420 kampe blev det til i den bolsjestribede trøje.
Thomas Augustinussen er en mand, der lever, ånder og kender AaB bedre end de fleste.
Derfor er det alt andet end ligegyldigt for ham, at AaB lige nu går gennem klubbens måske største krise i nyere tid.
– Fra min stol er det ren kaos at se på. Alle de historier, der er kommet frem de seneste dage, gør mig ked af det og trist.
– Klubben har været en stor del af mit liv og fyldt rigtig meget, så det gør ondt at se, at den er kommet derhen, hvor den er nu. Jeg har meget svært ved at være i det. Betydningen kan ikke undervurderes, og jeg følger meget med i, hvad der bliver skrevet og sagt i medierne, fortæller Thomas Augustinussen til Tipsbladet.
Efter støvlerne blev lagt på hylden, har den nærmest livslange AaB-spiller af to omgange været assistenttræner i klubben.
Den tilværelse blev tilbage i 2020 skiftet ud med forsikringsbranchen, men selvom det i udgangspunktet ikke rimer på fodbold, så følger det fortsat Thomas Augustinussen i sit ‘nye’ job.
– Jeg er kommet på afstand af klubben, men den har fyldt rigtig meget i mit liv. Jeg bor i Nordjylland, hvor rigtig mange følger AaB i tykt og tyndt.
– Så jeg snakker AaB med 10-15 mennesker hver dag – familie, kunder, venner osv. Så det er uundgåeligt, at snakken falder på klubben, især lige nu.
Og lige for tiden er det heller ikke det sjoveste emne at tale om, slår AaB-ikonet fast.
– Nej, det er det ikke. Samtidig er det også svært at forsvare de ting, der er kommet frem i den seneste tid. Tidligere har jeg følt mig som en ambassadør for klubben i med- og modgang – der har jeg forsøgt at tale det op.
– Det har jeg også forsøgt med de nye ejere, men de er slet ikke lykkedes med den strategi, de har lagt. Den er forfejlet. De ord, de kom ind med i starten, de er gjort til skamme nu, og det er gået op for mange, at det holder ikke stik, hvad de har sagt. Så man føler sig røvrendt, fordi intet er gået, som der blev lovet fra deres side.
Artiklen fortsætter under billedet…

Frygter at blive det nye Esbjerg
Tipsbladet kunne i denne uge fortælle, at Menno van Dam under sin tid i AaB mobbede en kollega, og den sag er bare den nyeste i rækken af chokerende hændelser, der er foregået omkring Limfjorden i de seneste måneder, hvor Kristoffer Wichmanns lyn-exit også stjal overskrifter.
Kaosset har gjort, at man som fan og AaB-elsker ikke skal have den vildeste hukommelse for at danne sig det skrækscenarie, at AaB under SSE22 kan være i gang med at kopiere det, der gik helt galt i Esbjerg under deres amerikanske ejerskab.
– I fodboldverdenen kan der godt være en hård tone, og det skal der også være plads til, men decideret mobning må ikke finde sted, slet ikke på den måde, hvor det er en leder, der gør det. Det er bedre, hvis to spillere er uenige og ordner det ved at sparke hinanden ned til en træning, så de kan slå en streg over det, så det tager jeg stærkt afstand fra.
– Worst case lige nu er, at det bliver en gentagelse af de ting, der skete i Esbjerg, eller en konkurs, hvis det kommer helt derud, som jeg forstår det, er der ingen penge i kassen, så spillersalg skal holde klubben i live, men hvem vil investere i klubben lige nu. Det ved jeg ikke.
Tror du, der kommer nye ejere af AaB denne sommer?
0 Votes
AaB skal tilbage
Allerede inden nedrykningen var en realitet, har AaB i en længere periode haft et ry for, at de ville af med flere kulturbærere.
Kasper Kusk, Lucas Andersen og Rasmus Thelander har længe været fortid, imens Nicklas Helenius efterhånden er den eneste erfarne AaB-dreng i truppen.
Det er også noget, Thomas Augustinussen har noteret sig, og derfor håber han, at fremtiden er lysere end det mørke, ‘Nordens Paris’ aktuelt befinder sig i, hvor man skal kigge langt efter dem, der på banen definerer klubbens værdisæt om at være hele Nordjyllands hold.
– Jeg kan ikke se en fremtid med de nuværende ejere. Jeg håber, at der kommer nogen ind, der har respekt for klubben, som kan genopbygge klubbens værdier. Der skal være en sportslig ledelse, der kender styrken i Superligaen og 1. Division.
– Vi skal have AaB tilbage i Superligaen, som vi kan genkende. Jeg ved godt, at det kan tage lang tid, men det må det også godt. Der er enorm tilslutning fra fansene, så hvis der bliver skabt en fællesfront, hvor det ikke er Danmark mod Tyskland. Potentialet er helt sikkert stort, hvis de rigtige beslutninger træffes for fremtiden, forklarer Thomas Augustinussen afslutningsvis.
Med få uger til sæsonstart er AaB fortsat uden cheftræner og sportsdirektør, inden den vigtige opstart, som skal lægge grundstenene for, at de kan rykke op i Superligaen i første hug.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
DAGENS SPILFORSLAG
Nervøse nordmænd & mesopotamisk mur
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
Japan overrasker mod Holland
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT