Norges fodboldherrer er klar til sin første VM-slutrunde siden 1998 og første store slutrunde siden EM i 2000.
Det blev endegyldigt en realitet søndag aften, hvor nordmændene vandt 4-1 over grupperivalen Italien i Milano efter blandt andet to træffere af målmonsteret Erling Haaland i en livlig anden halvleg.
Med resultatet sluttede Norge med maksimum 16 point for 8 kampe i gruppen, hvor Italien allerede før opgøret var sikker på mindst andenpladsen.
For at fravriste Norge førstepladsen var kravet til italienerne en 9-0-sejr.
Det skyldes blandt andet Norges 3-0-sejr over Italien på Ullevaal i sommer, men også 11-1 over Moldova samt to 5-0-sejre og dermed en langt bedre målscore end italienernes.
Mens Norge nu er sikret en billet til mesterskabet, der afvikles i USA, Canada og Mexico næste sommer, skal Italien til marts gennem to playoffkampe for at sikre sin plads ved VM.
Men søndag gav kun italienerne et lille håb om at lykkes med den mission og komme til VM for første gang siden 2014 i Brasilien.
På San Siro blev den sprudlende norske offensiv med den samlede VM-kvalifikations topscorer Erling Haaland holdt godt nede i den første time, men i den sidste halv time var der masser af huller i Azzurris defensiv.
Alexander Sørloths afslutning i sidenettet efter 49 minutter var Norges første nogenlunde nærgående bud på en scoring.
Forinden havde Italien omvendt skabt en lille håndfuld fornuftige chancer, og én af dem gav efter ti minutter en tidlig 1-0-føring.
Den norske venstreback Julian Ryerson smed klodset bolden væk, og efter et bandespil mellem Federico Dimarco og Mateo Retegui blev fejlen straffet prompte af det 20-årige angrebstalent Francesco Pio Esposito, som fandt vej til nettet via en tunnel på keeper Ørjan Nyland.
Inter-spillerne Dimarco og Esposito var ophavsmænd til de fleste farlige indslag fra hjemmeholdet, mens gæsterne især nød godt af RB Leipzig-kanten Antonio Nusas gennembrudskraft og idéer.
Efter 63 minutter sparkede Nusa med venstreskøjten Norge på 1-1, og lidt senere stod han og Oscar Bobb bag oplægget til Haalands flugter til 2-1.
Indtil da havde Manchester City-stjernen været nærmest usynlig, men da hanen først var åbnet, flød målene.
To minutter senere satte Haaland venstre yderside på Morten Thorsbys tværpasning og passerede for anden gang klubkammerat Gianluigi Donnarumma.
Det var Haalands 15. træffer i de otte gruppekampe, og han er med stor afstand topscorer på tværs af VM-kvalifikationen.
Den sikre føring gav plads til en udskiftning af Haaland, og afløseren Jørgen Strand Larsen viste med et flot mål i overtiden, at Norge især offensivt har masser af strenge at spille på.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket