,

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

FC København har modtaget et bud, der er tæt på at være rekordstort, på Victor Froholdt, som er klar på udfordringen og gerne vil have det store skifte. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København skal bare trykke på knappen, og så vil de danske mestre være sikre på et af de største salg i klubbens historie.

Tipsbladet kan afsløre, at Eintracht Frankfurt har budt omkring hele 127 millioner kroner på midtbanefænomenet Victor Froholdt. Det er i en totalpakke. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er buddet på sportsdirektør Sune Smith-Nielsens bord skruet sådan sammen, at Eintracht Frankfurt er villige til at betale omkring 14 millioner euro, 105 millioner kroner, her og nu, og samtidig er der cirka tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, i bonusser. 

Men det er ifølge Tipsbladets kilder ikke nok, da FC København i tilfælde af et salg vil slå rekordtransferen på Orri Oskarsson, som for et år siden blev solgt for 20 millioner euro, 150 millioner kroner, så tyskerne skal finde en endnu større pengepung frem. 

Det store tyske medie Bild fortalte imidlertid søndag, at forhandlingerne pågår mellem klubberne, og at Eintracht Frankfurt forventer, at FC København vil slippe Froholdt for 20 millioner euro, 150 millioner kroner.   

Samtidig kom det frem, at Victor Froholdt bliver lokket med en kontrakt til 2030 og selv gerne vil forfølge det meget store skifte til en af verdens største ligaer, som det vil være, og det sidste stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Lukrativ kontrakt
Ifølge Tipsbladets tyske kilder vifter Eintracht Frankfurt med en meget lukrativ aftale, der kan mangedoble Victor Froholdts løn fra FC København. 

Så både sportsligt og økonomisk er det naturligvis tiltalende for årets unge spiller i Superligaen. 

En spiller, som har haft en fuldstændig uhørt udvikling i FC København som en vigtig stjernespiller i The Double-triumfen, og det hele er kulmineret med landsholdsudtagelser i en alder af bare 19 år. 

Det vil Eintracht Frankfurt gerne betale rigtig mange penge for, og nu er det første bud tikket ind, og så er forhandlingerne i gang, ligesom spilleren gerne vil af sted og få opfyldt enhver fodbolddrengs drøm, men foreløbig er beløbet ikke oppe i et niveau, hvor FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, har takket ja.





Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?




FCM_Cajuste LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil på vej til England

Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?

Tv-ekspert: Brøndby-truppen er tynd

Vild Mainz-eufori: ‘Det er ekstraordinært’

Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Kæmpe bifald – Thomas Frank overrasker

Klar besked: Glem det, Morten Hjulmand

‘Vis det på banen – ikke med agent-snak’



TRANSFER

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Uha, Vingegaard: Det var kedeligt for Pogacar

Stopper karrieren – her skal han være hjælpetræner

Neestrup giver status på Moukoko

Stærk triumf for Thomas Frank



Rasmus Falk TOPNYHED

Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB

Neestrup: Du jubler jo nærmest, før han rammer den

Randers FC – Silkeborg IF

OB ydmyget – ny Superliga-stjerne på vej? 

Afsløring: FCN sælger Milan Iloski i flot handel

Her er Brøndby og FCM’s modstandere i Europa



HELT VILDT

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

Hentede Morten Hjulmand: Jeg husker det tydeligt

Dansk træner fanget i et kæmpe kaos

Ny Superliga-stjerne? Bliv klogere på Martin Erlic

Afsløring: Bud på AGF-stjernen Felix Beijmo 

Absurd helt – Thomasberg skal banke i bordet nu!

I ekstase over Brøndby-møde

Tog pludselig ordet: ‘Kan vi ikke være tjent med!’

FCK-stjerne hovedperson i storstilet tv-serie

Måber over Vingegaard: ‘Fucking vanvittigt!’

Chok i Malmö – profil forlader klubben omgående

Spurs-stjerne skifter: Frank kalder ham en legende

AGF-forhandlinger med Juventus gået i vasken



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tæt på FC Nordsjælland-exit

Transferbombe? Jeg hører, FCM vil overveje 300 mio

FCK melder ud: Kan ikke blive enig med Malmö FF

‘Vil være et virkelig markant køb af Tottenham’

Jagter Oliver Sørensen – millionbud på vej

Stor hyldest af Christian Nørgaard

Her er SIF’s modstander i Conference League

Manchester United åbner dialogen med superkeeper

Saksespark redder FCM fra kæmpe skuffelse

FCM mangler angriber – har ikke indrejsetilladelse

Målrigt i Motherwell

Veloplagte Vejle tromler over OB

FCK tager pligtsejr over oprykkeren Fredericia

Scorede måske årets mål – fik han sommerferie?

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Rekordbud afvist

Dansk klub lander markant aftale med Carlsberg

Bayern-keeper deler tragisk nyt: Sønnen død

Vejle Boldklub – OB

Tv-krig: ‘Pengene er nok et meget stort motiv’

FCK vinder sikkert

Afsløring: Stückler forlænger i Serie A og udlejes