Dagens Spilforslag: Krydstogt i The Championship

Millwall kommer til Birmingham med en intention om at forlænge deres ubesejrede stime mod hjemmeholdet Birmingham City, når de to hold mødes i The Championship på St Andrew’s Stadium onsdag



Onsdag 20.45
Birmingham City – Millwall
Uafgjort
Odds 3.20 @bet365

Millwall led et 1-0-nederlag mod Huddersfield Town på John Smith’s Stadium i deres sidste ligakamp, hvilket afsluttede en ubesejret stime på fem kampe. De er placeret på ottendepladsen med 26 point for 17 kampe.

Birmingham City ligger på 12.-pladsen med 23 point efter 17 kampe. Birmingham vandt deres sidste Championship-kamp 2-0 hjemme mod Queens Park Rangers og udvidede deres egen ubesejrede stime på hjemmebane til fire.

Gæsterne bedste målskytter i denne sæson har været Tom Bradshaw, Zian Flemming og Charlie Cresswell, der har scoret henholdsvis fire, fire og tre gange. Scott Hogan er ”The Man” hos Birmingham i denne sæson, hvor han er holdets topscorer med syv mål.

Værterne fra Birmingham har tre sejre, tre uafgjorte og to nederlag i denne sæson i otte Championship-kampe på St Andrew’s Stadium.

Millwall vil forsøge at rette op på en dårlig række resultater på udebane i denne sæson med to uafgjorte, fem nederlag og kun en sejr i ligaens udekampe.

I deres seneste seks ligakampe har Birmingham vundet tre, spillet en uafgjort og tabt to. Millwall har i mellemtiden vundet fire, spillet en uafgjort og tabt en i deres seneste seks.

Birmingham vandt deres seneste hjemmekamp, og det spiller en rolle i valget af aftenens satsning. Det er – pudsigt nok – præcis ét år siden, at de senest vandt to hjemmekampe i træk. 

Det skete nemlig 2. november sidste år. Siden er det ikke lykkedes én eneste gang, og mod lige netop Millwall har de i tillæg en skidt historik.

De har ikke formået at slå løverne fra London i deres seneste syv indbyrdes opgør. Millwall er dog ikke ligaens skarpeste udehold.

De har kun én sejr i 14 kampe på fremmed græs. Men igen; deres historik mod “The Blues” er stærk og dén slags bruger man også i opladningen.

Fire af deres seneste seks dueller sluttede uafgjort, heraf de foregående tre møder på St. Andrew’s Stadium.

Jeg tager chancen på, at jævnbyrdigheden fortsætter i aften.

FIND OGSÅ DAGENS DOUBLE HER







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år