Han var tæt på et skifte til Bundesligaen, men danske William Osula fik ikke sit skifte.
Dermed er han fortsat at finde i Newcastle United i efteråret, hvor konkurrencen om spilletid er hård, efter The Magpies mod afslutningen af transfervinduet købte først Nick Woltemade i Stuttgart og siden Yoane Wissa i Brentford.
Danskeren er aktuelt med A-landsholdet for første gang, og nu løfter Frankfurt, som Osula var tæt på at skifte til, så sløret for, hvorfor at et skifte til sidst gik i vasken.
Ifølge Frankfurter Rundschau ændrede Newcastle United pludseligt kravet for den lejeaftale, som var parterne arbejdede på.
Mediet skriver, at det var Newcastles skyld, at aftalen ikke blev til noget, da en lejeaftale på fem millioner euro – svarende til 37,5 millioner kroner – ellers var på plads mellem parterne, indtil Newcastle United krævede, at der skulle en købsforpligtelse med i aftalen på 150 millioner kroner.
Den pris var for meget for Frankfurt.
– For at sådan noget kan gå igennem, skal alle parametre være i orden. Vi holdt øje med markedet. Dagen igennem blev dørene ved med at åbne sig, og vi kiggede kort ind i sprækkerne og så, hvor det kunne føre hen. Til sidst lukkede vi døren, siger Eintracht Frankfurts sportsdirektør, Timmo Hardung, ifølge Frankfurter Rundschau.
Osula kan blive solgt i januar
Den danske angriber startede inde i Premier League for første gang senest, men formåede ikke at komme på tavlen, da Newcastle United spillede 0-0 ude mod Leeds United.
Spørgsmålet er naturligvis, hvor meget spilletid der venter danskeren i efteråret, men igen i januar kan det blive aktuelt med et skifte til Frankfurt, vurderer Frankfurter Rundschau.
– Der var ikke tid til nå til enighed på deadline day, men det er muligt, at de sætter sig til forhandlingsbordet igen i januar, skriver avisen.
Osula kan få landsholdsdebut fredag aften, hvor Danmark møder Skotland på hjemmebane.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger