Er han den nye Rurik Gislason?

Viborg FF-fan Peter Birch ser tilbage på transfervinduet i Viborg.



FCN_250x257Viborg har, ganske som håbet og forventet, haft et relativt stille transfervindue.

Ind er kommet to unge kanter i form af Osman Addo fra B.93 og islandske Isak Andri Sigurgeirsson på leje sæsonen ud fra IFK Norrköping.

På ud-siden er der er blevet sagt pænt farvel og tak for indsatsen i den grønne trøje til en personlig favorit i Jakob Vester.

Alle tre handler ikke særlig iøjnefaldende hver især, men dog siger de alligevel noget om status i den gamle hovedstad.

Stærke kanter

Hvis vi starter med at se på vores nye kanter, så er det en position og disciplin, hvor Viborg har udmærket sig særligt de seneste sæsoner med en perlerække af stærke navne; Elias Achouri, Isak Jensen, Serginho og i glimt også den lille spasmager Ibrahim Said.

De er alle fortid nu, men nye profiler og potentielle store salgsemner titter frem i form af især en velspillende og nærmest spillemæssigt genfødt Charly Nouck, unge Sami Jalal og den franske double Yonis Njoh og Bilal Brahimi. 

Når Viborg så alligevel henter to nye kanter, skal forklaring formentlig findes i to spor: Det langsigtede perspektiv og den koret lappeløsning.

Tilgangen af Osman Addo virker som en del af den større strategi om at hente unge dygtige spillere i divisionerne og udvikle på dem, så de kan tage et endnu større skridt senere hen.

Uden at have siddet klistret til B.93’s kampe, så lyder efterretningerne om Addo (bl.a. fra den tidligere Viborg spiller Jacob Egeris), at han kan gå hen at blive et ganske spændende bekendtskab, men mon ikke den unge mand, der har boet hele sit liv i Københavnsområdet skal bruge lidt tid på at vænne sig til både spil og liv langt væk fra trygge rammer.

Addo er derfor det langsigtede perspektiv. Han er hentet ind for at Viborg kan udvikle på ham og formentlig blive en stjerne, når de nuværende er skudt afsted. Det virker, som indskudt sætning i øvrigt, til at Viborg er ved at positionere sig godt i det ræs der hedder at tiltrække spændende spillere, og vi måske bliver valgt til stedet for de omkringliggende klubber. En åbent spørgsmål, jeg lader Viborg komme til gode.

Når Viborg i tillæg hertil henter den unge islandske Isak, kunne det desværre tyde på at de skader og skavanker der har fyldt meget hos vores kanter er vedvarende problem.

Et GDPR-mysterium

Især forløbet omkring den atletiske og betagende Yonis Njoh forekommer som et mindre GDPR-mysterium, mens det også tyder på, at vores gode Bilal er ude længere end håbet. Læg dertil at især Charly Nouck også var skadet slutningen af efteråret.

Viborgs stærkeste positioner er paradoksalt også var vores mest sårbare. Vores nye unge islandske ven skal formentlig holde pladserne varme – dens kortsigtede lappeløsning. Det er dog ikke første gang, Viborg har lejet en ung Isak for så at veksle til en permanent kontrakt. Lad os se, hvad han bringer. En Rurik in spe måske?

Salget af Jakob Vester tyder på, at trafikken var lidt for tæt om de centrale pladser, men køen er også  lang på tværs af typer: Grønning, Jørgensen, Beck, Søndergaard og Hoedemakers er alle gode navne og mon ikke Vester søger faste rammer for at følge sin udvikling. Det kan man ikke fortænke ham i og jeg vil ønske ham al held og lykke – jeg tror stadig på han kan nå langt, så forhåbentligt er der en veritabel videresalgsklausul i hatten.

Ja, flere vil jo mene at den største præstation er, at Viborg har lykkedes med at holde på Thomas Jørgensen, men for nærværende skribent er det ikke den store overraskelse, snarere det forventede. Folk der ikke mente at Viborg kunne holde på ham, undervurderer måske det fundament, som Viborg efterhånden har fået bygget op. Jeg vil derimod hellere notere mig med glæde at Skt. Jeppe har forlænget sin kontrakt frem til 2027 – Det er på sin plads for en af efterårets bedst-spillende og klubbens ubestridt vigtigste mand.

Ja, det var så alligevel en halvlang tekst om ikke så meget, så hvis jeg skal prøve at opsummere i Haiku-form til den dovne superligalæser, så vil det lyde således:

Stille vindue

Småjusteringer, men vent!

Grønning forlænger.

Peter Birch
Peter Birch.






LIVE

LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Deler nyt om fremtiden



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Tottenhams nedtur fortsætter



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nu svarer David Nielsen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Skal han på landsholdet, Riemer?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Reagerer på Brøndby-bombe

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk milliardær smider 75.000

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Langer ud efter trænerlegende

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Medie afslører møde med Deco

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig