bladet fredag skal gøres op i adskillige milliarder kroner de seneste år.

Schmeichels rolle hos beIN SPORTS bliver ekstra påfaldende set i lyset af den omfattende kritik, han allerede tilbage i 2018 fik for at optræde for et andet statskontrolleret tv-selskab, nemlig Russia Today, der brugte den tidligere danske landsholdsmålmand i blandt andet optaktsprogrammer i tiden op til VM i Rusland.

Her kom både Schmeichel og FIFA-præsident Gianni Infantino i skudlinjen i forbindelse med et interview, hvor de begge forholdt sig meget kritisk til vestlige mediers kritiske dækning af Rusland, der blandt andet var i sigtekornet med afsløringer om korruptions-mistanker, brug af nordkoreanske arbejdere under slavelignende forhold på VM-stadion i Sankt-Petersborg og så ikke mindst det massive, statsstyrede dopingprogram, der i årene inden ramlede sammen om ørerne på russisk sport og fik flere til at efterlyse en fratagelse af VM-værtskabet.

Schmeichel fik også tung kritik efter et besøg i Qatar i november 2021 til landets første Formel 1-Grand Prix, hvor Schmeichel i et interview med svensk TV4 lagde sig ud med den svenske journalist Olof Lundh og pure afviste, at fodboldspillere havde noget at forholde sig kritisk til i forhold til VM-slutrunden i Qatar i 2022.




Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kæmper mod uret

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Steve Cooper overrasker stort

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Slår fast: Han kommer til at koste

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Patrick Vieira fyret

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

FC Barcelona vinder 3-1

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Scorer hvert 49. minut

Han er favorit til at afløse Arne Slot

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

‘En af de største nogensinde’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Silkeborg IF – Brøndby IF

Rasmus Højlund pryder forsiden

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Suveræn dansk sejr

– Der er langt endnu

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Sønderjyske – Vejle Boldklub