Europæisk torsdag: odds 160 på Brøndby og co.

Brøndby, FCK, Randers og FC Midtjylland skal igen optræde på de europæiske arenaer torsdag aften, og “Penge i Banken” byder ind med otte spilforslag til torsdagen



Der er fire danske hold i aktion torsdag aften i Europa. FC København er i Grækenland, FC Midtjylland er i Kroatien, Randers er hjemme i Randers, mens Brøndby er i Brøndby. Vi har vanen tro haft alle fire kampe under luppen, og kommer blandt andet op med en firling til odds 160!

Nedenstående optakter kan findes i deres fulde længde her: www.tipsbladet.dk

Brøndby IF:
De blå-gule åbnede gruppen med et enkelt point hjemme mod Sparta Prag, men siden har Niels Frederiksens tropper mødt overmagten. Først tabte man klart 0-3 ude mod Olympique Lyon, og i den seneste gruppekamp var man også næstbedst i Skotland, hvor man tabte det første opgør til Rangers FC med 0-2.

Dermed er Brøndby placeret på sidstepladsen i gruppen, men man har blot to point op til Rangers på tredjepladsen, som giver adgang til Conference League i foråret.

For at Brøndby skal komme i betragtning til denne tredjeplads, så kræver det, at holdet får scoret. Endnu er Brøndby ikke kommet på måltavlen i gruppen, og holdet er også det hold, som har skabt færrest forventede mål af alle i hele gruppespillet.

Der er dog klar fremgang at spore hos de danske mestre, som har vasket en sløj sæsonstart af sig og nu præsterer flot i Superligaen. Igen i weekenden blev det til en sejr ved Christian Cappis sene matchvindermål mod Viborg, og Brøndby har nu hentet 17 point for de seneste otte kampe.

Det lysner også på skadesfronten, hvor Mikael Uhre bør være klar til torsdagens kamp. Han sad senest over mod Viborg på grund af den skade, han pådrog sig mod FC København forrige weekend.

FC Midtjylland:
Det er en skæbnekamp for Bo Henriksen og kompagni, for i værste fald kan deres håb om videre avancement i Europa League blive slukket endegyldigt torsdag aften.

Hvis de selv taber, mens Braga slår Ludogorets, vil FC Midtjylland nemlig ikke længere kunne nå at indhente hverken Røde Stjerne eller Braga i gruppen, selv hvis de skulle vinde deres to resterende gruppespilskampe.

FC Midtjylland kan dog glæde sig over, at de kommer til kampen i noget nær topform.

Klubben fra Heden har vundet deres seneste tre kampe, siden de spillede uafgjort på hjemmebane mod Røde Stjerne, og selvom de har været uden den skadede angriber Junior Brumado, har de scoret tre mål i alle tre kampe.

På det seneste har Jens-Lys Cajuste været ude, mens Daniel Høegh og førnævnte Brumado er skadede. Jens-Lys Cajuste er imidlertid blevet udtaget til det svenske landshold i ugens løb, så han må nærme sig spilletid igen.  

Rekordindkøbet Marrony har heller ikke har været i aktion, men var med i truppen til weekendens sejr over Randers FC.

FC København:
Et nederlag på hjemmebane i Europa er aldrig godt, og det var en streg i regningen, at PAOK løb med de tre point i Parken i det omvendte opgør for to uger siden. Når det er sagt, ved FCK selvfølgelig godt, at det ikke var en helt normal kamp.

Allerede efter ni minutter fik Kamil Grabara direkte rødt kort, så FC København spillede stort set hele opgøret med en mand i undertal. Det er tæt på en umulig opgave, men Jess Thorups mandskab leverede en fin anden halvleg. Det rakte bare ikke.

Torsdag bliver kampbilledet naturligvis helt anderledes.

Samme dag som PAOK tabte til rivalerne fra Olympiakos, led FC København også et nederlag til arvefjenderne fra Brøndby. Og præcis som PAOK fik FCK en smule oprejsning i weekenden med en 3-0-sejr over Vejle.

Rasmus Falk, Carlos Zeca, Kamil Wilczek og Luther Singh er ude af torsdagens kamp, og det samme er Kamil Grabara selvsagt med karantæne.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Vejle Boldklub – OB

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Messi rammer gyldent tal

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’