Kampfakta:
Kampstart: Fredag kl. 18.00
Spillested: BioNutria Park Randers
Dommer: Anders Poulsen
På tv: TV3 Sport 1
Hashtag: #RFCSIF #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
28-årige Kasper Fisker er blevet en profil hos kronjyderne. Han har netop underskrevet en ny kontrakt, der på papiret forlænger hans ophold i klubben til 2021. Det er en god nyhed. I den modsatte ende af skalaen er der endnu ikke kommet afklaring på sagerne omkring kantspilleren Mandla Masango, der har kritiseret klubben offentligt. Mikael Ishak siger omvendt, at han bliver i Randers.
Nicolai Poulsen, Alexander Fischer, Joel Allansson og Mayron George er ikke klar til at spille.
Silkeborg IF:
På målmandsposten ser det rigtig skidt ud for Silkeborg. Målmand Thomas Nørgaard er fortsat ude med skade, mens Kristian Fæste er tilbage i truppen – dog kun som reserve for Jens Rinke, der igen må tage plads mellem stængerne. Klubben skal forsøge at revanchere sidste rundes 5-1-nederlag til Viborg, og den opgave havde unægteligt set nemmere ud, med enten Fæste eller Nørgaard i målet, og med den stadigt lyskenskadede kantspiller Robert Skov.
Karantæne:
Randers FC: Ingen
Silkeborg: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Halldorsson – Thomsen, Fenger, Agesen, Bager – Fisker, Kauko, Kallesøe, Marxen – Lundberg, Ishak
Silkeborg IF (4-4-2): Rinke – Gammelby, Flinta, Jakobsen, Cramer – Lyng, Vendelbo, Thomsen, Scheel – Helenius, Skhirtladze
Vidste du, at…:
Det er hele 18 Superligakampe siden Silkeborg sidst vandt i Superligaen? Silkeborgenserne mangler i den grad en sejr, hvis de skal gøre sig forhåbninger om andet end en fjortendeplads, når der skal spilles gruppespil om nedrykning – som Silkeborg på nuværende tidspunkt ligner et hold, der kommer i.
Profilen:
Kasper Fisker har været god for Randers i denne sæson. Kan han holde sig væk fra dommerens bog, kan han blive den afgørende faktor for Randers, der skal forsøge at ridde videre på en god bølge.
Dom:
Silkeborg har det meget svært, og det får de også i Randers på fredag. Randers derimod har ikke tabt siden anden spillerunde, og tipsbladet.dk tror på, at kronjyderne fortsætter den gode stime. Randers har vundet deres tre sejre med et enkelt mål, men mod Silkeborg vinder de sæsonens største sejr med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
TIPSBLADET SPECIAL
