Gør Superligaen som NFL med corona-reglerne?

Det vil være en være en god idé for Superliga-klubberne at være på forkant og sammen med DBU



(Lederen har været bragt i Tipsbladet 14. januar)

I snart to år har danske fodboldklubber og DBU brugt millioner på at teste og sikre fodboldspillere, trænere og tilskuere mod at få eller sprede coronavirus til træning, i klubberne og til fodboldkampe.

Som i mange andre dele af samfundet har mange fodboldspillere alligevel fået COVID-19, og her i vinteropstarten i Superligaen har adskillige spillere enten haft corona i julen og nytåret eller har fået det konstateret her i første halvdel af januar.

Er det ikke farligt og et potentielt stort problem?

Jo, vil man umiddelbart sige.

Men i takt med, at sundhedsmyndigheder i Danmark og udlandet indstiller sig på, at den nye og meget spredningsdygtige Omikron-variant af virussen heldigvis tegner til at være langt mindre skadelig end tidligere mutationer, især for de mange vaccinerede, er det nok også tid til at se på, hvordan man griber virussen an i fodbold og i Superligaen frem mod sæsonstart 18. februar.

Det er værd at bemærke den regelændring, NFL for nyligt lavede forud for den amerikanske sportsligas slutspil frem mod Super Bowl om en måneds tid.

NFL halverede den obligatoriske karantæneperiode for smittede, uvaccinerede spillere fra 10 til fem dage, mens vaccinerede spillere fik grønt lys til at spille, så snart de havde leveret en negativ coronatest, også mindre end fem dage efter en positiv test.

Jeg har ikke tænkt mig at fortælle nogen, hvordan det skal gøres, og hvad der er forsvarligt og uforsvarligt.

Men det kunne være en idé for Superliga-klubberne at være på forkant og sammen med DBU, Divisionsforeningen og myndighederne at have set på, hvordan man griber smittetilfælde an, hvis billedet også om tre-fire uger er, at coronavirussen udgør en langt mindre trussel for sundheden og samfundet end for 12-18 måneder siden.

Jeg er ikke i tvivl om, at klubberne og fodboldens myndigheder vil gå langt for at få spillet kampene i de første uger af sæsonen, hvor der jo kun er fem runder tilbage af grundspillet.

Men måske behøver man ikke absolut stille med et væld af U/19-spillere i februar og marts, hvis virussen for vaccinerede og raske mennesker, og ikke mindst veltrænede fodboldspillere, ikke længere kalder på ekstrem forsigtighed?

Det er et politisk ømfindtligt spørgsmål for Superligaen og dansk fodbold, fordi man nødigt vil på kant med regeringen og myndighederne i forhold til eksempelvis tilskuernes adgang til stadion.

Men det er også helt legitimt at tænke over, hvordan man får afviklet afslutningen på et grundspil så sportsligt forsvarligt som muligt, ikke mindst når der er så meget på spil for en række klubber. Der bør man gå så langt som muligt for sportslig fairness og forsøge at justere rammerne efter, at vi heldigvis ikke længere er i foråret 2020.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

FBI Boston fælder dansk rigmand

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Mere aktivitet på vej i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Dyr dansk bomber til Everton?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten