Siger OB farvel til 699 Superliga-kampe?

Fire rutinerede spillere har kontraktudløb i OB til sommer. Sportsdirektør Jesper Hansen er opmærksom på situaitionen, der kan skabe et aktivt transfervindue på Fyn – men først om et halvt år. 



Espen Ruud, Morten Skoubo, Anders Møller Christensen og Krisztian Vadocz. 

Det er en flok rutinerede herrer med mange kampe på cv’et, der har kontraktudløb i OB til sommer. De fire spillere har en gennemsnitsalder på 31,5 år og har til sammen spillet 699 Superliga-kampe, så det kan ende med en markant åreladning af erfaring, hvis ikke OB forlænger kontrakten med nogle af spillerne. 

Sportsdirektør Jesper Hansen er opmærksom på situationen. 

– Jeg har ikke nået det endnu, men jeg har en plan om, at jeg skal runde spillerne, selvom de er gået på ferie, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk. 

– Morten Skoubo har været god for os, men han har været skadet i flere kampe. Anders Møller Christensen spillede også meget og var god, inden han blev skadet. Vadocz har desværre ikke spillet så meget, og spørgsmålet er, om han ikke kan se en ide i at finde noget andet. I forhold til Espen Ruud, så har han meldt ud via sin agent, at han gerne vil prøve noget andet. Det er vel situationen omkring de fire, tilføjer han. 

til sommer, og da aktuelt Anders Møller Christensen fylder 37 år til sommer, kunne det også tænkes, at han snart indstiller karrieren. og Krisztian Vadocz har ikke udsigt til spilletid i OB. Det lugter at et farvel til de rutinerede kræfter, men Jesper Hansen vil endnu ikke fælde nogen fremtidsdom om de involverede. 

– Det er en situation, man kommer i en gang imellem. Jeg ved godt, at jo mere man spille, desto større er chancen for forlængelse, men spørgsmålet er også, hvornår det er nok. Men jeg kan ikke sige så meget om det, for jeg har det sådan, at parterne gerne skal snakke sammen, inden der kommer nogle officielle udtalelser, siger Hansen. 

Hvis OB siger farvel til de fire erfarne spillere, begynder det allerede at lugte af et aktivt transfervindue på Fyn om et halvt år. OB har allerede meldt ud, at vinterens transfervindue bliver stille på øen i midten af landet, men til sommer kan det meget vel blive anderledes. 

– Det kan det sagtens, for sommervinduet er jo også det store vindue, og det kan også være, at der kommer til at ske en del der. M en hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, siger Jesper Hansen. 

Udover Espen Ruud, Morten Skoubo, Anders Møller Christensen og Krisztian Vadocz har de yngre reservespillere Casper Radza, Niclas Vemmelund og Jeppe Hansen også kontraktudløb til sommer. 

De kan alle forhandle frit med andre klubber 1. januar, når der er et halvt år tilbage af aftalen. 





LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

West Ham forventer Hermansen-skifte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Nørgaard kommenterer exitrygte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Vil væk fra Brøndby

‘FCK er nødt til at lytte’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Medie: FC København nægter

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller