Fem dejlige tips til din spilweekend

Lørdag 21.00 Mallorca – Atl. Madrid 1-tal +0,5 (Asian hcp), odds 1,76 Unibet/Expekt



Lørdag 21.00
Mallorca – Atl. Madrid
1-tal +0,5 (Asian hcp), odds 1,76 Unibet/Expekt

Noget mere på spil for Mallorca end Atl. Madrid her i 5. sidste runde i La Liga. Mallorca er seks point over nedrykning. Atl. Madrid ligger solidt placeret på 4. pladsen som giver CL den kommende sæson. De har syv point op til Barcelona og seks point ned til Athletic Bilbao, som er de to hold der er tættest på Atl. Madrid.
Mallorca er ret solide hjemme på øen, hvor de kun har tabt fire af 16 kampe. Omvendt har Atl. Madrid kun vundet fem af 16 udekampe. Mallorca har samlet fået 22 point på hjemmebane i 16 kampe, mens Atl. Madrid kun har fået 18 point i 16 udekampe.
Mallorca kan stille i stærkeste opstilling, hvorimod Atletico har deres dygtige angriber Griezmann i karantæne. Ingen af holdene vil formentlig begræde en pointdeler, hvilket er med til at gøre halvgarderingen endnu bedre.

Lørdag 20.45
Sassuolo – Inter
1-tal, odds 6,50 hos Bet365

Et spil, der skriger motivation, for der er klasseforskel i Inters favør. Men Milano-klubben har allerede vundet det italienske mesterskab i overlegen stil. De vandt Ganske vist også I sidste runde, hvilket var første kamp efter mesterskabet var sikret, men dels var det på hjemmebane og dels var det mod Torino, der heller ikke havde det store at spille for og Inter scorede først, da de kom i overtal efter rødt kort til Torino i starten af anden halvleg. Det her matchup ude mod Sassuolo er et helt andet. Sassuolo er under nedrykningsstegen og har fem point op med fire kampe tilbage. De skal gå efter sejren her og de bør få gode arbejdsbetingelser mod et Inter-hold der nok kommer til at tage den med ro. Det skal med, at Sassuolo ikke har vundet en fodboldkamp i over halvanden måned. Til oddset, synes jeg overraskelsen er værd at forsøge.

Søndag 15.30
Union Berlin – Bochum
Uafgjort, odds 3,55 hos Expekt

Et såkaldt motivations-X I Bundesligaen, hvor det er 3. sidste runde, så tingene begynder for alvor at spidse til. De to hold ligger side om side med hver 30 point, hvilket efterlader dem lige over nedrykningsplayoff, som de har to point ned til og yderligere fem point ned til den direkte nedrykning. Bochum er det næstmest uafgjort-spillende hold i rækken med hele 12 ud af 31 = 38,7%. Union Berlin er favoritter bl.a. qua hjemmebanen, men omvendt lever de bedst med X, da de så vil holde Bochum bag sig, fordi Union Berlin har en marginal bedre målscore. Union Berlin spillede netop uafgjort, 0-0, i seneste runde, da de mødte BMG, som lå og ligger lige over dem. Alt i alt virker godt 3,5 gange pengene, som en rigtig fin betaling, hvor frygten for at tabe kan overstige lysten til at vinde for begge hold.

Lørdag 13.30
Stoke – Bristol C
2-tal +0,5 (asian hcp), odds 1,83 hos Bet365

Med sejren senest spillede Stoke sig endegyldigt fri af nedrykning inden denne sidste runde, derfor er motivationen nok ikke super stor, selvom det selvfølgelig altid er rart at slutte godt af på hjemmebane. Det virker dog til de er blevet gjort til for store favoritter her, hvor de møder et lidt bedre holde i Bristol City, der i en del kampe nu ikke har haft det store at spille for, men alligevel har præsteret. De er ubesejret i hele syv kampe i træk og mon ikke de ønsker at lukke sæsonen af ved at forlænge den flotte stime? De kan avancere fra 11. til 9. pladsen i sidste runde. Stoke kan avancere fra 18. til 17. pladsen i bedste fald. Begge en smule ramt på skadesfronten, hvor Bristol C er en anelse mere ramt end Stoke. Med de nuværende odds bliver Stoke vurderet som det bedre hold, hvilket jeg ikke er enig i.


Lørdag 20.30
Kaiserslautern – Magdeburg
Uafgjort, odds 3,85 hos Danske Spil

Vi er nået frem til 32. runde i 2. Bundesligaen, hvilket vil sige 3. sidste runde. Hjemmeholdet er et point over nedrykningsplayoff og to point over den direkte nedrykning. De tager imod Magdeburg der er fire point foran dem. Et Magdeburg-hold der i forvejen har spillet tre af deres seneste fire kampe uafgjorte. En mere vil passe dem aldeles glimrende.
Når holdene lige under Kaiserslautern samtidig er underdogs i deres kampe inkl. Braunschweig, der er et point foran Kaiserslautern, men med dårligere målscore, ja så skal et point bestemt heller ikke været dårligt for dem, selvom tre point selvfølgelig vil være bedre, men ikke nemt mod Magdeburg.



Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Danske klubber vil have ham

Banker FCM: Forrygende uge i FC København

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker