HELSINGØR (Tipsbladet): Sommerens transfervindue i Superligaen på en ganske opsigtsvækkende transfer for Roony Bardghji, der sagde farvel til FC København for i stedet at fortsætte karrieren i en af verdens største klubber, FC Barcelona.
Hos de spanske mestre er Roony Bardghji blevet holdkammerat med danske Andreas Christensen, der har fået et særdeles positivt indtryk af den blot 19-årige svensker.
– Jeg ved ikke, hvordan man skal sige det, for han er jo utroligt stille og rolig, men han er en meget åben person. Virkelig åben over for alle og han har virkelig en rigtig god energi, uden at være totalt oppe i højspænding hele tiden.
– Han er stille og rolig, men han er startet godt og gør det godt. Jeg ved ikke, om man kan sige, at det er begyndelsen mere, men han er faldet utroligt godt til, netop fordi han er så åben en person. Han er en virkelig god fyr, lyder det fra Andreas Christensen i et interview med Tipsbladet forud for Danmarks to afgørende VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Skotland.
Før sæsonstarten var der spekulationer om, hvorvidt Roony Bardghji måske skulle udlejes, men den tidligere FCK’er har fået masser af chancer i Barcelona indtil videre, hvor han har fået spilletid i syv af de seneste ligakampe, mens det også er blevet til to indhop i Champions League.

Andreas Christensen ser frem til opgøret mod FC København (Foto: Alamy).
Respekt for FC København
Til januar venter en interessant Champions League-kamp for både Andreas Christensen og Roony Bardghji, når FC Barcelona får besøg af FC København.
Her kommer de spanske giganter selvsagt til at være store favoritter, men Andreas Christensen understreger samtidig, at Barcelona har stor respekt for FC Københavns meritter i Champions League.
– Vi er favoritter, men jeg føler altid, at FCK har givet store hold problemer, specielt i Champions League. Tottenham-kampen var måske en svipser, men jeg synes altid, når jeg ser dem spille i Champions League, at de er utroligt svære at bryde. Det ved spillerne i klubben allerede nu.
– De er utroligt gode i Champions League og spiller god bold. De giver mange store hold problemer. Som du siger, er vi favoritter, men det er stadig et hold, hvor man virkelig skal møde fuldt fokuseret op, siger Andreas Christensen.
Barcelona-danskeren har endnu ikke fået talt med sine tidligere landsholdskollegaer Thomas Delaney og Andreas Cornelius om den forestående Champions League-dyst.
– Ikke endnu, men det kommer sikkert. Jeg glæder mig lidt til at se dem, lyder det afslutningsvist fra Andreas Christensen med et smil.
Det er den 28. januar, at FC Barcelona og FC København mødes.
Dette var sidste del af Tipsbladets interview med Andreas Christensen. Første del om landsholdet kan læses her, anden del om forsvarsspillerens fremtid kan læses her og tredje del om hverdagen i en af verdens største klubber kan læses her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW