Og de årsager har ikke i alle tilfælde ret meget med fodbold at gøre.
Ejerne og direktionen i Parken Sport & Entertainment (PSE) har endog særdeles tunge lån, og selvom de altovervejende knytter sig til byggeprojekter og badelande andetsteds end i fodboldafdelingen, får man bestemt ikke skæld ud for at komme med omkring 200 millioner kroner i indtægter, der følger af at være med i torsdagens lodtrækning til Champions League-grupperne i Istanbul.
Prisen på FC København og PSE i tilfælde af, at nogen en dag vil købe sig ind, bliver bestemt heller ikke lavere, ligesom det bare rager op i mennesker og mulige investorers bevidsthed på en helt anden måde, hvis man spiller Champions League.

FCK i 2016 før gruppespilskampen mod FC Porto.
Det med ikke at følge Europa League og Conference League helt så tæt som superklubberne og stjerne i mesterholdsturneringen er et universelt fænomen, så også på det parameter er der forskel på, om FC København slår Trabzonspor ud af kvalifikationen onsdag aften eller omvendt.
Så er der:
* Sponsoraterne
* Muligheden for at hente dygtigere spillere
* Chancen for at sælge spillere endnu dyrere
* At stå godt før de vilde reformer af Europa-turneringerne i 2024
* At kunne kalde sig selv Champions League-klub efter seks års fravær
* At slå et stort slag tilbage nationalt mod udfordrerne FC Midtjylland
* At komme ud af Ståle Solbakkens skygge
FC København vil bare stå stærkere med Champions League end uden, og det ved klubbens spillere, trænere og da især ledelsen og ejerne alt om.
Når bolden først ruller
Men alle de gode grunde til, at det er smart at slå Trabzonspor ud i aften, blegner ved siden af det, det egentlig handler om, nemlig fodbold.
Da Jess Thorup blev cheftræner, da Mohamed Daramy satte sig for at forfølge drømmen som professionel fodboldspiller, og Peter Christiansen valgte at sige farvel til vinderjobbet i Århus for den enorme opgave, det var at afløse Ståle Solbakken i sportsdirektørrollen, var det ikke strategipapirer, aktiekurser og forhandlingspositioner, der fyldte tankerne, for slet ikke at tale om hjertet.
Hvis man ellers vil vinde og opnå noget i dansk fodbold, kan intet matche Champions League, især når man arbejder i FC København og har ambitionerne om regelmæssigt at kvalificere sig.

Guldglæde tidligere på året.
Det er den fineste og frem for alt stærkeste fodboldturnering, man som dansk klub kan deltage i, og selvom det nuværende FCK-mandskab nok vil få svært ved at følge tempoet i turneringen, der har udviklet sig voldsomt siden den seneste deltagelse i 2016, er det isoleret set større end at vinde et DM, man har været favorit til før starten af næsten hver sæson de seneste 15-20 år.
Det skurrer måske i ørerne for dem, der ser Champions League som en væsentlig del af forklaringen på, hvor skævvreden europæisk fodbold er blevet, og på et mere holistisk plan er det ganske rigtigt; Champions League puster til uligheden og har for eksempel medvirket til at gøde jorden for elitens kontroversielle og meget kortlivede Super League-oprør sidste forår.
Turneringen er også med til at skævvride nationale mesterskaber, hvor en enkelt klub i mange lande sluger en stor andel af Europa-indtægterne.
Men for FC Københavns folk i Trabzon onsdag aften er der intet andet, der fylder end at komme i den bedste turnering, man kan kvalificere sig til, og som de fleste spillere og trænere med fodbold som levevej aldrig kommer i nærheden af.
En kamp mod Trabzonspor om at komme i et CL-gruppespil skal bare være vigtigere og større end alt andet i klubben, og det er vel at mærke med hjertet og ikke så meget alt det andet, der alligevel ikke hjælper på de defensive positioner og de få store chancer, man kan forvente at komme til mod et veloplagt hjemmehold.
Det er den type kampe, man lever for som spiller på det niveau, og om det rækker ved vi meget mere om om få timer.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Senegal har appelleret vild dom
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Riemer melder stjerne klar
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Av, FCK! Her er de værst af alle
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!