21-årige Casper Radza fik efter seks år i klubben førsteholdsdebut for OB, da førstemålmanden Michael Falkesgaard 27 minutter før tid måtte bæres fra banen grundet en skade. Radza bidrog via en glimrende redning i en hektisk slutfase til bevarelsen af det ene point, som 2-2-resultatet sikrede både OB og gæsterne fra AGF.
I alt 20 gange havde Casper Radza overværet en Superliga-kamp fra OBs bænk uden at få lov til nogensinde at sætte sit præg på banens begivenheder. Fredag aften skete det omsider, at et solbeskinnet TRE-FOR Park kunne lægge græs til fynboens første indhop i karrieren. Baggrunden for debuten var, som det så tit er tilfældet, uheldig, idet den skyldtes en grim knæskade til konkurrenten Falkesgaard. Men man siger, at den enes død er den andens brød, og mon ikke Radza kan bekræfte ordsprogets relevans?
– Nej, jeg er ikke glad over, at Falk er blevet skadet, men når situationen er, som den nu engang er, så er det klart, at det er en stor mulighed for mig. Det er sådan, jeg ser på det, fortæller debutanten til D’BOLD.
Noget kunne i hvert fald tyde på, at Radza havde forberedt sig godt, for da han et godt stykke inde i overtiden for første gang blev testet af en sulten flok aarhusianere, pakkede han “jeg har styr på det”-attituden op af handskerne. AGFs Ahmed Yasin modtog bolden på kanten af feltet og fra en spids vinkel kanonerede han bolden op mod krydset i nærmeste målhjørne, men Radza bevarede køligheden og fik pareret på en måde, som fik ham til at ligne en løvetæmmer, der havde fået til opgave at holde styr på en kattekilling.
– Det var selvfølgelig en kæmpe oplevelse at få debut, og det er jo noget, jeg har håbet på ville ske på et tidspunkt, og så skete det i fredags, og det var kæmpestort. Nu håber jeg bare på at få nogle flere kampe, konkluderer den mangeårige ungdomslandsholdsspiller.
Casper Radza kom til OB fra Assens i 2009, og de første fire år i Fyns største by var der ungdomsfodbold på programmet. I 2013 blev den blonde sidste skanse forfremmet til førsteholdstruppen, hvor han dog startede med at stå i skyggen af Jesper Christiansen, Mads Toppel og senere også Emil Ousager. Disse tre keepere har imidlertid forladt OB, og pr. dags dato udgør nu knæskadede Michael Falkesgaard den sidste stopklods for Radzas tjans som førstevalg på målmandsposten.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Som Bambi på glatis!

Thomas Frank deler godt nyt

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Legende færdig i Wrexham?

– Det er en fantastisk kombination

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Dansk klub skriver historie

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche
