Sevilla spillede uafgjort 1-1 i deres sidste gruppespilskamp på Signal-Iduna-Park mod Borussia Dortmund. Tanguy Nianzou var den eneste spiller, der scorede i lodtrækningen.
København fik point i deres sidste gruppespilskamp, da de spillede 0-0 hjemme mod Manchester City. De er uden sejr i deres sidste seks kampe i alle konkurrencer (W0 D5 L1).
Sevilla og København er henholdsvis nummer tre og fire i gruppen med to point. Hjemmeholdet er i øjeblikket i position til at blive overført til Europa League knockout runde play-offs, mens gæsterne er i kø for at blive elimineret fra europæiske turnering.
Med 10 point er Manchester City øverst i gruppen og har sikret sig en plads i knockout-runden. Borussia Dortmund er også på en knockoutrundeplads og ligger nummer to med syv point.
Det første gruppespilsmøde mellem Sevilla og København i Parken den 14. september endte uafgjort 0-0.
Nianzou og Youssef En-Nesyri har vist angrebstrusler for Sevilla i Champions League-spillet. De to spillere er holdets fælles topscorere med et mål. Nianzou har scoret kampens første mål én gang. København er stadig på udkig efter deres første mål i den nuværende Champions League-kampagne.
Gæsterne er midt i en scoringsnedgang i Champions League-spillet, da de endnu ikke har fundet nettet i turneringen i denne sæson.
Værterne fra Sevilla har tabt hver af deres to tidligere Champions League-kampe på hjemmebane i denne sæson. Los Nervionenses er midt i en stime på syv kampe uden sejr (W0 D3 L4) i alle turneringer.
København blev besejret i begge deres tidligere konkurrencer på vejen i konkurrencen i denne sæson. Det danske hold vil være ude for at afslutte en stime på otte kampe uden sejr (W0 D3 L5).
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Sevilla vundet én, spillet tre uafgjort og tabt to. De scorede seks og indkasserede 10 i den periode og scorede først i tre af de seks konkurrencer. De havde to mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede seks gange i de første 45 minutter. København har spillet fem uafgjort og tabt en i deres seneste seks. De scorede fire og indkasserede ni i den periode og nettede først i to af de seks. De havde kun ét mål i første halvleg, mens modstanderne nettede fem gange før pausen.

TransferLIVE: Forlader dansk fodbold

Afsløring: Abou Ali forgyldes i kæmpe skifte

Kæmpeskifte? Dansk stjerne skal koste 300-345 mio.

Spår ham færdig i AGF: De slagter ham fuldstændig

Afsløring: Afviser rekordbud på Superliga-stjerne

Eriksen i choktransfer? Agent bekræfter dialog

Yuito Suzuki givet grønt lys

Har stoppet alle igangværende forhandlinger

‘FCK har Froholdt-erstatning klar om en uge’

Tjener 30 mio. mere end Vingegaard: Det er fair

Skidt FCM-nyt

De forsøger at hente Pione Sisto

OB – Viborg FF

‘Den vildeste trup i Superligaen nogensinde!’

FC København – Vejle Boldklub

– John ‘Faxe’ var efter mig

Kårer dansker til verdens 98. bedste spiller

Her er prisen på Andreas Christensen

Igen vraget af Jacob Neestrup

Her er din bedste keeper, Jakob Poulsen!

– Kun FCK har levet op til forventningerne

‘CV’ vil udelukkende handle til startelleveren

Silkeborg IF – FC Fredericia

FC København får besøg af Vejle Boldklub

OB kan glæde sig – klausul kan være guld værd

Sarri hylder dansker: Får en stor karriere

Jakob Poulsen: Vi var rystede

Kæmpe genrejsning for Kristoffer Olsson

Ekspert: Patrick Dorgu kan blive en åbenbaring

Her er Diant Ramajs nye klub

Overrasket over Superliga-klub

Derfor er Leopold Wahlstedt sat af

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Interesse fra Liverpool – bliver væk fra træning

Tidligere Brøndby-spiller vender hjem

Hvordan er det overhovedet muligt?

Pinlig Brøndby-statistik!

AGF kollapser og taber til Randers FC

Ingen Eriksen-retur: ‘Jeg kan ikke forstå det’

Patrick Dorgus bror blev helten i 1. division

Monstertransfer: Han er en del af det, Vejle er nu

Brøndby-fans i fælles opråb: Luk ned!

Dansk træner overrasker: ‘Årsagen er forbløffende’

Det ultimative blærerøvs-move

Afsløring: Norwich tæt på køb af Pelle Mattsson

Melder sig ind i kampen om Real Madrid-stjerne

Liverpool minder Diogo Jota med emblem på trøjen

Oprykker tager point i belgisk sæsonpremiere

Ny rolle til Nørgaard? “Jeg er realistisk”

Uskældt AGF’er sat på bænken

Tottenham-kaptajn meldes tæt på klubskifte

Jagter stjernemålmand

Nyt stort bud på Liverpool-stjerne

Sætter markant svensk transferrekord

Klynge jubler over kæmpe skifte