Første halvdel af Superligaen 2024/25 er netop sendt på vinterferie, og det betyder samtidigt, at vintertransfervinduet nærmer sig.
Hvor skal AaB forstærke sig?
Mathias Jørgensen og Melker Widell er begge at finde på den offensive del af banen, og jeg vil sige, at selv hvis AaB skulle holde fast i begge profiler, er det stadig der, man bør kigge ind. Med 18 mål i 17 ligakampe, er der helt sikkert plads til forbedring.
Selvom Mathias Jørgensen har scoret pænt med mål, er disse kommet i stimer. Der er altså stadig for langt mellem snapsene. Australske John Iredale er stille og roligt kommet i gang, men man sidder ikke med følelsen af, at han, sammen med Oliver Ross, Melker Widell og en skadesfri Nicklas Helenius, kommer til at vælte sig i mål.
Derfor var det også yderst befriende, at AaB onsdag den 11. december gav sine tilhængere en tidlig julegave ved at hente det norske stortalent Isak Hansen-Aarøen i tyske SV Werder Bremen på en lejeaftale sæsonen ud. Den unge mand gør sig hovedsageligt på den offensive del af midtbanen. Isak Hansen-Aarøen har været betragtet som et af de helt store talenter i norsk fodbold, igennem flere sæsoner, og han kan da også fremvise 3,5 år som ungdomsspiller i selveste Manchester United, som hentede ham som 16-årig i Tromsø IL, hvor han inden skiftet nåede 7 førsteholdskampe. Med tilgangen af Isak Hansen-Aarøen skaber AaB lidt mere konkurrence på den offensive midtbane, hvor det for nuværende har været meget tydeligt, at AaB reelt set kun har Melker Widell, som holder et tilfredsstillende niveau på den position, selvom jeg har stor tiltro til, at Oliver Ross godt kunne fungere der. Udover den øgede konkurrence gør tilgangen af nordmanden også, at AaB står bedre rustet, skulle der allerede nu komme et bud på Melker Widell, som man ikke kan sige nej til.
Hvor kan/skal AaB så også forbedre sig henne?
Udover angrebet, så er den centrale midtbane lidt af en elefant i rummet. AaB har indiskutabelt nogle meget talentfulde spillere i Mads Bomholt og Kasper Davidsen, men det er også ekstremt ungt. Med henholdvis 18 og 19 år på bagen, er der ikke meget rutine at finde derinde, og det har kunnet mærkes, efter at AaB solgte Malthe Højholt til Pisa i starten af sæsonen. AaB er stadig i markedet efter en ny 6’er men det virker ikke til at være for enhver pris. Det skal det bestemt heller ikke være, men man er sårbar, når man bliver ramt af karantæner, og det gør man, når man som AaB, sammen med Lyngby, fører Superligaen på antallet af gule kort med hele 35.
Han ville passe perfekt ind i AaB
Hvem er det så AaB skal kigge nærmere på? Det er jo nemt nok at udpege positionerne. Angriber og central midtbane, men der er straks svære at begynde at sætte navne på. Jeg kommer heller ikke til at lave min top tre. Det virker fuldstændigt umuligt at spå om AaBs transferstrategi, og det afhænger også af om der er spillere, der direkte skal erstattes, eller om vi taler om at bringe et alternativ ind til den nuværende trup.
Skulle jeg alligevel nævne et navn, så har jeg personligt altid været lidt lun på den tidligere OB’er og nuværende Go Ahead Eagles-spiller Jakob Breum. Men med 14 kampe i den her sæson i det hollandske, virker det ikke realistisk. Selvom han gerne måtte tage hans tre mål og tre assister med til Aalborg. Han vil passe perfekt ind i AaB.
De kan smutte
Der vil altid være en masse snak om, hvilke spillere der skal ind, men et transfervindue er også en kærkommen lejlighed til at få ryddet lidt op i en trup. AaB er ingen undtagelse der. En spiller som Kelvin John virker, om ikke fejlcastet, så i hvert fald ikke til at have niveauet til at begå sig hos AaB. Daniel Ask, som netop spiller centralt i banen, kommer tilbage fra et lejeophold. Er han klar til at spille for AaB? Det var han ikke inden udlejningen. AaB og især Diego Caballo skal have fundet ud af, hvad fremtiden skal bringe. Der er ingen tvivl om, at AaB gerne ser Caballo takke af for denne gang.
Personligt har jeg heller ikke meget fidus til Jibril Adedeji som, bevares, har en lille smule x-faktor i sit presspil på den sidste tredjedel af banen, men som er decideret lad at se på, så snart den står på defensivt arbejde, samtidig med at hans afslutningsfod skyder med løst krudt. Det er ikke få gange, at AaBs skiftende venstrebacks har måtte arbejde for to, når Adedeji har været på banen. Sådan noget er uacceptabelt i min bog.
Så har vi også Marc Nielsen, som efter lidt mindre drama blev hentet i Hvidovre op til sæsonstarten, men en skade sendte ham langt ned i hierarkiet. Andreas Bruus, Sebastian Otoa og Diego Caballo står alle før Nielsen, når der skal vælges en venstre back. Det er uholdbart i længden. Skal han måske et smut på et lejeophold? Jeg tvivler, men jeg tvivler også på, at Marc Nielsen får ret mange minutter i den bolchestribede trøje i foråret.


Nu åbner dansk træner op om fyring

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Supercomputer: De bliver danske mestre

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Kæmpe bøde til FC København

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde