,

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

FC København har modtaget et bud, der er tæt på at være rekordstort, på Victor Froholdt, som er klar på udfordringen og gerne vil have det store skifte. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København skal bare trykke på knappen, og så vil de danske mestre være sikre på et af de største salg i klubbens historie.

Tipsbladet kan afsløre, at Eintracht Frankfurt har budt omkring hele 127 millioner kroner på midtbanefænomenet Victor Froholdt. Det er i en totalpakke. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er buddet på sportsdirektør Sune Smith-Nielsens bord skruet sådan sammen, at Eintracht Frankfurt er villige til at betale omkring 14 millioner euro, 105 millioner kroner, her og nu, og samtidig er der cirka tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, i bonusser. 

Men det er ifølge Tipsbladets kilder ikke nok, da FC København i tilfælde af et salg vil slå rekordtransferen på Orri Oskarsson, som for et år siden blev solgt for 20 millioner euro, 150 millioner kroner, så tyskerne skal finde en endnu større pengepung frem. 

Det store tyske medie Bild fortalte imidlertid søndag, at forhandlingerne pågår mellem klubberne, og at Eintracht Frankfurt forventer, at FC København vil slippe Froholdt for 20 millioner euro, 150 millioner kroner.   

Samtidig kom det frem, at Victor Froholdt bliver lokket med en kontrakt til 2030 og selv gerne vil forfølge det meget store skifte til en af verdens største ligaer, som det vil være, og det sidste stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Lukrativ kontrakt
Ifølge Tipsbladets tyske kilder vifter Eintracht Frankfurt med en meget lukrativ aftale, der kan mangedoble Victor Froholdts løn fra FC København. 

Så både sportsligt og økonomisk er det naturligvis tiltalende for årets unge spiller i Superligaen. 

En spiller, som har haft en fuldstændig uhørt udvikling i FC København som en vigtig stjernespiller i The Double-triumfen, og det hele er kulmineret med landsholdsudtagelser i en alder af bare 19 år. 

Det vil Eintracht Frankfurt gerne betale rigtig mange penge for, og nu er det første bud tikket ind, og så er forhandlingerne i gang, ligesom spilleren gerne vil af sted og få opfyldt enhver fodbolddrengs drøm, men foreløbig er beløbet ikke oppe i et niveau, hvor FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, har takket ja.





Han er IKKE i spil

Aldrig nogensinde FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Her er AGF’s transferplaner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby takker nej til to spillere

– Lidt af en bombe

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansker færdig i Ajax?

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’