Flaskehalsen peger på den klichéfyldte trænerjagt

LEDER: Det er snart tid til sæsonens første point-kriser, og kritikken af cheftrænerne har det desværre med at blive noget forudsigelig.



Vis mig en Superliga-træner, og jeg kan fortælle dig, hvad kritikken af ham bliver, når resultaterne svigter, og hans job kommer i fare.

* Jacob Neestrup: For ung, kan ikke vinde de virkelig store kampe og er kun holdt oppe af FCK’s rekordstore budget.

* Thomas Thomasberg: Har ikke det, der skal til i en topklub.

* Uwe Rösler: Slider truppen og staben op.

* Jesper Sørensen: For stille og vævende. Ikke en ledertype.

Tro mig, jeg kan lave den øvelse på alle 12 Superliga-trænere, og det er snart den tid på sæsonen, når et til tre hold uundgåeligt har fået en dårlig sæsonstart i Superligaen og henne omkring lukketid i transfervinduet ligger i bunden eller langt under en forventet topplacering.

Dermed ikke sagt, at trænerposten er uvæsentlig eller ikke skal dækkes kritisk, overhovedet ikke.

Syv af 12 Superliga-klubber skiftede cheftræner mindst én gang i seneste sæson, året før var det fem klubber, og yderligere et år tilbage rammer vi igen syv klubber, hvor der blev skiftet på et tidspunkt.

Så trænerskifte og fyringer er noget nær uundgåeligt, og i en Superliga med større budgetter end på noget andet tidspunkt i ligaens historie vil det være naivt ikke at tro, at det rammer på et tidspunkt i de kommende måneder.

Når det er sagt, er der noget kynisk over forudsigeligheden i de kommende fyringer og udskiftninger, og håndteringen af dem.

Der er stadig meget, der skal blive bedre i Brøndby IF. Skiftende formationer og opstillinger, skiftet i foråret fra boldbesiddende offensiv til et langt mere forsigtigt udgangspunkt med flere mand bag bolden især efter 0-4 mod Randers kan virke mærkeligt.

Og det er jo ikke en femteplads i foråret og senest et hjemmebane-nederlag til OB oven på en noget heldig åbningssejr over Silkeborg IF, man sætter næsen op efter i klubben, så ja, det kan helt klart ende i et trænerskifte.

Men den ofte benyttede indgangsvinkel til at kritisere Jesper Sørensen, som er hans afdæmpede personlighed og konsekvente afvisning af at tale i overskrifter i offentligheden, går mig på.

Kan det virkelig passe, at fodboldklubber og professionelle fodboldspillere anno 2023 ikke kan leve uden en beta-han, der brøler af spillerne og gør sig fantastisk i et tv-studie?

Der er noget at komme efter i Brøndby, hvis man ikke efter yderligere indkøb i denne måned får formet et hold, der spiller med i toppen i efteråret.

Men det er simpelthen så billigt, hvis det at se ud som om, man er en god, højlydt leder, er vigtigere end det faglige arbejde.

Nu bruger jeg Brøndby og Jesper Sørensen som eksempel, og jeg kunne have brugt mange andre.

Højlydte, smilende og temperamentsfulde Bo Henriksen er i sine år blevet mødt af det modsatte: At han ikke kunne det taktiske eller var tænkende, fordi han var så spraglet og udadvendt, når han var live på tv eller stod med en flok avis-journalister efter træning.

Det er lige så tåbeligt og forkert, og når tvivlen om de første Superliga-trænere melder sig om få uger, håber jeg, at vi alle kan se forbi de værste klichéer og overfladiske betragtninger, og trænge ind til de virkelige problemer, der selvfølgelig skal trækkes ud i lyset og vendes fra alle leder og kanter.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Chokskifte?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Stor profil skifter til FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dyr dansk bomber til Everton?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Kontramelding om transfer

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis