David Boysen vender hjem til dansk fodbold

David Boysen har underskrevet en kontrakt med FC Helsingør, og dermed vender han hjem til dansk fodbold.



David Boysen er bekendt med, hvad det vil sige at skifte klub, og nu har han gjort det for 12. gang i karrieren.

Efter at have tilbragt det seneste år i Israel vender David Boysen hjem til Danmark, hvor han skal tørne ud for FC Helsingør, der i den kommende sæson er oprykkere i landets næstbedste række.

Han skifter til den tidligere Superliga-klub på en fri transfer.

Læs også:Drama i Israel: David Boysen faldt om på banen med hjerteproblemer

– Først og fremmest mærkede jeg en god interesse fra klubben, og fra vi begyndte at tale sammen er det gået ret hurtigt. Jeg blev overbevist om professionalismen i setuppet, og efter en udfordrende periode, trængte jeg til at være del af et positivt projekt. Jeg ville gerne hjem til Danmark, og Sjælland, og projektet heroppe og mine ambitioner passede rigtig godt sammen på den måde, siger David Boysen i en pressemeddelelse og tilføjer:

– Jeg har talt en del med Brian Gellert (sportslig ansvarlig i FC Helsingør, red.), og med den sportslige stab, og i løbet af de næste par uger skal vi afklare min rolle, som både kan være i angrebet, hvor jeg har spillet de sidste par år, og som kantspiller, hvor folk i Danmark nok mest kender mig. Jeg har holdt mig i gang fysisk, så jeg er allerede i god form. Jeg føler mig klar til at levere mål og assists, men derudover skal jeg også bidrage til truppen med min erfaring fra 1. Division. Jeg kender rækken, jeg ved, hvad slags fodbold der spilles, og jeg tror, det er vigtigt med spillere, der ved, hvad der skal til i rækken.

– Det tiltrak mig at blive del af en ambitiøs klub, der har en plan, der bærer hen mod noget rigtigt, og hvis det går som klubben og jeg håber, kan det forhåbentligt bære frem mod et lidt længere ophold. Jeg vil rigtig gerne bare ud og spille fodbold, og hvis jeg og FC Helsingør kan få succes sammen, ser jeg ingen grund til at mit ophold her ikke kunne fortsætte fremover.

Læs også:Boysen færdig i Beitar Jerusalem: Den største joke af en organisation

I FC Helsingør er man glade for tilgangen af 29-årige David Boysen, der kommer med erfaring fra 79 Superliga-kampe.

– Vi har haft mange snakke med David, og det afgørende for os, var at vi kunne mærke en stor sult hos ham for at komme ud og vise, hvad han kan. Han er en stor profil, der på sit topniveau er en af de bedste spillere i NordicBet Ligaen, og som også godt kunne gøre sig på højere niveau end det. Han har mange individuelle kvaliteter, og er en spiller der kan afgøre fodboldkampe på egen hånd.

– Vi har i Helsingør aldrig været bange for at give folk en chance, og vi har ofte bevist før, at vi er et sted, hvor spillere kan finde ro til at finde den bedste udgave af sig selv. Og i den her situation har David jo også givet os en chance for at vise, hvad vi kan. Jeg er helt sikker på, at David vil blive en stor profil for os, lyder det fra Brian Gellert.

FC Helsingør oplyser ikke, hvor lang en kontrakt David Boysen har underskrevet. 

Læs også:Medie: Sistos lønkrav umuliggør Superliga-skifte
Læs også:Patrick Olsen ser større potentiale i AGF end i AaB




Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland



EKSKLUSIVT

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 


OB-forspring skrumper til et point

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner



Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom



RYGTEBØRSEN

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil


I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!



EKSKLUSIVT

Daniel Agger rejser til England


Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter


Dario-Osorio FCM FC-Midtjylland Superligaen FCK FC-Koebenhavn EKSKLUSIVT

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel


Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne



AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob


MEDIE

Jess Thorup færdig?


Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?