Riemer svarer på Tøftings kritik

Brian Riemer svarer på Stig Tøftings kritik.



Efter en længere periode med stor ros har Brian Riemer været i modvind i de seneste dage, efter at Danmark lørdag skuffede stort ved at spille 2-2 mod Belarus.

Flere eksperter har været ude med riven, og en af dem er Stig Tøfting, der i et interview på Viaplay Sport News har udtalt sig i særdeles kritiske vendinger om den danske trænerstabs ageren i tillægstiden af Belarus-kampen, hvor Philip Billing blandt andet kom på banen meget sent, selvom der var fløjtet af i gruppens anden kamp, hvor Skotland tabte til Grækenland.

På mandagens pressemøde i Glasgow blev Brian Riemer foreholdt Tøftings kritiske udtalelser af en Viaplay-journalist, og landstræneren blev i samme ombæring spurgt, om han fortryder situationen og om han har lært noget af den.

– Jeg håber, at jeg er hurtig nok til at reagere i morgen, i hvert fald, lød det med et smil fra landstræneren, der herefter uddybede:

– Der er jo mange faktorer i det. Én af de ting, vi prioriterede, da vi fandt ud af, hvad resultatet var i Grækenland, det var blandt andet, at vi satte Victor (Froholdt, red.) på banen, selvom det ikke var planen til at begynde med. Det var selvfølgelig fordi vi tænkte: ‘Nu kaster vi lidt den forsigtighed, vi måske havde haft i forhold til karantæner i hvert fald, over bord’.

– Men altså, nej, tingene gik så hurtigt. Jeg forklarede det også bagefter. Vi går jo på tre-et-halvt minut fra at føre 1-0 til at være bagud 2-1. Derfra handler det så om at finde ud af, hvad det næste skridt er. Det var så at lave en tredobbelt udskiftning og derved forsøge at ændre på kampbilledet. Jeg synes, at de beslutninger, vi traf i lørdags, var korrekte. Udfaldet var ikke korrekt. Vi vandt ikke kampen, som vi skulle.

– Jeg synes stadig, når du kigger billederne igennem, så leverede vi en præstation, der 9,5 ud af 10 gange giver os en sejr. Det gjorde det ikke i lørdags og det er selvfølgelig dybt skuffende. Men i morgen handler det om at fokusere på den kamp, der skal spilles herinde, og der kan jeg love dig for, at vi har planer for både scenarie A, B og C og er klar til at reagere. Det kan du hilse ham og sige.

På pressemødet udtalte Brian Riemer sig også om Rasmus Højlund, der som bekendt missede Belarus-kampen med sygdom. Læs om det her.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge