I England har de allerede den såkaldte Fit and proper-test af nye klubejere, og måske kan noget lignende være på vej i Danmark. De danske topklubber, som er samlet i Divisionsforeningen, skal i hvert fald diskutere det, fortæller Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, i dagens Tipsbladet.
Her vil de blandt andet trække på englændernes erfaringer. Det kommer på baggrund af en årrække, hvor udenlandske investorer har opkøbt danske klubber, og hvor flere nuværende hold i Superligaen har åbnet op for fremmed kapital.
– Det er klart, at diskussionen om klubejerskaber opstår, efter adskillige klubber i 1. division er blevet handlet, og fordi flere Superligaklubber har luftet muligheden for at få nye investorer ind, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.
– Meget omkring ejerskaber handler om, hvem ejerne er. Og det ser vi allerede på. Vi kan så overveje, om de tjek af ejerne skal udvides. Kan man gå dybere ned i det? Jeg ved det ikke præcist, men det er det, vi skal kigge på i år.
I Vejle Boldklub har de haft udenlandske ejere i snart fire år. Andrew Zolotko overtog i sommeren 2016 aktiemajoriteten i den gamle storklub, og her nøjedes fodbold-Danmark ikke bare med at løfte øjenbrynene.
– I starten oplevede vi meget mistænksomhed. Der var en grundlæggende skepsis for, hvad det gjrode ved klubben, dens identitet og dens DNA. Det var omgivet af skepsis og mistro, men det, vi har oplevet indefra, er en stigende opbakning i lokalområdet til klubben. Vi oplever også vækst på alle indtægtsområder, vi kan beregne. Så for vores vedkommende har det haft en rigtig fin effekt, siger direktør Henrik Tønder.
Han påpeger, at man er nødt til at se på omstændighederne. Vejle var økonomisk nødlidende, havde kun fire spillere på kontrakt fra sommeren 2016, og ledelsen stod med valget mellem at skære voldsomt ned, “lukke klubben i sin daværende form”, som Tønder siger, eller finde nye investorer.
Det blev det sidste, og senest har VB præsenteret et stort overskud efter et år med flere markante spillersalg. Klubben tjener også flere penge på sponsorer, og den topper 1. division inden forårspremieren i denne weekend.
De eventuelle regler for klubejere kommer allerede til at være et tema på DBU’s repræsentantskabsmøde fredag og lørdag, formentlig sammen med nye relger for lejeaftaler. Står det til Vejle Boldklub, kommer det til at handle mindre om nationalitet og mere om hensigt.
– Man skal kigge på: Hvad er incitamentet for investeringen? Hvor vil man have klubben hen? Har man respekt for historien og DNA’et i klubben? Det er for mig at se helt afgørende, siger Henrik Tønder.
Mens han mener, at VB er et eksempel på en klub, der har haft gavn af udenlandske ejere, erkender han, at der også findes eksempler på det modsatte.
– Det er rigtigt, men hvis vi skal ærlige, er det ikke kun internationale investorer. Det kan også være nationale, siger Vejle-direktøren uden at ville sætte klubnavne på.
– Der skal være en forståelse for, hvilken klub man kommer ind til. En ide med, hvad man gør. Det må være det afgørende, uanset om det er danske eller udenlandske investorer.
Den slags kan dog være svært at fastsætte regler ud fra, medgiver Henrik Tønder. Men han hilser Divisionsforeningens ønske om at diskutere klubejerskaber velkommen.
– Der er givetvis nogle rammer, man kan lægge over det. For mig at se er det fint, at DBU og Divisionsforeningen kommer med input til det. Men ellers er det i høj grad op til den enkelte klub at vurdere, om det er en vej at gå.
Claus Thomsen understreger i Tipsbladet, skal det måske nævnes for en god ordens skyld, at de kommende diskussioner og eventuelt regler ikke er rettet mod udenlandske ejere.
I øjeblikket er FC Midtjylland og FC Nordsjælland fra Superligaen på udenlandske hænder. Det samme er 1. divisionsklubberne Vejle, Fremad Amager, Næstved BK og HB Køge.
Læs også:Nye transferregler på vej: FCM-handler bliver fremover forbudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
