Ny OB-målmand varsler krig

OB’s Anders Lindegaard vender hjem til Odense 13. juli, når lejeaftalen i Norge udløber. OB vil have ham hjem, og Lindegaard forventer at blive førstevalg på målmandsposten.



Anders Lindegaard nyder stor succes i sin norske klub Aalesund. Træneren, tilskuere og medierne er vilde med den 25-årige målmand, som er udlejet fra OB.

– Hans træner, Kjetil Rekdal, siger, at Anders er Tippeligaens bedste keeper. Jeg har heller ikke set nogen, der har gjort det bedre i år. Selv om vi har en god keeper på landsholdet, så vil jeg give Rekdal ret i, at hvis Anders havde været norsk, så havde han også stået for det norske landshold, siger Helge Skuseth, der er journalist på lokalavisen Sunnmørsposten til Tipsbladet.

Selv om Aalesund gerne vil beholde Lindegaard, skal han tilbage til Odense, når lejeaftalen udløber efter sidste kamp 12. juli. Men med den udvikling han har gennemgået det seneste halve år, vil Lindegaard ikke hjem til et liv på bænken.

Jeg kommer ikke hjem til Odense for at sidde på bænken fra første sekund, så bliver jeg et modbydeligt svin, og så skal jeg nok opføre mig så dårligt, at de ikke vil have noget med mig at gøre, siger Anders Lindegaard til Tipsbladet.

Den 25-årige målmand kender dog også til gamet og ved, at tingene kan gå hurtigt i fodbold.

– Jeg har fået tilkendegivelser fra folk i klubben om, at det er det, der skal ske, men det får mig ikke til at tro 100 procent på, at det er mig, der skal stå. Jeg skylder ikke OB noget, og de skylder heller ikke mig noget. De skal ikke lade mig stå, fordi jeg har været loyal overfor klubben og er klubmand. Jeg skal kun stå, fordi jeg er den bedste, og fordi de ikke har alternativer, siger Lindegaard.

Han forventer at være førstevalget i Odense, når sølvmedaljerne næste år skal forsvares. Læs meget mere om Lindegaard, målmandsposten i OB og Kim Brinks syn på situation. Køb Tipsbladet Update på gaden i dag.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA