Juventus, Napoli eller Milan: Legende udpeger sorteper i CL-ræs

Fabio Capello ser Napoli som sikre i Champions League. Dermed står det nu mellem Juventus og Milan i sidste runde, mener han.



Inter og Atalanta er allerede sikre på at komme i Champions League i næste sæson via deres placering i Serie A. Der er dog stadig kamp om de to sidste pladser, som Milan, Napoli og Juventus kæmper om søndag aften i sidste spillerunde.

Her er det forud for opgørene Juventus, som skal håbe på, at en af de to andre snubler. Det er dog ikke så sandsynligt, mener den tidligere toptræner Fabio Capello i et interview med Corriere dello Sport.

For Napolis vedkommende skal de møde Verona, og her er sagen klar for Capello, som forventer, at Napoli nemt tager sig af Verona, som har haft svært ved at forsvare sig – og når de kommer til at møde napolitanernes angrebsmaskine, så får de det svært. Dermed anser ham dem for sikre.

Juventus skal møde Bologna, hvor Torino-klubben altså skal have en sejr, og her skal de altså håbe på, at Milan kikser i deres kamp mod Atalanta. Her bemærker Capello dog, at netop sådan nogle hold har Milan det særdeles godt med at stå overfor.

– Jeg har tro på både Juve og Milan, og når man har set Milan være bedst, så er det mod åbne hold. De har problemer, når de spiller mod hold, som lukker sig ned i forsvaret. Særligt når Zlatan Ibrahimovic er ude, lyder dommen fra Fabio Capello.

Netop Atalanta er kendt for at være enormt offensive i deres tilgang, som altså kan ende med at blive en fordel for Milano-klubben.

De tre kampe spilles alle klokken 20.45, hvor Milans sendes direkte på TV2 Sport X.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.