Champions League: Knuser målmaskinen Bayern også Lyon?

Vi er klar med 12 optaktsnedslag til aftenens Champions League-brag mellem Lyon og Bayern München.



Tirsdag aften levede PSG op til favoritværdigheden i Champions League-semifinalen, da Leipzig blev nedlagt sikkert med 3-0. Dermed er den første fransk-tyske semifinale-duel afgjort – i aften venter en ny.

For her står Bayern München klar som kæmpe favoritter, når Lyon er modstander. Det tyske hold har været helt suvenræne i denne CL-sæson, men franskmændene imponerede senest i kvartfinalen, hvor effektiviteten var høj, da Manchester City blev slået med 3-1. 

Nu gælder det finalen.

Vi varmer op til aftenens kamp med 12 optakts-nedslag – leveret af spilxperten.com 

– Det vil være niende gang, at Bayern München og Lyon mødes i europæisk sammenhæng – tyskerne har vundet de fire kampe og Lyon to. Seneste møde var også en Champions League-semifinale, hvor Bayern over to kampe vandt med samlet 4-0.

– Det vil være Bayern Münchens 12 Champions League-semifinale, hvilket kun er overgået er Real Madrids 13

– Siden Bayern München vandt Champions League senest tilbage i 2012/13 er det blevet til fire semifinaler, hvor klubben i samtlige tilfælde er endt som taber.

– Lyons manager Rudi Garcia kan blive den bare anden franske manager til at nå en Champions League-finale med et fransk hold. Didier Deschamps var første mand til den bedrift med Monaco tilbage i 2003/04.

Læs også:Det store Europa-overblik: Se programmet for Champions League og Europa League

– Bayern München er det bare andet hold til at vinde sine første ni kampe i en Champions League-sæson – FC Barcelona gjorde det i 2002/03-sæsonen. Bliver det til sejr onsdag aften vil Bayern München blive det første hold til at vinde 10 kampe i træk i samme sæson og vil på samme tid tangere rekorden for flest sejre i træk generelt i turneringen. Bayern München er sammen med Real Madrid indehaver af rekorden, der for begges vedkommende er præsteret over to sæsoner.

– Lyons midtbanespiller Houssem Aouar har præsteret syv assists i 14 CL-kampe siden debuten i 18/19-sæsonen. Kun Kylian Mbappé fra PSG og Riyad Mahrez fra Manchester City har flere assists med hhv. 10 og otte.

– Målt på alle turneringer har Bayern München vundet 27 af 28 kampe (en uafgjort) og er dermed det hold fra top 5-ligaerne, der er ubesejret i flest kampe.

– Bayern München har i de seneste 28 kampe i alle turneringer (27 sejre og en uafgjort) scoret intet mindre end 94 mål, hvilket giver et snit på 3,4 mål pr kamp.

Læs også:AGF-træner om kort pause: Vi skal have hovederne på plads, ikke benene

– I Champions League alene har Bayern München i denne sæson scoret 39 mål – kun tre andre hold har gennem historien scoret flere mål på en sæson.

– Lyon har ikke vundet to Champions League-kampe i træk siden det i 2011/12-sæsonen, hvor det blev til sejre over APOEL og Dinamo Zagreb. Denne sæson er den fjerde i Champions League siden.

– Robert Lewandowski har scoret i otte Champions League-kampe i træk – det kun overgået af Ruud van Nistelrooy (9) og Cristiano Ronaldo (11).

– I kvartfinalerne scorede både Bayerns Philippe Coutinho og Lyons Moussa Dembele begge to gange efter at være blevet skiftet ind i 75. minut. Begge holder nu derfor rekorden for med mindst spilletid i en kamp at have scoret to gange.

Læs også:Poulsen med klar tale efter CL-nederlag: Ikke modige nok
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Ronaldo vil genforenes med Benzema




EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Presset er på Danmark!

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Glem 4-4-4-4-0

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Viser målform før vigtig landskamp

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Dansker drillet af Mourinho

FC København – FC Fredericia

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Josip Radošević på samtlige forsider

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule