Gør Superligaen som NFL med corona-reglerne?

Det vil være en være en god idé for Superliga-klubberne at være på forkant og sammen med DBU



(Lederen har været bragt i Tipsbladet 14. januar)

I snart to år har danske fodboldklubber og DBU brugt millioner på at teste og sikre fodboldspillere, trænere og tilskuere mod at få eller sprede coronavirus til træning, i klubberne og til fodboldkampe.

Som i mange andre dele af samfundet har mange fodboldspillere alligevel fået COVID-19, og her i vinteropstarten i Superligaen har adskillige spillere enten haft corona i julen og nytåret eller har fået det konstateret her i første halvdel af januar.

Er det ikke farligt og et potentielt stort problem?

Jo, vil man umiddelbart sige.

Men i takt med, at sundhedsmyndigheder i Danmark og udlandet indstiller sig på, at den nye og meget spredningsdygtige Omikron-variant af virussen heldigvis tegner til at være langt mindre skadelig end tidligere mutationer, især for de mange vaccinerede, er det nok også tid til at se på, hvordan man griber virussen an i fodbold og i Superligaen frem mod sæsonstart 18. februar.

Det er værd at bemærke den regelændring, NFL for nyligt lavede forud for den amerikanske sportsligas slutspil frem mod Super Bowl om en måneds tid.

NFL halverede den obligatoriske karantæneperiode for smittede, uvaccinerede spillere fra 10 til fem dage, mens vaccinerede spillere fik grønt lys til at spille, så snart de havde leveret en negativ coronatest, også mindre end fem dage efter en positiv test.

Jeg har ikke tænkt mig at fortælle nogen, hvordan det skal gøres, og hvad der er forsvarligt og uforsvarligt.

Men det kunne være en idé for Superliga-klubberne at være på forkant og sammen med DBU, Divisionsforeningen og myndighederne at have set på, hvordan man griber smittetilfælde an, hvis billedet også om tre-fire uger er, at coronavirussen udgør en langt mindre trussel for sundheden og samfundet end for 12-18 måneder siden.

Jeg er ikke i tvivl om, at klubberne og fodboldens myndigheder vil gå langt for at få spillet kampene i de første uger af sæsonen, hvor der jo kun er fem runder tilbage af grundspillet.

Men måske behøver man ikke absolut stille med et væld af U/19-spillere i februar og marts, hvis virussen for vaccinerede og raske mennesker, og ikke mindst veltrænede fodboldspillere, ikke længere kalder på ekstrem forsigtighed?

Det er et politisk ømfindtligt spørgsmål for Superligaen og dansk fodbold, fordi man nødigt vil på kant med regeringen og myndighederne i forhold til eksempelvis tilskuernes adgang til stadion.

Men det er også helt legitimt at tænke over, hvordan man får afviklet afslutningen på et grundspil så sportsligt forsvarligt som muligt, ikke mindst når der er så meget på spil for en række klubber. Der bør man gå så langt som muligt for sportslig fairness og forsøge at justere rammerne efter, at vi heldigvis ikke længere er i foråret 2020.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001






Brøndby-stjerne på vej til Tyskland


Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Trist melding om Emil Højlund

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

De vil købe FC Midtjylland-profil

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Stor hæder til Suzuki

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Superligaens bedste stadion

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Nordfransk point i Sydfrankrig

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK