Vis mig en Superliga-træner, og jeg kan fortælle dig, hvad kritikken af ham bliver, når resultaterne svigter, og hans job kommer i fare.
* Jacob Neestrup: For ung, kan ikke vinde de virkelig store kampe og er kun holdt oppe af FCK’s rekordstore budget.
* Thomas Thomasberg: Har ikke det, der skal til i en topklub.
* Uwe Rösler: Slider truppen og staben op.
* Jesper Sørensen: For stille og vævende. Ikke en ledertype.
Tro mig, jeg kan lave den øvelse på alle 12 Superliga-trænere, og det er snart den tid på sæsonen, når et til tre hold uundgåeligt har fået en dårlig sæsonstart i Superligaen og henne omkring lukketid i transfervinduet ligger i bunden eller langt under en forventet topplacering.
Dermed ikke sagt, at trænerposten er uvæsentlig eller ikke skal dækkes kritisk, overhovedet ikke.
Syv af 12 Superliga-klubber skiftede cheftræner mindst én gang i seneste sæson, året før var det fem klubber, og yderligere et år tilbage rammer vi igen syv klubber, hvor der blev skiftet på et tidspunkt.
Så trænerskifte og fyringer er noget nær uundgåeligt, og i en Superliga med større budgetter end på noget andet tidspunkt i ligaens historie vil det være naivt ikke at tro, at det rammer på et tidspunkt i de kommende måneder.
Når det er sagt, er der noget kynisk over forudsigeligheden i de kommende fyringer og udskiftninger, og håndteringen af dem.
Der er stadig meget, der skal blive bedre i Brøndby IF. Skiftende formationer og opstillinger, skiftet i foråret fra boldbesiddende offensiv til et langt mere forsigtigt udgangspunkt med flere mand bag bolden især efter 0-4 mod Randers kan virke mærkeligt.
Og det er jo ikke en femteplads i foråret og senest et hjemmebane-nederlag til OB oven på en noget heldig åbningssejr over Silkeborg IF, man sætter næsen op efter i klubben, så ja, det kan helt klart ende i et trænerskifte.
Men den ofte benyttede indgangsvinkel til at kritisere Jesper Sørensen, som er hans afdæmpede personlighed og konsekvente afvisning af at tale i overskrifter i offentligheden, går mig på.
Kan det virkelig passe, at fodboldklubber og professionelle fodboldspillere anno 2023 ikke kan leve uden en beta-han, der brøler af spillerne og gør sig fantastisk i et tv-studie?
Der er noget at komme efter i Brøndby, hvis man ikke efter yderligere indkøb i denne måned får formet et hold, der spiller med i toppen i efteråret.
Men det er simpelthen så billigt, hvis det at se ud som om, man er en god, højlydt leder, er vigtigere end det faglige arbejde.
Nu bruger jeg Brøndby og Jesper Sørensen som eksempel, og jeg kunne have brugt mange andre.
Højlydte, smilende og temperamentsfulde Bo Henriksen er i sine år blevet mødt af det modsatte: At han ikke kunne det taktiske eller var tænkende, fordi han var så spraglet og udadvendt, når han var live på tv eller stod med en flok avis-journalister efter træning.
Det er lige så tåbeligt og forkert, og når tvivlen om de første Superliga-trænere melder sig om få uger, håber jeg, at vi alle kan se forbi de værste klichéer og overfladiske betragtninger, og trænge ind til de virkelige problemer, der selvfølgelig skal trækkes ud i lyset og vendes fra alle leder og kanter.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG