Midtuge-systemet: Champions League og Championship

SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. Cardiff – Millwall; begge hold scorer til odds 2,10. Tirsdag d.1/10. Kl.20.45. Begge hold spillede i Lørdags, hvor det blev…



SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Cardiff – Millwall; begge hold scorer til odds 2,10. Tirsdag d.1/10. Kl.20.45.
Begge hold spillede i Lørdags, hvor det blev hhv 4-1 nederlag til Cardiff og 3-1-sejr til Millwall. Cardiff er fortsat sidst med et point for syv kampe. De har kun scoret sammenlagt to mål fordelt på to kampe, men de har været meget uheldige, både med skader og stolpe ud/manglende omsætning af chancer til mål. Det er uhørt, at de kun har scoret to gange. Uheldet med skader fortsætter; i lørdags gik to spillere ud med skader og de er ikke klar her. Begge to faste i midterforsvaret og på venstre back. Cardiff vil gerne sætte sig på kampene og være spilstyrende, især på hjemmebane. Millwall har været gode til at overlade initiativet til modstanderne og lukrere på deres fejl.
Cardiff har tabt deres tre hjemmekampe i Championship med 0-2, mens de i League Cup´en har scoret otte mål på to kampe!
De mødtes senest tilbage i April, hvor Millwall vandt 3-1 på hjemmebane.
Cardiff har i deres syv kampe skabt 1,13 xG pr. kamp med 1,38 imod. 
Millwall har i snit skabt 1,44 xG pr. kamp med 1,20 i mod. Millwalls kampe har i snit haft 3,14 mål pr. kamp med en målscore på 12-10. 
2,10 virker som en rigtig flot betaling. 

Barcelona – Young Boys; 1-tal hcp -2 (almindelig hcp) til odds 1,72. Tirsdag d.1/10. Kl.21.00. 
Barcelona har fortsat mange skader og Eric Garcia er ude med karantæne, da han fik rødt kort i nederlaget ude til Monaco i første runde i CL. Træner Hansi Flick valgte at spare masser af spillere i Lørdags i ligaen ude mod Osasuna pga ovenstående kamp. Dvs Barca kommer i stærkest mulige opstilling til den her kamp og sejr er et kæmpe must. Barcelona har været rigtig gode i den her sæson og da de løb ind i seneste nederlag (mod Monaco, hvor de fik et tidligt rødt kort), der smadrede de Villarreal på udebane i den efterfølgende kamp (1-5). Jeg forventer Barcelona kommer med en lignende tilgang og indstilling ovenpå Osasuna-nederlaget i Lørdags på 4-2. Young Boys er næstsidst i den schweiziske liga med seks point i otte kampe. I deres førsterunde-kamp tabte de klart og fortjent med 0-3 hjemme til Aston Villa. Som jeg ser det skal der være rigtig fine chancer for Lewandowski, Yamal og resten af Barcelona-holdet klarer ovenstående handicap og vinder med mindst tre mål. 

PSV Eindhoven – Sporting; PSV under 1,5 mål til odds 1,80. Tirsdag d.1/10. Kl.21.00. 
Sporting har fået skræmmende god start på den her sæson, hvor de i ligaen ligger nr.1 med maksimumpoint efter syv kampe. I første runde af CL slog de Lille på hjemmebane med 2-0. De har holdt buret rent i deres seneste seks(!) kampe inkl. kampen mod Porto, som de holdt på et minimum af chancer. Et Porto-hold der holder højere niveau end PSV. PSV har, ligesom Sporting, været suveræne i deres nationale liga, men den hollandske liga holder slet ikke samme niveau som den portugisiske. PSV har vundet deres syv kampe, men heller ikke mødt nogen fra top 7. I CL startede de ude mod Juventus og der var klasseforskel i italienernes favør. 2-0 efter 27 min og 3-0 efter 52 min, hvoefter Juve tog den mere med ro. PSV fik lov at reducere til slutresultatet 3-1 i overtiden. PSVs angriber Lozano (fire mål i fire kampe i denne sæson) er stærkt tvivlsom. 





Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona


Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

70-30 i FC Midtjyllands favør

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Vil kuppe FC København

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

’95-5 i FC Københavns favør’

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Jagter dansk målræv

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

FCK meget tæt på vigtig transfer

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Thomas Frank var et emne i storklub

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Kaoskamp ved klub-VM

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’



De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Rekordkøb kigger efter ny klub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Nu bekræfter FCK

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Superliga-spiller tiltalt for grov vold



Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!



Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?