AaB til OB: Alting har sin pris

AaB vil ikke afvise et salg af Anders K. Jacobsen. Men alting har sin pris, siger sportsdirektør Allan Gaarde.



Senest til januar forlader Anders K. Jacobsen AaB. Som tipsbladet.dk tidligere onsdag kunne afslører, skal angriberen fremover tørne ud for OB, der har skrevet en fem-årig kontrakt med spilleren gældende fra 1. januar.

I AaB er sportsdirektør Allan Gaarde afklaret med afskeden med Anders K. Jacobsen.

– Det er ingen hemmelighed, at vi i sommeren ’14 talte med Anders om fremtiden og en ny kontrakt. Vi indgik en dialog, men vi har aldrig rigtig fået Anders til forhandlingsbordet. Vi har fået at vide, at Anders ville til udlandet, og så er det fælles spilleregler, at der er et frit marked med et halvt år tilbage. Sådan er spillet. Det er vi klar over, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Selvom han havde regnet med, at Anders K. Jacobsen ville fortsætte karrieren i udlandet, er han ikke overrasket over OB-skiftet.

– Vi har snakket med Anders, og han har sagt, at han ville udenlands, men det har ikke ligget fjernt fra tankerne, at han kunne ende i OB. Det er ikke den største overraskelse for os, siger Allan Gaarde.

Han har ikke mange kommentarer til, at Anders K. Jacobsen har valgt at fortsætter karrieren i OB, der ellers er sluttet under AaB i Superliga-tabellen de seneste fire sæsoner.

– Det er spillerens beslutning. Han er ikke stavnsbundet i Aalborg. Han har gjort det godt, og vi har handlet efter, at han skulle væk. Vi har seks angribere, og da Anders sagde, at han ville til udlandet , har vi arbejdet for det for at få en transfer. Det er så ikke lykkedes, men vi er glade for, at vi har Anders et halvt år mere, siger Allan Gaarde.

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen har antydet, at fynboerne vil forsøge at købe Anders K. Jacobsen fri fra AaB allerede denne sommer. Allan Gaarde er åben for at modtage en henvendelse fra fynboerne.

– Det er de velkomne til. Det er logisk, og man kan sige, at alting har sin pris. Der er en grund til, at vi skrev aftalen så lang som vi gjorde, da vi hentede Anders. Vi har transferrettighederne indtil 1. januar, og som udgangspunkt forholder vi os til det, siger Allan Gaarde.





LIVE

LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Voldsom udmelding om Froholdt

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Liverpool – Tottenham

FC Midtjylland – FC Nordsjælland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

FCK-boss melder klar målsætning ud

Farzam: En gave for FC København

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Peter Kjær: Her er min bekymring

AaB-krisen fortsætter

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens