• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Efter fyring: Kritiserer ledelsen i dansk klub

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Vendsyssel FF har fyret en assistenttræner, og han kritiserer nu klubbens ledelse.

Af Victor Risager

Efter godt et år i klubben er assistenttræner David Olsen blevet fyret af Vendsyssel FF. Det bekræfter hovedpersonen selv over for TV2Nord.

Assistenttræneren er ifølge eget udsagn blevet fyret efter et møde med klubbens ejere, schweiziske CORE Sports Capital. Samtidig forklarer han, at parterne har haft forskellige meninger om, hvordan man bør drive en professionel fodboldklub.

Over for TV2Nord lægger David Olsen da heller ikke skjul på, at han ikke har været videre imponeret over ledelsen i Vendsyssel FF.

- I bagklogskabens klare lys er det tydeligt, at den daglige ledelse af klubben har været mangelfuld og udfordret. Ikke at have en ledelse, der er tilstede i hverdagen og har fingeren på pulsen, har i den grad manglet. Og jeg vil ønske for klubben, at der kommer en ledelse, der er tættere på hverdagen. Det vil kun styrke klubben, siger David Olsen.

CORE Sports Capital købte Vendsyssel FF tilbage i september, og siden har det været en turbulent tid for den nordjyske klub.

De har været en del af nedrykningskampen i 1. division, de har fyret en cheftræner i form af Lasse Steensgaard og erstattet ham med Michael Schjønberg, og i april var udbetalingen af løn til spillerne forsinket med flere dage. Undervejs har ejerne også varslet, at en nedrykning kunne få dem til at trække sig fra klubben.

Trods den svære sæson sikrede Vendsyssel FF akkurat overlevelse i 1. division. De sluttede á point med nedrykkerne Kolding IF, men overlevede på at have scoret flere mål. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020