Fem spil til weekenden post-landskampspausen

Fredag 20.30 Bayern München – Augsburg; 2-tal +2,5 til odds 1,95 hos Bet365 Bayern er suveræne i Bundesligaen, men at de skulle spille sig helt ud i en kamp som den her lige ovenpå landskampspausen og fire dage inden en vigtig CL-kamp mod PSG, det virker ikke oplagt. Bayern er lidt pressede i CL, hvor…



Fredag 20.30
Bayern München – Augsburg;
2-tal +2,5 til odds 1,95 hos Bet365

Bayern er suveræne i Bundesligaen, men at de skulle spille sig helt ud i en kamp som den her lige ovenpå landskampspausen og fire dage inden en vigtig CL-kamp mod PSG, det virker ikke oplagt. Bayern er lidt pressede i CL, hvor de kun har seks point for fire kampe. At Augsburg så samtidig er et glimrende defensivt hold, der sluttede rigtig godt af op til landskampspausen, taler også for ovenstående spil, hvor der er gevinst, hvis Augusburg får point eller Bayern max taber med to mål. I de seneste tre sæsoner i Bundesligaen har Bayern og Augsburg mødtes seks gange og i ingen af dem har Bayern vundet med tre eller flere mål. Augsburg har ganske vist lukket 20 mål ind i 10 kampe, men expected mål imod sig, der har de kun registreret godt 13 mål.

Lørdag 16.15
Atl. Madrid – Alavés
hcp(0-1) X til 3,55 hos Cashpoint

Tre af Atleticos syv ligasejre har været med et mål. Deres to sejre i Champions League i denne sæson har begge været med mindst mulig margin, så alt i alt har over halvdelen af Atleticos sejre været på præcis et overskydende mål. Fem af Alavés´ otte liganederlag har været på et mål. I sidste sæson indbyrdes opgør i Madrid vandt Atletico med 2-1.
Atletico har tre dage senere kamp i Prag, hvor Sparta Prag venter i Champions League. En turnering Atletico er lidt presset i efter seks point i de første fire runder. Bl.a. derfor skal der også være fine chancer for at Atletico kører en sejr hjem på cruise control og til +3,5 gange pengene skal det være interessant, at Alavés igen taber med et enkelt mål.

Lørdag 17.00
Lillestrøm – Sandefjord
2-tal til odds 3,20 hos Bet365

Næstsidste runde i den norske Eliteserien. Lillestrøm ligger på den øverste af de to nedrykningspladser med seks point tilbage at spille om. Desværre for dem har de seks point op til playoff om nedrykning og til redning, men også en markant dårligere målscore end de to hold som de kun i bedste fald kan komme a point med. De skal hente mindst 10 mål, udover de seks point. Det tror de næppe selv på, slet ikke set i lyset af, at de har tabt de seneste fem af seks kamp i ligaen. Under alle omstændigheder kan de ikke bruge et X til noget som helst og bl.a. derfor går jeg efter den rene udesejr, da Lillestrøm vil satse alt henimod slutningen, hvis den står uafgjort. Sandefjord kan ikke rykke ned, men de er kun et point over nedrykningsplayoff, så en sejr vil i den grad lune for dem. Ovenikøbet kommer de med tre sejre i de seneste fire kampe, så selvtilliden fejler næppe noget. Jeg har svært ved at få øje på hvorfor Lillestrøm skal være favoritter her. Det skal så også med, at Sandefjord er Eliteseriens dårligste udehold med blot otte point i 14 kampe.

Søndag 17.00
Nantes – Le Havre
1-tal til 1,88 hos Nordicbet

Nantes er det klart mest uheldig og underpræsterende hold i Ligue 1, hvis vi sammenligner deres reelle pointhøst med expected points. De har hentet 10 point i 11 kampe, men expected points siger 15.
De tabte de tre sidste kampe op til landskampspause, så det må have været godt med en kamppause for dem. De har Pallois i forsvaret i karantæne, men kan ellers stille i stærkeste opstilling.
Le Havre er næstsidst, dog kun et point fra Nantes. De har tabt fire af deres fem udekampe. De har to faste i karantæne, hvor især Abdoulaye Toure vil blive savnet på midtbanen, da han har været deres bedste spiller og topscorer. Derudover har de stadig en del skader.

Mandag 20.45
Venezia – Lecce
1-tal -0,25 til odds 2,01 hos Bet365

Oprykkerne Venezia er nr. 20 og sidst i Serie A efter de første 12 runder, men det er tæt i bunden. F.eks. har de kun to point op til Como på 15. Pladsen. Lecce er et point foran dem på 18. Pladsen. Venezia har været noget uheldige indtil videre, hvor expected points siger over 13, hvor de kun har fået otte. De to sejre de indtil videre har hentet har begge været på hjemmebanen Stadio Pier Luigi Penzo. Lecce har endnu til gode at score på udebane, efter seks kampe. De har hentet et enkelt point og det var selvsagt via en 0-0´er. Det er et Venezia-hold i absolut stærkeste opstilling, da de hverken har skader eller karantæner. Lecce derimod har en håndfuld skader. Med ovenstående odds på Venezia indikerer det, at Lecce vurderes som et marginalt bedre hold netop nu under de givne omstændigheder.

betano





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt



Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK



Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 



FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker