Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Ståle Solbakkens danske hjælper jubler over Norges kvalifikation til VM i et interview med Tipsbladet.



Der er eufori at spore i Norge

Det norske landshold skal nemlig til VM næste år, og det er første gang i 28 år, at nordmændene er med til verdensmesterskaberne. 

Midt i det hele står en dansker, nemlig Martin Langagergaard, der er en del af landstræner Ståle Solbakkens stab. Og da Tipsbladet fanger ham på en telefonforbindelse fra Milanos lufthavn, fortæller han om en glimrende aften og nat. 

– Det er blevet fejret helt fantastisk, siger Martin Langagergaard og tilføjer: 

– Der var stor glæde og forløsning og en masse følelser i spil på stadion. Spillerne tog så ud i byen, og vi som stab blev på hotellet og har haft nogle skønne timer hele natten. Der er blevet fortalt nogle historier og drukket noget rødvin. 

Fejringen er heller ikke slut endnu. 

– Nu er vi på vej til Oslo, hvor vi har hørt, at vi skal på rådhuset. Det er kæmpestort i Norge. Det er det største, der er sket i norsk fodbold – måske nogensinde. Det bliver fejret i Norge på den helt store klinge, siger danskeren. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Martin Langagergaard ses bagerst til højre. Foto: Alamy

‘Jeg fik hele tiden at vide…’

Martin Langagergaard har tidligere været tilknyttet FC København, ligeledes under Ståle Solbakkens ledelse, og AaB som mentaltræner, og han har haft en lignende rolle i Norge. 

På det norske landshold har han arbejdet meget med at skabe en stærk kultur og gruppedynamik på holdet ved at styrke relationerne, kommunikationen og samarbejdet. Noget, der ifølge eget udsagn er lykkedes godt. 

Og som altså har hjulpet Norge med at forløse potentialet og endelig kvalificere sig til en slutrunde. 

– Det er ingen hemmelighed, at man har ventet i mange år på det her med at komme til en slutrunde – 28 år, siger Martin Langagergaard. 

Da jeg kom med for tre år siden, fik jeg hele tiden at vide, at det var 25 år siden. Det har jo været en af de primære årsager til, at Ståle gerne ville have mig – at jeg skulle være med til at knække den her kode sammen med spillerne og staben. Det er jo et tæt samarbejde med allesammen, når man sætter sådan et projekt i søen, og det kulminerede i går.

– Det har været nogle hektiske uger. En stor del af befolkningen og den norske presse har sagt, siden vi slog Italien i sommer, at vi var klar. Men det var vi jo ikke. Man skal vinde kampe, så selvom det på papiret så overkommeligt ud, har kampene været udfordrende. 

Ståle Solbakken fejres. Foto: Alamy

‘Han er jo fantastisk at arbejde med’

Som Martin Langagergaard påpeger, var det Ståle Solbakken, der gerne ville have danskeren ind i staben.

De to kender nemlig hinanden fra deres fælles tid i FC København, hvor Langagergaard også blev hentet ind af Solbakken. Og danskeren nyder i den grad samarbejdet. 

– Han er jo fantastisk at arbejde sammen med, siger han og tilføjer: 

– Vi kender hinanden utrolig godt og har stået i mange svære ting sammen qua vores arbejde, men vi er også lykkedes godt samarbejde. Det er et meget tillidsfuldt samarbejde, og vi kender hinanden utrolig godt. 

– Det kræver nok en enorm tillid for at han kan have mig gående, og den er jo bygget gennem mange typer opgaver og mange svære situationer – også situationer, hvor vi er lykkedes sammen. Min opgave er at understøtte ham så godt som muligt og kvalificere den måde, han arbejder med spillere og stab. Der er jeg en sparringspartner for ham. Nogle gange bruger han meget, andre gang ikke, og det er også en del af rollen, og det er sådan, det skal være. 

Nu kan de to og resten af den norske stab se frem mod en VM-slutrunde, men forberedelserne til det er der ikke for alvor taget hul på.

Først venter der som nævnt også endnu en fejring i Oslo.  





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!