Da FC København søndag aften gæstede Fyn, måtte OB afvise omkring 20 personer i døren og eskortere yderligere fire-fem mand ud af stadion. Årsagen var, at de alle var FCK-tilhængere.
Fodboldens Disciplinærinstans havde frataget FC København retten til et udebaneafsnit som følge af volden på Brøndby Stadion i august, og eftersom udefans ikke må sidde blandt hjemmefans, var det OB’s opgave at holde FCK’ere ude af stadion. Til det fik de hjælp af FC Københavns egne spottere.
Det glæder administrerende direktør i OB, Ole Bang Nielsen, at klubben lykkedes med at holde de relativt få medrejsende FCK-fans ude, men han er ikke imponeret over forløbet. Dels har klubben gjort det klart, at den søger kompensation for de manglende indtægter, som 1000-1500 udefans ellers ville generere, og dels er direktøren utilfreds med de konsekvenser for sikkerheden, som straffen fik.
– Det fik en lykkelig udgang, men det rejser en række spørgsmål, som vi ikke har tænkt os lade dø, indleder Ole Bang Nielsen over for tipsbladet.dk.
– Den sanktionsmulighed i DBU’s love, at man kan frakende udeholdet retten til et sektioneret tilskuerafsnit, er i vores optik uforsvarlig og skal fjernes. Det kræver nok en generalforsamling i DBU, og så må man sige, at indtil da må den ikke bruges.
Ifølge OB-direktøren er muligheden for at opdele de to fangruppen af afgørende betydning for sikkerheden på stadion, og når man fratager hjemmeholdet muligheden for det, øger det risikoen for ballade.
– Alle ved, at sikkerhed på fodboldstadion handler om, at tilskuere er adskilt, og det bedste redskab, vi har, er at skille ude- og hjemmefans fra hinanden. Det giver nul mening at have en sanktionsmulighed i lovene, der kan fratage os muligheden for det, siger han.
– Os bekendt er det første gang, den sanktionsmulighed er anvendt overhovedet. Ingen ved, hvordan man skal gøre med sådan en. Det må give anledning til en diskussion om, hvad man har den mulighed til. Efter vores opfattelse kompromitterer den sikkerheden, og det er stik mod alt, hvad vi arbejder for. Der var andre ting, man kunne gøre, så hvorfor vælger man så den her?
Hvilke andre muligheder ville være bedre I jeres øjne?
– Bøde. Det her handler om penge, ikke en skid andet. Man må finde en straf, som handler om penge, og så er det meget simpelt: Det er en bøde.
Er det nok? Det rammer jo kun klubben, men ikke fansene.
– Det andet rammer også alle de andre fans. 95 procent af FCK-fans er velkomne på Ewii Park, der er aldrig bøvl med dem. Så er der de ekstreme fans, som vi alle gerne er fri for. Det nytter ikke noget at bruge den sanktionsmulighed til at lukke alle ude. Det er ikke i Superligaens interesse, vi har brug for alle fans. Derfor er det meget bedre at finde den passende bødestørrelse, og hvis det ikke virker, så sæt den op, siger Ole Bang Nielsen.
OB vil nu forsøge at gøre op, hvor mange penge klubben er gået glip af i mistede billetindtægter fra udebaneafsnittet, og hvor meget de øgede sikkerhedsforanstaltninger har kostet, og derpå “høre parterne, primært DBU, om de ser nogen mulighed for, at vi kan få kompensation.”
De indledende diskussioner tyder dog ikke på, at det er tilfældet.
– Folk står ikke i kø for at være med til at betale. Omkostningerne river ikke bukserne af os, men det er en sanktionsmulighed, der øger risikoen på stadion. Det overgår min forstand. Jeg kan godt forstå, at FCK forsøgte at slippe af med den oprindelige sanktion (en bøde og to hjemmekampe uden tilskuere, red.), men jeg forstår ikke, at man vælger at sende aben videre til Odense. Og i øvrigt til Brøndby sidenhen, siger Ole Bang Nielsen.
Dermed åbner han op for den næste udfordring. Når FCK gæster Brøndby i foråret, har klubben heller ikke har noget udebaneafsnit. Spørgsmålet er, om det kommer til at forløbe lige så fredeligt.
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
Højbjerg med kæmpe ros
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TOPNYHED
