Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

AGF-fan Lars Nowak har oplevet mange nedture i fodboldlivet, men nu står han og AGF igen på tærsklen til noget stort.



FCN_250x257Bliver 40 års forbandelse brudt?

Jeg var kun tre år gammel, da AGF sidst blev danske mestre i 1986, så det er ikke noget, jeg selv kan huske i egentlig forstand.

Det lever i stedet i mig gennem andres fortællinger – især min fars. Men det er fortællinger, som har samme skær som et H.C. Andersen-eventyr: en fantastisk historie, man gerne genbesøger, men ikke synes virkelig.

Hvor 1986 er et sløret eventyr, står 1996 med en helt anden tyngde. Der var jeg 13 år og gammel nok til at forstå, hvad der var på spil – og til at mærke det helt ind i kroppen.

AGF stod med en reel mulighed for at skrive sig ind i historien igen, men i stedet blev det til et af de kapitler, man i Aarhus helst ikke genbesøger. Det var ikke et øjeblik, der bare forsvandt. Det satte sig.

Der var ingen forløsning, kun tomhed dér, hvor forventning havde været. Og måske er det netop derfor, 1996 stadig står så klart – ikke som et højdepunkt, men som et traume, der aldrig helt fik lov til at forsvinde. 

AGF er jo stadig AGF

Derfor er det også med en blanding af håb, skepsis og overlevelsesinstinkt, at jeg i dag igen vover at kigge i den kommende weekend og i en retning af noget, der bare svagt ligner en titelmulighed.

Ikke fordi jeg for alvor tror på det – men fordi jeg tilsyneladende ikke har lært bedre. For erfaringen ligger som et ekko. Idet håbet så småt tager form, melder tvivlen sig – stille, men genkendelig – og minder én om, at AGF stadig er AGF.

Intet er afgjort endnu, og historien har en irriterende tendens til at genbruge sine mest kreative måder at knuse forhåbninger på.  

Så jeg holder lidt igen. Ikke af mangel på tro – men af ren, indlært respekt for 40 års erfaring med, at det altid er smartest først at juble, når dommeren har fløjtet af… og man har dobbelttjekket, at FCK ikke har fået tilkendt et straffespark efter slutfløjt. 

Nej, Brøndby – der er ikke tale om hævn for to år siden. Dengang var det blot en udligning for Hausners tilbagelægning på Aarhus Stadion i jeres seneste mesterskabssæson.

For hvis det nu skal være AGF’s tur igen, ville der næsten være en form for poesi i, hvis Brøndby og AGF på en eller anden måde kunne bytte roller i forhold til den fortælling, der blev skrevet i 1996 – ikke for at ændre fortiden, men for endelig at give den et andet efterspil.

Lars Nowak Hørup, AGF-fan.




‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Canada – Qatar

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

England – Kroatien

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding