Grindheim vil have afklaring i FCK

Christian Grindheim mener, at han er god nok til at spille for FC København og beder om besked, hvis det er planen, han skal sælges.



Christian Grinheim har ikke fået meget spilletid i FC København, siden belgieren Ariël Jacobs satte sig i cheftrænerstolen i klubben for et par måneder siden. Den norske midtbanemand kom til FCK for et år siden, men han har primært set FCK’s kampe fra bænken i den nye sæson, og det er ikke noget, han glæder sig over.

– For min del har sæsonstarten ikke gået helt efter planen. Jeg har ikke spillet så meget, og det er ikke en optimal situation. Jeg er ikke tilfreds med ikke at spille, siger Grindheim til aftenposten.no.

– Jeg har ikke lyst til at være i denne situation for længe, det har jeg ikke. Men nu har jeg en to-årig-kontrakt med FCK, og jeg må kæmpe for at komme ind på holdet og vise, jeg er god nok, tilføjer han.

FCK-træner Ariël Jacobs har erklæret, at man er nødt til at skære i den aktuelt for brede trup, men Grindheim er ikke blevet prikket på skulderen eller fået sat et ‘Til Salg’-skilt om halsen.

– Jeg har i hvert fald ikke hørt noget, og det tager jeg sig som et godt tegn. Hvis de har lyst til at skille sig af med mig, må de komme og fortælle mig det. Men jeg forstår udtalelserne, vi har ekstremt mange spillere i truppen nu, siger han til det norske medie.

Grindheim er lige nu tredjevalg til den centrale midtbane, hvor Thomas Kristensen og Claudemir lige nu spiller fast i FCK. Nordmanden føler sig dog god nok til en startplads.

– Jeg synes jo selv, at jeg er bedre end dem, som er foran mig. Hvis det ikke var tilfældet, ville jeg allerede have set mig om efter andre alternativer, fastslår nordmanden over for Aftenposten.

Grindheim er lige nu med det norske landshold, men landstræner Egil Olsen har udtalt, at han kan miste sin landsholdsplads, hvis han ikke får spilletid i FC København.



FC København – Sønderjyske

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Viborg FF – FC Midtjylland

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Danskerscoringerne væltede ind

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Sløvt Londonderby

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’