Fem fine forslag til din spilweekend

Spilforslag, odds og tips fra Tipsbladet



Søndag 15.00
SønderjyskE – Kolding IF
2-tal +0,5 til 2,025 hos Bet365

Sidste runde i 1. Division, hvor hjemmeholdet og AaB for længst har sikret sig oprykning. Kolding er 3´er og har som sådan heller ikke noget at spille for, andet end at de kan risikere at miste deres nuværende 3. Plads, hvilket ikke gør den vilde forskel. Siden SE rykkede op har de ikke præsteret lige så godt og bl.a. kun spillet uafgjort i deres to seneste mod de ellers to svageste hold i oprykningsspillet. Kolding tabte godt nok senest hjemme til AaB med 2-3, men hjemmeholdet var bedst og noget uheldige – før den kamp hentede de tre sejre i træk.
Bemærk at SE har været en smule bedre ude end hjemme og at Kolding har været noget bedre ude end hjemme.

Søndag 18.00
Atalanta – Fiorentina;
1-tal -1 (asian handicap) til odds 1,81 hos Unibet

Udsatse kamp i Serie A – rækkens allersidste kamp. Den her kamp ligger under fire døgn efter Fiorentina har spillet Conference League-finale i Grækenland. Fiorentina slutter 8´er uanset hvad den her kamp bliver. Atalantamed en uges pause siden deres sidste kamp, hvor de hjemme slog Torino 3-0. Atalanta kan med sejr rykke fra 4. pladsen til 3. pladsen og dermed sikre sig bronze. Der er en ret stort rival-relation mellem Fiorentina og Juventus. Atalanta passerer netop Juventus, hvis de vinder ovenstående kamp. Jeg forventer Fiorentinasparer spillere og desuden møder ret demotiveret op. Derudover er Atalanta det bedre hold og har mulighed for at slutte en rigtig flot sæson godt af.

Søndag 18.00
Excelsior – Breda
1-tal til odds 1,95 hos Expekt

Returopgør, hvor det i den grad ligner, at Breda rykker op og Excelsior tager turen den anden vej fra den bedste hollandske række til den næstbedst. Det skriver jeg fordi, Breda vandt hele 6-2 i første opgør mellem dem. Breda der ellers kun blev 8´er i den næstbedste række og har været igennem to playoff-runder før de nåede til denne afgørende runde, hvor Excelsior er her pga de blev 3. Sidst i Æresdivisionen. Excelsior har også været igennem en enkelt playoff-runde, hvilket var mod Den Haag, som de slog 2-1 på udebane i første opgør og tre dage senere pulveriserede med 7-1 hjemme. Den Haag der ellers blev 5´er i Eerstedivision.
Breda vandt hele 6-2 i det første opgør og kan derfor tåle at tabe med både et, to og tre mål og stadig rykke op. Den store sejr blev hovedsagelig grundlagt pga Excelsiors to røde kort i den kamp. Det første efter 38 min, hvor den stod 1-1 og så scorede Breda på det efterfølgende straffespark. De kommer yderligere foran tre min senere inden Breda fik reduceret inden pausefløjtet. 3-2 ved HT med en mand i undertal for Excelsiors vedkommende. Andet røde kort modtog de i det 72. Min, stadig ved stillingen 3-2, herefter scorer de så tre mål og vinder dermed 6-2.
De to Excelsior-spillere er naturligvis i karantæne, hvor der er tale om en ikke fast offensiv midt og en fast venstre back. På papiret er Excelsior det lidt bedre hold og Breda kan tåle at tabe ret klart uden det gør noget for deres skæbne, så næsten odds 2 virker i den grad flot.

Søndag 18.30
Mirandés – Amorebieta
Under 2,5 mål (asian) til odds 1,84 hos Unibet

Sidste runde i Segunda Division og her en direkte duel om nedrykning, hvor sagen er klar: Mirandés redder sig med point og sender Amorebieta ned, hvorimod Amorebieta bliver oppe, hvis de vinder og sender i stedet Mirandés ned i den 3. bedste række. Holdenes kampehar i 41 kampe denne sæson snittet2,46 og 2,17 mål. Et holdene vil skulle satse, men dels bliver det næppe tidligt i kampen, hvor der langt hen ad vejen nok vil være stillingskrig og dels vil det andet hold, der ikke skal satse gøre alt for at forsvare og trække tiden vil enhver given lejlighed.
En lignende kamp var der for et par uger siden i La Liga, hvor det endte 0-0. Jeg vælger den mere sandsynlige variant og går på max 2 mål. Det omvendte opgør mellem dem blev i øvrigt netop 2-0.

Søndag 20.30
Venezia – Cremonese
Under 2,5 mål til odds 1,95 hos Bet365 

Returopgør om oprykning til Serie A. Første opgør var ret chancefattig og endte 0-0. Nu skal den sidste og 3. Oprykker findes. Bliver returen her også uafgjort, så skal de i forlænget spilletid og evt straffesparkskonkurrence. Det siger sig selv, at der er rigtig meget på spil her og at ingen af holdene som udgangspunkt skal jagte. Derudover vil kampen kunne gå lidt i stå mod slut, hvis den f.eks. står 1-1. Venezias kampe har i den regulære sæson snittet 3,03, mens Cremoneses kampe har snittet 2,16. Deres to andre indbyrdes kampe i denne sæson er endte 1-0 og 2-1.
Eftersom Venezia kun er svage favoritter skal der være ok sandsynlighed for X i ordinær tid og dermed større sandsynlighed for 0-0 eller 1-1 efter de 90 min + det løse.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!