(Lederen har været bragt i Tipsbladet 14. januar)
I snart to år har danske fodboldklubber og DBU brugt millioner på at teste og sikre fodboldspillere, trænere og tilskuere mod at få eller sprede coronavirus til træning, i klubberne og til fodboldkampe.
Som i mange andre dele af samfundet har mange fodboldspillere alligevel fået COVID-19, og her i vinteropstarten i Superligaen har adskillige spillere enten haft corona i julen og nytåret eller har fået det konstateret her i første halvdel af januar.
Er det ikke farligt og et potentielt stort problem?
Jo, vil man umiddelbart sige.
Men i takt med, at sundhedsmyndigheder i Danmark og udlandet indstiller sig på, at den nye og meget spredningsdygtige Omikron-variant af virussen heldigvis tegner til at være langt mindre skadelig end tidligere mutationer, især for de mange vaccinerede, er det nok også tid til at se på, hvordan man griber virussen an i fodbold og i Superligaen frem mod sæsonstart 18. februar.
Det er værd at bemærke den regelændring, NFL for nyligt lavede forud for den amerikanske sportsligas slutspil frem mod Super Bowl om en måneds tid.
NFL halverede den obligatoriske karantæneperiode for smittede, uvaccinerede spillere fra 10 til fem dage, mens vaccinerede spillere fik grønt lys til at spille, så snart de havde leveret en negativ coronatest, også mindre end fem dage efter en positiv test.
Jeg har ikke tænkt mig at fortælle nogen, hvordan det skal gøres, og hvad der er forsvarligt og uforsvarligt.
Men det kunne være en idé for Superliga-klubberne at være på forkant og sammen med DBU, Divisionsforeningen og myndighederne at have set på, hvordan man griber smittetilfælde an, hvis billedet også om tre-fire uger er, at coronavirussen udgør en langt mindre trussel for sundheden og samfundet end for 12-18 måneder siden.
Jeg er ikke i tvivl om, at klubberne og fodboldens myndigheder vil gå langt for at få spillet kampene i de første uger af sæsonen, hvor der jo kun er fem runder tilbage af grundspillet.
Men måske behøver man ikke absolut stille med et væld af U/19-spillere i februar og marts, hvis virussen for vaccinerede og raske mennesker, og ikke mindst veltrænede fodboldspillere, ikke længere kalder på ekstrem forsigtighed?
Det er et politisk ømfindtligt spørgsmål for Superligaen og dansk fodbold, fordi man nødigt vil på kant med regeringen og myndighederne i forhold til eksempelvis tilskuernes adgang til stadion.
Men det er også helt legitimt at tænke over, hvordan man får afviklet afslutningen på et grundspil så sportsligt forsvarligt som muligt, ikke mindst når der er så meget på spil for en række klubber. Der bør man gå så langt som muligt for sportslig fairness og forsøge at justere rammerne efter, at vi heldigvis ikke længere er i foråret 2020.

TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Her er Kamil Wilczek i dag
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Newcastle spænder ben for Manchester City
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
– Den her sidder dybt i sjælen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
