Harry Truman var amerikansk præsident, Tyskland var besat af Vestmagterne og Stalins Sovjetunionen, og da tipning blev indført i Danmark, blev Tipsbladet det også 26. november 1948.
På søndag fylder Tipsbladet 75 år, og det er jo tydeligt for alle, at verden er blevet vendt på hovedet adskillige gange i det trekvarte århundrede, der er gået siden den første udgave en november-dag lige efter krigen.
Fodbold er blevet det mest populære spil og vel også kulturinstitution, og det er ikke kun her lands men også på størstedelen af planeten.
De store stjerner og fodboldklubber i Danmark for slet ikke at tale om dem i England og Champions League fylder mere end selv Novo Nordisk, Google eller pop-personligheder som Taylor Swift og Donald Trump.
Det er både godt og skidt.
På vejen hertil har vi og vores forgængere på redaktionen efter bedste evne forsøgt at fortælle om fodboldverdenen og dets aktører, helte, skurke og alt mellem yderpolerne.
Vi har været populære, upopulære, allemandseje, lagt på is, og ligesom alle i fodboldverdenen mærker den massive interesse, mærker vi også de tårnhøje forventninger, der er til os som medie og et navn, alle har en mening om efter 75 år.
Vi er i færd med at få sat arkivet med indbundne udgaver af Tipsbladet op i de nye lokaler, vi er flyttet ind i, efter vi per 1. oktober blev opkøbt af Better Collective.
Det er fascinerende og forbundet med ikke så lidt ærefrygt at bladre i de gamle udgaver, også her 11 år efter, jeg var så privilegeret at blive sat i spidsen for den trykte udgave af Tipsbladet.
Firsernes storhold i Italien og England husker jeg levende sammen med Diego Maradona, der brændte så lyst i de år, det samme gælder de sidste år med 1. Division som bedste række og fødslen af den her turnering med det underlige, overmodige navn Superligaen.
Pelé, Garrincha, Ferenc Puskas, Bobby Moore, Allan Simonsen og alle de andre koryfæer, der ligger før firserne, har jeg kun set på gamle videoklip og læst om i Tipsbladet.
Det er fortrinligt at læse om indførelsen af professionel fodbold i slutningen af 70’erne, glemte reportager fra VM-slutrunder og Per Høyer Hansens herlige rejsebreve fra alle mulige og umulige hjørner af verden.
Jeg kan love, at penge i fodbold, politik, cheftræneres jobsikkerhed og fodboldspilleres evner og laster også var temaer i de gode, gamle dage, hvor tonen ofte var endog særdeles bramfri, mere end man skulle tro i dag.
Det er et meget menneskeligt træk at se fortiden i et lysere, mere positivt skær end nutiden.
Men derfor ville jeg nu gerne alligevel have set Ferenc Puskas og hans utrolige holdkammerater spille for Ungarn i start-halvtredserne eller siddet lige ud for målstregen, da den bold på Wembley i 1966 måske/måske var inde.
Ved siden af fascinationen og begejstringen har vi ofte udfordret fodboldverdenen og vores læsere, ja nogle gange blev vi endda også boykottet, selvom folk nu som regel ombestemte sig igen, når en skarp vending var kommet lidt på afstand.
Vi har også gjort det i nyere tid, hvor vi naturligvis skulle og ville følge med tiden, kastede mere tid og flere ressourcer efter den hjemlige liga, og ofte sparkede til autoriteterne og dem med magten og pengene, præcis som journalistik i sin essens skal.
Det har helt sikkert været for meget for nogle af jer.
Ja, det var det så sent som i sidste uge, hvor vi gik benhårdt til Qatars VM-værter et år efter slutrunden, hvor vi kunne dokumentere, hvordan der absolut intet positivt er sket, hvordan styret har fængslet og fortsat fængsler dem, man har behandlet dårligt.
Opløftende og begejstrende? Nej.
Men relevant?
Det synes vI, når Saudi-Arabien har kuppet sig til at holde VM i 2034 og bruger Qatars 2022-unoder som manual, og danske fodboldfans og fodboldspillere dermed tvinges til at spille VM i et af verdens mest undertrykkende lande for at hædre regimet og dets overhoved.
I den kommende tid leverer vi det Tipsbladet, I kender det meste af tiden med kåringer, interviews og tid til fascinationen af spillet.
Men vi forbeholder os retten til at forholde os kritisk til en fodboldverden, hvor det efter min mening ikke er mere mikrofonholderi og mere indhold, der totalt ignorerer virkeligheden og går underholdningens og magthavernes ærinde ved at lade som om, alt er i den skønneste orden, der er brug for.
Tipsbladet har, i al ubeskedenhed, været en bragende succes gennem årene. Det er elsket af mange, et navn, der vækker følelser, og som har været med hele vejen i moderne fodboldhistorie.
Vi ville hjertens gerne lave 100 sider til jer hver uge med reportager og interviews fra alle afkroge af Danmark og resten af verden.
Men virkeligheden er også, at trykte medier er under pres, ikke bare i Danmark men i alle førnævnte afkroge af vores elskede planet.
Så med mindre der sker noget uventet, er det slut med dette blad på papir om få måneder, når samarbejdsaftalen mellem Tipsbladet og Ekstra Bladet udløber.
Det er trist, ærgerligt og ikke noget, vi selv har valgt.
Men det er også sådan, verden udvikler sig, og vi har naturligvis tænkt os at lægge endnu flere kræfter i det digitale arbejde på tipsbladet.dk med endnu flere stærke, vigtige og fængslende historier, både i skrevne ord og givetvis også på video og i podcasts.
Selvfølgelig bliver det ikke det samme, men anderledes er jo ikke nødvendigvis synonym med værre, og vi byder alle velkommen til en yderst spændende fremtid på tipsbladet.dk, hvor vi kommer til at satse benhårdt på at blive endnu mere relevante for endnu flere danskere i fremtiden, end vi er i dag.
Jeg vil benytte lejligheden til at sige tillykke til Tipsbladet og tusind tak til alle jer, der trofast har fulgt med i årevis og i årtier, og også til jer, der læser bladet af og til.
Jeg tør godt sige på egne, redaktionens og vores forgængeres vegne, at det har været en udelt fornøjelse og stor ære at fortælle fodboldhistorier til danskerne gennem 75 år.
Jeg takker ydmygt for jeres tid og interesse, og så satser vi på, at Tipsbladet også er der om yderligere 75 år, stadig i fin form og relevant for alle de fodboldinteresserede danskere, der følger spillet med liv og sjæl.

TransferLIVE: FCM har kig på brasilianer

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

FCK vinder over HSV i vild fest

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Theo Sander søger væk fra FC København

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afviser Viborg

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Har FC København skudt papegøjen?

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Vejle teaser for kæmpetransfer

Jordan Henderson til lægetjek

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

‘Det er Peter Christiansens idé’

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Godt nyt for FC København

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Kovending: Afviser dansker-transfer

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub