Ståle Solbakken til Tipsbladet: Fuldstændig absurd

Ståle Solbakken langer benhårdt ud efter FIFA og præsidenten Gianni Infantino i dette interview med Tipsbladet.



VM i fodbold har på mange måder udviklet sig til VM i politik. I hvert fald set med de briller, som mange bærer i den nordvestlige del af Europa.

Den aktuelle slutrunde i Qatar har i mediedækningen handlet mindst lige så meget om migrantarbejdere, menneskerettigheder og korruption som om 4-4-2, wingbacks og VM-fest. Det fik især det danske landshold at mærke i den korte periode, de var med i verdens største fodboldturnering.

Dagligt måtte Simon Kjær og holdkammeraterne sammen med Kasper Hjulmand og den øvrige DBU-ledelse svare på kritiske spørgsmål om værtslandet og ikke mindst tildelingen af VM til Qatar, og landsholdet lagde ikke skjul på, at det havde været et forstyrrende element i forhold til det sportslige, der endte i en stor nedtur.

Kasper Hjulmand fastslog imidlertid, at det ikke er en undskyldning for det tidlige VM-exit, og den forklaring køber Norges landstræner Ståle Solbakken.

– Jeg tror, at spillere reagerer forskelligt på sådan noget. For nogle har det været nemt at forholde sig til den her kontroversielle slutrunde, og så er der andre, der tænker mere over det. Nogle føler måske også et større ansvar end andre, men jeg mener ikke, man kan bruge det som en undskyldning. Det er ikke årsagen til, at Danmark ikke gjorde det godt, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.

Især "OneLove"-armbindene ryddede forsiderne i den tidlige fase af VM.

Danmark ville – sammen med en række andre lande – have båret et anførerbind med "OneLove" som budskab under slutrunden, men det fik FIFA sat en stopper for med trusler om hårde sanktioner – også sportsligt – som FIFA fremsatte så sent, at de syv landshold kun havde timers betænkningstid, før de skulle i aktion.

Selv om Norge ikke deltog ved VM, har Ståle Solbakken og ikke mindst præsidenten for fodboldforbundet Lise Klaverness været en stor stemme i debatten om slutrunden i Qatar. Solbakken synes imidlertid, at snakken om "OneLove"-anførerbindet er vanskelig.

– Ingen af holdene valgte at gå på banen med armbindet, og det vil jeg ikke gøre mig til dommer over. Man kan sige, at nogle ting er vigtigere end fodbold, og det her er så vigtig en sag, at man tager armbindet på og tager den konsekvens, det måtte have.

– Man kan også sige, at spillerne har kæmpet røven ud af bukserne for at kvalificere sig til et VM, og for nogle vil det være den eneste gang i karrieren, at de er med. Skal de bare smide det hele væk?

– Jeg synes, der er mange måder at anskue det på, og det er virkelig svært, fastslår Solbakken.

Hvad havde du gjort som landstræner, hvis Norge havde stået i en lignende situation?

– Det er et hypotetisk spørgsmål, og jeg vil ikke sidde på min høje hest og sige, at vi havde gjort det ene eller det andet. Altså…. Jeg har min mening inderst inde, og jeg ved, hvad jeg ville have gjort, men det vil jeg ikke ud med. Jeg skal ikke være moralens vogter og dømme andre. 

FIFA er ikke demokratisk
At det var et problem for Danmark og andre lande at bære "OneLove"-anførerbindet til VM står i skærende kontrast til kampene i Nations League, hvor arrangøren UEFA intet problem havde med budskabet. 

Derfor har Ståle Solbakken heller ikke svært ved at pege på den store synder.

– Fodbolden skal tage et opgør med FIFA. Det er helt absurd, at man i en demokratisk organisation med over 200 medlemslande ikke kan stille så meget som én modkandidat til en præsident, som beviseligt ikke er sin position værdig.

– Det forekommer mig fuldstændig tosset i en demokratisk organisation, men det er jo, fordi FIFA og Gianni Infantino har formået at bygge en organisation, hvor de har fuldstændig kontrol over, hvad der sker. Derfor må man stille det åbenlyse spørgsmål, om FIFA vitterligt er en demokratisk organisation, siger Solbakken.

Hvad synes du?

– Nej, det mener jeg ikke. Desværre, for det skal det jo være. Men det er absurd, at der ikke et eneste sted i verden findes en modkandidat til Infantino. 

Det samme siger DBU, der har meldt ud, at de ikke støtter Infantino…

– Ja, ja. Den udmelding kommer mange år for sent.

Hvad skal forbund som det danske og norske, der er imod Infantino, gøre fremadrettet? Arbejde på at finde en modkandidat, der på et tidspunkt kan udfordre ham?

– Man skal forstå, at der er mange forskellige kulturer blandt FIFA's medlemslande, og mange steder ser man anderledes på organisationen og på Infantino, end vi gør i vores del af Europa. Man kan håbe, at de store, europæiske nationer går forrest.

– Jeg synes, at formanden i Tyskland har været stærk, og jeg synes, at England også har gang i noget godt. Så må man håbe, at flere kommer på banen, for der er nok at tage fat på, og det er vigtigt, at det hele ikke bare glider i baggrunden, når VM er forbi. Det virker jo som om, at et land som Saudi-Arabien er på vej med fuld fart frem.

Hvad tænker du om det?

– Hvis FIFA skal være tro mod egne værdier, kan de ikke se bort fra helt basale menneskerettigheder. Hvis fodbolden skal være for alle, og hvis man har et ønske om, at fodbolden skal gå forrest som et godt eksempel, er det værd at holde et vågent øje med, hvad der sker de kommende år og ved de kommende tildelinger af værtsskaber.

Har du bange anelser?

– Ja, slutter Ståle Solbakken. 

VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico, mens værtsskabet for 2030 endnu ikke er tildelt. Det forlyder, at Saudi-Arabien, Egypten og Grækenland pønser på at gå sammen om et fælles bud – det samme vil Argentina, Chile, Uruguay og Paraguay, der drømmer om at få VM til Sydamerika. Der er også forlydender om, at Spanien, Portugal og Ukraine vil byde ind sammen. 





Afvist

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball