Arsenal slår Tottenham efter ‘hjælp’ fra Højbjerg

Arsenal gik i stå i anden halvleg, men en pauseføring på 3-0 blev afgørende for klubbens titeldrømme.



I Arsenal vil de nok sige, at derbyet i det nordlige London søndag eftermiddag blev mere spændende end nødvendigt.

Med tre mål før pausen var Premier Leagues tophold på vej mod en stensikker sejr over ærkerivalen Tottenham, men var lige ved at sætte det over styr efter pausen.

Det endte dog lykkeligt for gæsterne, der med 3-2 tog sin første sejr på Tottenhams nye stadion og sikrede sig tre vigtige point i topstriden.

Arsenal er på førstepladsen, men kan blive overhalet af Manchester City, der har to kampe i hånden. Tottenham er femmer med syv point op til Aston Villa på den lukrative fjerdeplads, der udløser billet til Champions League.

Pierre-Emile Højbjerg kom til at spille en uheldig hovedrolle for Tottenham, da et hjørnespark efter et kvarter blev svinget ind i feltet. Den danske landsholdsspiller satte hovedet på og scorede – et flot mål – i eget net.

Micky van de Ven troede syv minutter senere, at han havde bragt Tottenham på 1-1, men hans mål blev annulleret, fordi han var offside.

Arsenal-spillerne havde på daværende tidspunkt ikke haft en afslutning inden for rammen, men fik så fuld gevinst af de to, de fik før pausen.

Efter 27 minutter udnyttede Kai Havertz, at Tottenhams returløb var ikkeeksisterende. Efter en bolderobring sendte tyskeren en lang aflevering frem til Bukayo Saka, der havde god plads og scorede til 2-0.

Kai Havertz udbyggede selv føringen til 3-0, da han efter 38 minutter headede et hjørnespark i nettet.

Tottenham kom ud til anden halvleg med helt ny energi, og efter 64 minutter leverede Arsenal-keeper David Raya en foræring af de større. Spanieren sendte bolden lige ud til Cristian Romero, der uden pres scorede sikkert.

Det fik hjemmepublikummet op af stolene, og Arsenal-spillerne virkede for en gangs skyld rådvilde.

Tottenham var i teten, og med knap fire minutter igen af den ordinære spilletid blev det for alvor spændende. Arsenal begik straffespark, og Son Heung-min hamrede kuglen i nettet til 2-3.

Hjemmeholdet blev skubbet frem af sine medlevende fans i slutminutterne, men Arsenal holdt liv i titelræset.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jonas Wind til danskerklub?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub