David Boysen er bekendt med, hvad det vil sige at skifte klub, og nu har han gjort det for 12. gang i karrieren.
Efter at have tilbragt det seneste år i Israel vender David Boysen hjem til Danmark, hvor han skal tørne ud for FC Helsingør, der i den kommende sæson er oprykkere i landets næstbedste række.
Han skifter til den tidligere Superliga-klub på en fri transfer.
Læs også:Drama i Israel: David Boysen faldt om på banen med hjerteproblemer
– Først og fremmest mærkede jeg en god interesse fra klubben, og fra vi begyndte at tale sammen er det gået ret hurtigt. Jeg blev overbevist om professionalismen i setuppet, og efter en udfordrende periode, trængte jeg til at være del af et positivt projekt. Jeg ville gerne hjem til Danmark, og Sjælland, og projektet heroppe og mine ambitioner passede rigtig godt sammen på den måde, siger David Boysen i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Jeg har talt en del med Brian Gellert (sportslig ansvarlig i FC Helsingør, red.), og med den sportslige stab, og i løbet af de næste par uger skal vi afklare min rolle, som både kan være i angrebet, hvor jeg har spillet de sidste par år, og som kantspiller, hvor folk i Danmark nok mest kender mig. Jeg har holdt mig i gang fysisk, så jeg er allerede i god form. Jeg føler mig klar til at levere mål og assists, men derudover skal jeg også bidrage til truppen med min erfaring fra 1. Division. Jeg kender rækken, jeg ved, hvad slags fodbold der spilles, og jeg tror, det er vigtigt med spillere, der ved, hvad der skal til i rækken.
– Det tiltrak mig at blive del af en ambitiøs klub, der har en plan, der bærer hen mod noget rigtigt, og hvis det går som klubben og jeg håber, kan det forhåbentligt bære frem mod et lidt længere ophold. Jeg vil rigtig gerne bare ud og spille fodbold, og hvis jeg og FC Helsingør kan få succes sammen, ser jeg ingen grund til at mit ophold her ikke kunne fortsætte fremover.
Læs også:Boysen færdig i Beitar Jerusalem: Den største joke af en organisation
I FC Helsingør er man glade for tilgangen af 29-årige David Boysen, der kommer med erfaring fra 79 Superliga-kampe.
– Vi har haft mange snakke med David, og det afgørende for os, var at vi kunne mærke en stor sult hos ham for at komme ud og vise, hvad han kan. Han er en stor profil, der på sit topniveau er en af de bedste spillere i NordicBet Ligaen, og som også godt kunne gøre sig på højere niveau end det. Han har mange individuelle kvaliteter, og er en spiller der kan afgøre fodboldkampe på egen hånd.
– Vi har i Helsingør aldrig været bange for at give folk en chance, og vi har ofte bevist før, at vi er et sted, hvor spillere kan finde ro til at finde den bedste udgave af sig selv. Og i den her situation har David jo også givet os en chance for at vise, hvad vi kan. Jeg er helt sikker på, at David vil blive en stor profil for os, lyder det fra Brian Gellert.
FC Helsingør oplyser ikke, hvor lang en kontrakt David Boysen har underskrevet.
Læs også:Medie: Sistos lønkrav umuliggør Superliga-skifte
Læs også:Patrick Olsen ser større potentiale i AGF end i AaB
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
– Han fik et lortetilbud fra OB
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Jakob Poulsen med dyster melding
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
