Brutal 40-0-sejr sætter rekord

Da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt 40-0 satte klubben en milepæl i dansk fodbold – men ikke på verdensplan.



Som tipsbladet.dk skrev mandag var der mål på samlebånd, da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt hele 40-0 ude over SB 50 Ishøj.

Spillerne fra BSF havde på forhånd aftalt ikke at slække på tempoet eller afslutningerne, selv om de var kommet langt foran. Der stod 18-0 ved pausen, men som cifrene i sejren afslører, blev der om muligt scoret endnu flere gange efter pausen.

Storsejren er formentlig den største sejr på dansk grund – både når det kommet til serie-fodbold og Danmarksturneringen.

I følge databasen hos danskfodbold.com var den hidtil største sejr, på dansk grund, Allinge/Sandvigs 31-0 over Østermarie IF i Bornholmsserien den 13. september 1969.

I Danmarksturneringen ligger rekorden helt tilbage til 28. oktober 1928, da BK Frem vandt 19-0 over Horsens FS fra 28. oktober 1928, medens den målrigeste var B 93 15-5 AaB, altså med 20 mål, fra 23. august 1931. Det skriver danskfodbold.com.

Endnu tidligere, da DBU havde udskrevet sin Fodbold-Turnering, vandt AB med hele 22-0 over Boldklubben Arrow  

Bag de vanvittige cifre fra weekendens Serie 5-kamp er en flok garvede spillere med nylig erfaring fra 2. division og Danmarksserie fra BSF. Spillerne har droslet fodboldkarrieren ned men har nu lavet et lukket hold, der er blevet placeret så lavt i rækkerne, at holdet ikke kommer til at have indflydelse på klubbens øvrige åbne hold højere i rækkerne.

LÆS OGSÅ: vanvittigt: Knuste modstander 40-0

Men selv om BSF-spillerne formentlig godt kan prale af at have Danmarks-rekorden i storsejre, er der stadig uendelig langt til verdensrekorden.

Den blev sat i en grotesk afvikling i slutspilskamp om mesterskabet på Madagaskar. De forsvarende mestre Stade Olympique de L′Emyrne var utilfredse med dommerpræstationerne i en tidligere kamp, der havde resulteret i at deres chancer for at genvinde mesterskabet var væk.

I protest valgte spillerne i samråd med træneren konsekvent at score selvmål kampen igennem. Det endte med 149 selvmål og en kontroversiel sejr på 149-0 til modstanderne fra AS Adema, vis spillere formentlig ikke fik meget sved på panden gennem de 90 minutter.

De danske Serie 5-hold fra BSF møder i weekenden Vallensbæk, som muligvis allerede sveder over tanken om at forsøge at holde nullet mod stærke “Team Las.”





LIVE

LIVE: FC Midtjylland overrasker

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Rasmus Højlund revser konkurrent

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Viborg FF – FC Midtjylland

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Så blev det officielt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Modtager stor ros fra Højbjerg

Afslører vild transfer-historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Topchef får nyt job i FCK

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet